Skip to Content

<

Vesela houba - Bonus: Kremilek

A cache by violaCB Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 8/19/2012
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

mapaH04


Důležité: Aktualizujte si souřadnice a hinty - po zimní přestávce došlo k řadě změn.


Kdysi jsme bydleli v Lišově a rádi jsme do tohoto lesa zašli na houby anebo na borůvky. Právě to nás inspirovalo k založení série keší právě tady. Borůvka by se do mapy kreslila opravdu přetěžce a navíc Češi jsou houbařský národ, a tak jsme zvolili houbu. V říši hub lze také najít spoustu zajímavostí, které jsme se snažili přenést do listingů. Doufáme, že si lov kešek užijete, a že se třeba z listingů něco nového o houbách dozvíte. Snažili jsme se, aby všechny kešky nebyly jen klasicky pod kamenem nebo pod pařezem, takže v některých případech čekejte i něco jiného – hint vždy napoví. Náročnost keší je nízká a terén zvládnou bez problémů i malé děti, o což jsme se hlavně snažili.
Krabičky jsou až na pár vyjimek typu lock-lock, které jsou vodotěsné a proto se je prosím nesnažte dávat do pytlíků, které se po čase zmení ve vlhký roztrhaný kus fujtajblu kam neradno strkat ruce. Do lesa je vjezd zakázán, proto zanechte svá geovozidla na vyznačených waypointech. V lese se snažte nehlučet a neškodit, přece jen les tu není jenom pro nás. Nejrychleji cestu zvládnete na kole, ale procházka po lese je určitě ideálním způsobem.
Nezapomeňte si opisovat čísla pro dvě bonusové keše!!! Klobouk (houby 1-13) má svou bonusouvou keš pojmenovanou Křemílek a noha houby (houby 14-27) má jako bonusovou keš Vochomůrku
Zde si můžete stáhnou tabulku pro zaznamenávání čísel pro bonusovou keš nohy - Křemílek, která vám také usnadní výpočet finálních souřadnic pro bonusovky (doporučujeme)..

Bonusová keš Křemílek


 pohadky

Kdo by neznal Pohádky z mechu a kapradí. Roztomilé příběhy Křemílka a Vochomůrky, kteří bydlí v pařezové chaloupce, mají své nezapomenutelné kouzlo. A tak nás napadlo pojmenovat bonusové keše po těchto dvou lesních skřítích. Možná, že jste je cestou necestou při hledání houbových keší potkali ...

V této bonusové keši se také nachází dřevěná schránka pro výměnu CWG.

Souřadnice pro bonusovou keš Křemílek: 49º 0A.ABB 14º 3C.CDD

AA=h1+h3+h4+h7+h8+h10+h11+h13

BB=h2+h3+h5+h6+h7+h9-h12-h13

CC=h1+h2+h6+h7+h8+h12+h13

DD=h3+h4+h5+h7+h8+h9+h11

(např. 49º 0A.ABB by po dosazení vypadalo následovně: kdyby AA = 63 a BB = 7 --> 49º 06.307‘). POZOR! u BB se dvě hodnoty (h12 a h13) odečítají.

Zde si můžete stáhnou tabulku pro zaznamenávání čísel pro bonusovou keš

 cwg

Nechali jsme vyrobit památeční CWG této série. Pokud o ně máte zájem, můžete si je objednat zde


 eng flag

Come to hunt mushrooms!

This mushroom series takes you into the forest, located between the villages Velechvín, Ševětín and Dvořiště pond. When we lived in Lišov, we liked to go into the forest to collect mushrooms or blueberries. That's what inspired us to set up a series of caches in this beautiful forest. Blueberry would be really hardly drawn into the map and Czechs are a nation famous of mushrooming, so we chose the mushroom shape for this cache series. In the Fungi kingdom, we can also find many interesting things that we tried to transfer into the listings. We hope you will enjoy hunting caches as well as listing. We tried not to make all caches only in the classic way – under the rock or under the stump, so in some cases expect something else – hint will help you. Difficulty of caches is low and even small children can handle the terrain without problems – actually, that was our main aim.
Boxes are (except of few ones) a lock-lock type so they are waterproof and, therefore, please, do not try to put them into bags that will change over time in a piece of torn wet ugly things. You will move in the woods, so please move quietly, not to disturb forest animals. Entrance to the forest is prohibited, so leave your geo-cars in designated waypoints. The fastest way, you can do it, is using your bike, but walk in the woods is certainly an ideal way.
Do not forget to write down numbers for two bonus caches! Bonus for hat (mushrooms 1-13) has a bonus-cache named Křemílek and foot of fungus (14-27 mushrooms), as a bonus cache Vochomurka.
Here you can download a table for recording the numbers for the bonus cache Kremilek, which will also facilitate the calculation of the final coordinates for this bonus cache (recommended)..


Bonus cache Křemílek

For sure, there is nobody who does not know Pohádky z mechu a kapradí (The Fairy Tales from Moss and Ferns) in our country. Cute stories of Vochomůrka and Křemílek, who live in the stump house, have their unforgettable charm. And so, we thought it would be nice to name the two bonus caches by these two forest dwarfs. Maybe you have met them when you were walking through the forest and searching for the „mushroom“ caches...


Coordinates for the bonus cache Křemílek: 49º 0A.ABB 14º 3C.CDD

AA=h1+h3+h4+h7+h8+h10+h11+h13

BB=h2+h3+h5+h6+h7+h9-h12-h13

CC=h1+h2+h6+h7+h8+h12+h13

DD=h3+h4+h5+h7+h8+h9+h11

(example: if AA = 63 and BB = 7, then 49º 0A.ABB would be 49º 06.307‘)  

                                                                                          

Additional Hints (Decrypt)

h xevmbingxl zabun prfg, nfv 6z bq fgebhul h prfgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,053 Logged Visits

Found it 1,018     Didn't find it 1     Write note 31     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 64 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.