Skip to content

Obec Ostravice Traditional Geocache

Hidden : 09/13/2012
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Obec Ostravice - trocha historie o obci a zajímavých zmizelých stavbách v jejím katastru.Keška je umístěna v podhorské obci Ostravice, která je známým centrem turistické a rekreační oblasti Beskyd. Leží na obou březích řeky Ostravice, ale až do 1.7.1951 se rozkládala pouze na moravském břehu. Významnou změnou v okolí obce bylo dokončení přehrady Šance v roce 1970.
První historická zmínka je z roku 1581 z urbáře hukvaldského panství, kde se o ní píše jako o vsi OSTRAWICZE. Osídlování Pobeskydí sahá až do 14.století a postupovalo v důsledku tzv. pasekářské a valašské kolonizace jak z české, tak i z polské strany. Levý moravský břeh řeky Ostravice byl hraniční oblastí českého státu, na pravém břehu řeky se rozkládalo Slezsko. Osadníci osídlovali i méně přístupné horské oblasti, budovali zde své usedlosti, zpřístupňovali horské lesy, chovali dobytek, robotovali v lese. Tím docházelo k postupnému rozšiřování obce, která se během dvou století rozrostla kolem řeky, až k Frýdlantu nad Ostravicí, Horní Bečvě, Bílému Kříži a na Bumbálku. Rozvoj obce významně ovlivnila výstavba železnice Frýdlant - Bílá, která otevřela Beskydy turistickému ruchu. Až do roku 1951 patřila mezi největší obce, přičemž její rozloha tehdy činila 104,4 km2. Dnes má Ostravice rozlohu necelých 29 km2, počet obyvatel přibližně 2300.
Na fotografiích z okolí kešky je vidět hotel Freud, říční koupaliště a zimní pohled na Hamrovice s Lysou horou v pozadí.

hotel Freud

říční koupaliště


osada Hamrovice

První z popisovaných zajímavých zmizelých staveb je Sokolská chata. Byla postavena Moravskoslezskou sokolskou župou v roce 1939. Je nejmladší a nejníže položenou chatou ze zde popisovaných. Byla využívána pro ozdravné pobyty hornických dětí, v roce 1941 zde pobývali členové Hitlerjugend. Každoročně zde probíhaly lyžařské výcviky, ale poslední dopadl tragicky. 6. března 1981 Sokolská chata začala hořet a požár za sebou zanechal osm mrtvých (z toho čtyři děti – žáky základní školy v Olomouci, dva lidi z personálu a dvě německé turistky). Chata nebyla nikdy obnovena a na jejím místě jsou dodnes trosky původní vyhořelé budovy.

Sokolská chata (r.1930)

Ostravská chata se nacházela na Butořance ve výšce 800 m.n.m. Postavil ji německý turistický spolek Beskiden-Verein založený 2.2.1893 v Moravské Ostravě. Slavnostně byla otevřena 11.10.1908. Po rozšíření lyžařského sportu v Beskydech na konci 19.století patřila Ostravská chata mezi nejoblíbenější střediska, k čemuž přispělo, že byla vybudována hlavně pro provozování zimních sportů. Vyhořela 23.11.1968 a i přes snahu obce Ostravice nebyla nikdy obnovena.

Ostravská chata (r.1935) Ostravská chata (r.1937)Nejvýše položenou stavbou v katastru Ostravice byla a brzy opět bude Bezručova chata na Lysé hoře. K jejímu vybudování v roce 1934 přispělo rostoucí národnostní napětí mezi Čechy a Němci. Snaha o její stavbu započala v roce 1926, kdy byl odkoupem pozemek pro její stavbu. Základní kámen byl položen 1.10.1933. Stavbu zajistil Klub československých turistů a byla pojmenována Bezručova chata, i když se slezský bard nezúčastnil ani položení základního kamene ani slavnostního otevření.

Bezručova chata (r.1935) Bezručova chata (r.1935)Jako mnohé jiné v Beskydech i tato vyhořela a to v březnu 1978. V roce 2012 započal KČT s výstavbou nové chaty, která bude postavena podle původních plánů. Ukončení stavby se plánuje na rok 2015.

obnova Bezručovy chaty

Vedle této chaty byla na Lysé hoře ještě Slezská chata, která se již nacházela v katastru obce Krásná. Chatu vybudoval turistický spolek Beskiden-Verein a pojmenoval ji na počest Arcivévody Albrechta. K slavnostní otevření došlo 21.7.1895.

útulna Arcivévody Albrechta (r.1901) útulna Arcivévody Albrechta (r.1911)Vzhledem k rozmachu turistického ruchu byla v roce 1911 přestavěna a rozšířena. Po vzniku Československa byla tato chata přejmenována na Slezskou chatu. Na snímku je po přestavbě v pozadí s Bezručovou chatou.

útulna Arcivévody Albrechta (r.1935) letecký pohled na Lysou horu (r.1935)Vyhořela dne 28.12.1972 a na jejím místě začala společnost AK 1324 v roce 2011 se stavbou nové chaty. Otevření se plánuje na rok 2013 a bude se opět jmenovat Slezská chata.

Slezská chata Slezská chata
Zdroj: www.ostravice.cz; Beskydy a Pobeskydí 1895-1939; www.bezrucovachata.cz; www.lysa-hora.cz; www.seniortip.cz

Za deště postačí fotka logbooku. Ke kešce buďte ohleduplní, ať bez poškození vydrží co nejdéle i pro ostatní. Vracejte přesně na původní místo.

Additional Hints (No hints available.)