Skip to content

<

OK-GEO

A cache by MALUBE Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/25/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

OK-GEO


Na výchozích souřadnicích kešku nenajdete!!! Výchozí souřadnice jsou umístěné na dráze letiště, kam je vstup přísně zakázán->prosíme abyste to respektovali.

Naše keška se nachází nedaleko letiště Rakovník, abyste ji našli, je nutné, abyste si přečetli listing a správně odpověděli na otázky. Pokud se vám to podaří, čeká na vás na konci zajímavá a tematická schránka, podle které je pojmenována celá keška- OK-GEO. S odlovem příliš neotálejte, mohlo by se stát, že finálku nějaký mudla odnese a vystaví si ji doma. Keška je spíše střední velikosti, ale nelze do ní vkládat TB. Na místě pochopíte.

Pokud chcete vidět letadla v provozu, doporučujeme vyrazit na lov o víkendu a to nejlépe v letních měsících. Provoz na letišti probíhá zhruba od dubna do října, záleží na počasí.

Pokud budete mít štěstí, můžete na letišti vidět tyto letadla:


Cessnu 172 Skyhawk OK-KKD

Cessna je v aeroklubu využívána především pro výcvik pilotů nebo provádění vyhlídkových letů, ale i pro samotné létání pro radost.

lkrk lkrk

Cessnu 172 Skyhawk vyrábí Cessna Aircraft Company. Byla vyvinuta z Modelu 170, který poprvé vzlétl roku 1947. Ta byla později vybavena většími klapkami a v roce 1956 dostala tříkolový podvozek a stala se Cessnou 172. Je to čtyřmístný jednomotorový celokovový hornoplošník. Letoun vyniká nadprůměrnými letovými vlastnostmi, jednoduchostí pilotáže a zejména vysokou bezpečností letu. Je oblíbena hlavně pro svoji univerzálnost, spolehlivost a výbornou ovladatelnost. Z těchto důvodů se stal jedním z nejúspěšnějších a nejrozšířenějších typů provozovaných na celém světě. Od roku 1956 bylo vyrobeno přes 43 000 těchto letounů. Letoun je díky svému hornoplošnému uspořádání vhodný mimojiné na pozorovací, fotografické a vyhlídkové lety.


Zlín Z-226MS OK-MFE

Zlín Z-226 MS slouží v aeroklubu hlavně jako vlečný letoun, ale i pro výcvik.

lkrk lkrk

Letoun Zlín Z-226 MS je jednomotorový dvoumístný dolnoplošník se sedadly za sebou, s pevným podvozkem ostruhového typu, určený zejména pro vlekání kluzáků. Má Kovovou kostru křídla a pevné části ocasní plochy potaženy duralem, kostra pohyblivých ocasních ploch plátnem. Trup svařen z ocelových trubek s potahem v kombinaci duralu a plátna. Od ostatních modifikací řady Z-226 se liší pohonnou jednotkou - motor M 137A o výkonu 132 kW (180 koní) a automaticky stavitelnou, dvoulistou kovovou vrtulí Avia V-503A. První letoun verze Z-226MS byl zalétán v roce 1986. .

Letouny verze Z-226 patří do úspěšné série letounů Zlín nazvané Trenér:

• Z-26 Trenér – první prototyp řady Trenér, vzlétl 1947, vzniklo popud ministerstva národní obrany, které mělo požadavek na školní letoun se dvěma sedadly za sebou a s dvojím řízením.
• Z-126 – poprvé vzlétl v roce 1953, jelikož se jednalo o moderní a zdařilý typ letounu, vyváželo se i do zahraničí (Austrálie, Čína, Indonesie, USA, Jemen a dalších zemí)
• Z-226 – poprvé vzlétl v roce 1955, vznikl z požadavku na vlečný letoun, byl osazen motorem Walter Minor 6-III o výkonu 118 kW, byla na něm provedena řada technických změn. Došlo k zlepšení stoupavosti, ke zkrácení vzletu.
• Z-326 – prototyp vzlétl 1957, letoun měl částečně zatahovací podvozek, čímž došlo k zvýšení rychlosti i stoupavosti
• Z-526 – prototyp vzlétl 1965, byl vy vyvážen do mnoha zemí světa (Belgie, Francie, Itálie, JAR, USA, a dalších zemí), pro potřebu akrobacie byl vyvinut jednomístný Zlín Z-526A
• Z-726 – poslední typ vývojové řady, vyráběn do roku 1977

Letouny této vývojové řady jsou dodnes používány ve většině aeroklubů na vlekání větroňů. Byly využívána i jako cvičná letadla pro armádu nebo pro sportovní akrobacii.


G103 Twin Astir OK-2222

G103 Twin Astir nahradil v aeroklubu L-13 Blaník a složí především k elementárnímu a pokračovacímu výcviku.

lkrk lkrk

Po zákazu létání větroňů L-13 Blaník, který sloužili v aeroklubu především pro základní výcvik, se musela najít vhodná náhrada. Volba padla na větroň GROB G-103 TWIN ASTIR, který je vhodný k základnímu výcviku. Původně byl navržen pro výkonné plachtění a pokračovací výcvik před přechodem na jednomístné typy kluzáků. Je to dvoumístný samonosný středoplošník se sedadly za sebou. Jeho první vzlet se uskutečnil v roce 1976.Twin Astir je výrobek německé firmy Grob, která jako se jako jediná drží Epplerových konstrukčních principů, t.j. křídla s větší plochou a tenkým profilem. Trup je tvořen kompozitovou skořepinou ze sklených vláken a epoxidové pryskyřice. Křídla jsou také skořepinová, ale potah je tvořen sendvičí CfC (compozit-foam-compozit). Nosník křídla je sklolaminátový. Dvoudílný kryt pilotního prostoru je vylisován z organického skla, oba díly se nezávisle odklápí doprava. Přistávací zařízení tvoří zatahovací kolo ve spodní části trupu a pevné kolo na zádi. Vlečné zařízení je v přídi trupu. V roce 1981 Tom Knauff uletěl s pozdější verzí tohoto kluzáku Twin Astir II vzdálenost 622 nm což je v přepočtu 1001 km.


Standard cirrus OK-5678

Standard Cirrus slouží v aeroklubu k výkonnému létání, párkrát se již podíval na závody v plachtění.

lkrk lkrk

Jde o středoplošník s rozpětím křídel 15m na kterých se brzdící klapky vysouvají pouze na horní straně, plovoucí výškovkou a skeletem tvořeným z ocelových trubek. Poprvé vzlétnul v roce 1968. Pro křídlo byl použil neobvyklý profil určený původně pro rotorové listy vrtulníků, osvědčil se ale i u větroně. Std. Cirrus se licenčně vyráběl i u firmy Grob v Německu, ve Francii i v Jugoslávii. K nám se první Std. Cirrus dostal až po roce 1989 a získal si u nás značnou oblibu, v současnosti je to nejrozšířenější typ větroně z dovozu u nás. Produkce letounu byla zastavena firmou VTC v roce 1985.


VSO-10 OK-6530; OK-9609

VSO-10 “vosa“ je využívána k výkonnému létání a pro přeškolování nových pilotů na jednosedadlový typ větroně.

lkrk lkrk

Celý název je Orličan VSO-10 Gradient zvaný též Vosa. Prototyp vzlétnul roku 1976. Sériová výroba probíhala v letech 1978-1990 a celkem bylo vyrobeno 225 kusů. Letoun nahrazoval v aeroklubech starší větroně VT-116 Orlík II. Díky svým vlastnostem se stal oblíbeným větroněm v aeroklubech. Vosa jednomístný hornoplošný kluzák smíšené konstrukce. Přední část trupu je vyrobena z laminátu, centroplán je příhradové konstrukce s laminátovým potahem. Za křídlem přechází v duralovou část, ze které je vyrobena také celá nepohyblivá část ocasních ploch (kýlovka a stabilizátor), pohyblivé části (směrovka, výškovka) jsou duralové konstrukce a potažené plátnem. Kostra křídla včetně křidélek je vyrobena ze dřeva a potažena překližkou s výplní z polyuretanové pěny. Vosa není vybavena vztlakovými klapkami, pouze vzdušnými brzdami. Podvozek tvoří hlavní kolo převzaté z Blaníka, které je odpružené a zatahovací, a zadní ostruhové kolečko.


Let L-13 BLANÍK OK-1820; OK-4806

L-13 Blaník byl používán k základnímu a pokračujícímu výcviku.

lkrk lkrk

Na úvod musím upozornit, že tento typ již od 1. května 2011 na letišti v Rakovníku nelze vidět. Všechny větroně byly v rámci EU uzemněny EASA(Evropská agentura pro bezpečnost v letectví), kvůli nehodě, která se stalo v 13.června 2010 v Rakousku. Provoz byl umožněn pouze modifikaci L-13A (modernizovaná verze s pevnějším nosným systémem). L-13 Blaník je dvoumístný celokovový hornoplošný kluzák, který sloužil hlavně pro výcvik základní, ale i pro vyšší pilotáže. První prototyp vzlétl v roce 1956. Kluzáky se do aeroklubu dostali v roce 1958. Výroba byla ukončena 1978 a bylo vyrobeno 2616 kusů. V letech 1981-1982 byla obnovena výroba zmodernizované L-13A. V roce 1988 byla zahájena výroba nového typu L-23 Super Blaník vycházejícího z původní verze L-13. Blaníky slouží do současné doby i u mnohých vojenských letectev po celém světě, např. v Chile, Argentině, Kanadě či Velké Británii. Dokonce vojenské letectvo USA také objevilo, a to až v současné době, konstrukčně 50 let starý školní větroň Blaník a zařadilo ho do jedné ze svých výcvikových základen pro základní výcvik vojenských letců USA. Používá zejména jeho modernizovanou verzi L-23 Super Blaník v počtu 23 kusů.

Z původního typu L-13 vzešlo několik modifikací:

• L-23 Super Blaník je modernizovanou verzí L-13. Nejvíce patrnou změnou je uspořádání ocasních ploch do T (hlavní výhodou této změny je snížení rizika poškození kluzáku při přistání do vyššího porostu mimo letiště). Oproti L-13 není L-23 vybaven vztlakovými klapkami.
• L-13 AC Blaník je verze určená pro akrobacii. Oproti L-13 má kratší křídlo se zesíleným nosníkem. Přední část trupu (po 6. přepážku) pochází z L-23 a zadní část trupu včetně ocasních ploch pochází z L-13. Ocasní plochy jsou mírně modifikovány vůči L-13.
• L-13 SW (SE) Vivat je motorizovaný kluzák. Křídla a zadní část trupu jsou až na detaily stejné jako u původní L-13. Jako motor je použit čtyřválcový, invertní, vzduchem chlazený. Dvoučlenná posádka sedí vedle sebe. Verze SW nemá elektrický startér, musela se startovat ručně, oproti tomu verze SE je novější a má navíc elektrický startér motoru.
• SL-2P Je dvoutrupová verze určená jako létající laboratoř pro testování laminárních profilů.
• L-13 B Bačostroj je jednomístný motorizovaný kluzák. Místo předního sedadla je instalován motor, má zvýšený hlavní podvozek kvůli vrtuli a ostruhové kolo je použito z L-13 SE. Vyroben byl pouze jeden kus.
• L-13 TJ jednomístný experimentální kluzák poháněný proudovým motorem TJ100C se vzletovým tahem 1,0 kN.

L-13 SE VIVAT OK-4600

L-13 SE VIVAT slouží v aeroklubu k výcviku pilotů na motorové kluzáky a pro turistické létání.

lkrk lkrk

L-13 SE Vivat je dvoumístný jednomotorový samonosný hornoplošník, jehož konstrukce vychází z kluzáku L-13 Blaník. Je určen pro turistické létání a k výcviku navigace. Stavba prototypu L-13 SW a jeho první let byl v roce 1978. Do konce roku 1988 bylo vyrobeno celkem 60 kusů L-13SW Vivat. Od roku 1989 následovala vylepšená verze L-13SE s elektrickým spouštěčem a účinným tlumičem výfuku. Následovali verze L-13SL, SEH, SDL, SDM lišící se buď motorem, vrtulí nebo podvozkem. Celkem bylo vyrobeno 164 kusů letounu L-13 Vivat všech verzí. Křídla a zadní část trupu jsou až na detaily stejné jako u L-13. Jako motor je použit čtyřválcový, invertní, vzduchem chlazený. Dvoučlenná posádka sedí vedle sebe. Křídlo má negativní šípovitost. Křídlo je opatřeno křidélky, vztlakovými klapkami a brzdící klapky. Vivat má zatahovací kolo a říditelnou ostruhu. Konce křídel jsou vybaveny pomocným podvozkem. Vivat je pro svou nízkou rychlost a dobrý rozhled znám jako „kochací letadlo“ a je ideální pro obdivování přírodních scenérií a historických staveb z neobvyklé perspektivy.


V dnešní době sídlí na rakovnickém letišti Aeroklub Rakovník, který poskytuje možnost výcviku bezmotorových i motorových pilotů, vyhlídkové lety a další služby.

Jak na odlov kešky?

Odpovědi na všechny otázky, kromě prvních dvou, najdete v listingu, proto doporučujeme pročíst celý listing.

1) Kdo je považován za průkopníky letectví?

a) Bratři Montgolfierové A=3
b) Bratři Grimmové A=4
c) Bratři Wrightové A=5

2)Kdo je považován za českého průkopníka v letectví?

a) Jan Šašek C=4
b) Jan Stašek C=2
c) Jan Kašpar C=3

3) Jak se přezdívá letadlu L-13 VIVAT?

a) Poslušné letadlo B=7
b) Kochací letadlo B=8
c) Výletní letadlo B=9

4) Které letadlo je vhodné pro pozorovací, fotografické a vyhlídkové lety.?

a) Z-226 MS D=1
b) Cessna 172 D=0
c) G103 Twin Astir D=2

5) kolik koní má motor letounu Zlín Z-226MS ?

a) 170 koní E=8
b) 180 koní E=7
c) 190 koní E=6

6) Které větroň nebo jeho modifikace jsou využívány u mnoha vojenských letectev (Argentina, Kanada, USA,…) jako cvičné?

a) G103 Twin Astir F =5
b) L-13 Blaník F=6
c) VSO-10 F=7

Kes hledejte na souradnicich:

N 50° 0A.BC5
E 013° 4D.EF5

Additional Hints (Decrypt)

PM: An mrzv zr aranwqrf RA: Lbh qba´g svaq zr ba n tebhaq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)