Skip to content

<

Banánová krabice

A cache by Junior86 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/27/2012
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache se nenachází na úvodních souřadnicích. Na nich se nachází dům, kde bydlel owner 5 let a od kud se odstěhoval pryč, kvůli čemuž zakládá tuto cache.

Banánová krabice


Tato cache vznikla z jediného důvodu. Po zveřejnění cache Mirakulum, kde jsem se setkal s místní geocachingskou obcí, jsme se bavili o tom, že se zde neobjevuje mnoho keší. Slíbil jsem, že jednu založím, než se odstěhuji. Ale proč tradiční cache, když v Milovicích chybí Mystery cache? Tu mě napadl nápad. Mám doma spoustu banánových krabic. Jsou na stěhování prostě super. Existuje spoustu firem, prodávající banány, mám krabice od 7mi z nich. Co si takhle zahrát malý triatlon s banánovými krabicemi a banány? (Ne, nebudete běhat.) Budete mít 3 úkoly, které když splníte, získáte klasicky několik čísel, které dosadíte do vzorečku a dopočítáte se (možná), finálních souřadnic. Čas ovšem tlačí, tak šup na to.

Něco k obsahu krabice banánů


Nejprve ovšem něco k banánům, ať se také trochu vzděláváme. Při nízkých teplotách šednou a kazí se. Banány dodávané na trh mírného pásma (tedy i do Čech) jsou sklízené tak, že dozrávají během dopravy. Snížení teploty během této doby zvyšuje životnost ovoce, ale negativně ovlivňuje jejich kvalitu, proto při dopravě nikdy nebývají chlazeny pod 13,5 °C. Také se nedoporučuje ukládat nakoupené banány do lednice, protože jejich kvalita tím značně utrpí.
Zajímavostí je, jak se nechávají banány dozrávat. Tento proces probíhá v tzv. tlakových komorách, do kterých se celé nerozbalené kartony s banánovými plody umístí. V tlakové komoře dojde "k omačkání plodů" inertním plynem, čímž se nastartuje zrychlený proces zrání. Zralost banánů (v obchodech popř. skladech) se určuje speciální stupnicí dle podílu zahnědlých skvrn a ploch na slupce.
Banány rostou ve visících seskupeních, od několika po mnoho kusů ve vrstvě (zvané též ruka) v mnohovrstevném svazku. Celek visících seskupení se nazývá kmen.
V roce 2002 se celosvětově prodalo přes 12 miliónů tun banánů. Státy Ekvádor, Kostarika, Kolumbie a Filipíny exportovaly každý přes 1 milión tun banánů.
Archeologické vykopávky říkají, že banány byly pěstovány a jezeny již 8000 let př. n. l na území dnešní Papuy-Nové Guineje. První zmínka pochází z Budhistických záznamů 600 let př. n. l. 327 let př. n. l objevil chuť banánů Alexandr Veliký. První známí banánový sad se objevil 200 n.l. v Číně. V roce 650 přinesli Isllámští bojovníci banány do Palestiny. Arbští kupci je rozšířili do celé Afriky. V roce 1502 rozšířili kolonisté banány do Ameriky.
Složením je banán bohatý na vitamíny( C, D, E, B6, B12, ...), minerály (Na, Ca, Mg, Fe, Zn, ...), bílkoviny, vlákninu, energii a vodu.
Z historie banánů v kutuře jen dodám reklamy na Chiquitu, které jsem shlédl na YouTube a které doporučuji. Dále můj velmi oblíbený film s Budem Spencerem - Banánový Joe. Písničku Banana Phone naleznete níže.

Úkol 1:

Jak jistě víte, banánová krabice je plná banánů. Nyní musíte něco zjistit z jednoho videa. Snad všichni znáte písničku Banana Phone. Několikrát jsem si ji pustil a našel jsem i text (párkrát není rozumět slovům). Chci od vás zjistit, kolikrát se v této písničce nachází sousloví Banana Phone (pozor, občas uslyšíte např. Donana, Panana, nebo Yonana Phone. Tímto získáte hodnotu -

(A). Je to jednomistné liché číslo.

Úkol 2:

Vemte si metr a papír s tužkou, jde se měřit a zjišťovat několik údajů z banánové krabice. Vaším úkolem je zjistit:

délku krabice (zaokrouhlená na nejbližší kulaté číslo) - (BB) cm

šířku krabice (zaokrouhlená na nejbližší kulaté číslo) - (CC) cm

výšku krabice (zaokrouhlená na nejbližší půlkulaté číslo) - (DD) cm

Dále teplotu uchovávání ve °F - (EE) (viz. hint)

a teplotu ve °C - (FF) (viz. hint)

A nakonec

kolik je na bedně uvedená hmotnost banánů XX,YY => XX+YY=(GG)

Všechna čísla jsou dvoumístná. Přeměřil jsem všechny druhy krabic, co jsem měl doma (horní víko) a údaje jsou uvedeny na všech krabicích, co mám doma stejně, jen musíte hledat. Co se měření týče, bylo to +-2 cm, proto to zaokrouhlování.
Součet všech čísel 2. úkolů je 219.
Úkol 3:

Malá matematická úloha pro žáky základních škol. Vypočítejte:

tělesovou úhlopříčka kvádru (d) po zaokrouhlení nahoru - (HH) cm

povrch kvádru po zaokrouhlení - (IIII) cm^2

objem kvádru po zaokrouhlení - (JJJJJ) cm^3
Vzoreček pro výpočet

N 50° F-1.(I/10)+H+E+A-F-1

E 014° (J/1000)+2.(B+C+D+G)*2+A


Něco ke keši

I když to tak vypadá, finální cache není krabice od banánů, ale pixla na koření, o objemu cca 1,5 litrů. Nedoporučuji odlov v zimě a po dešti (ale možný samozřejmě je). V keši naleznete věci na výměnu, propisku a mudlokartu. Dále je v keši sanitární pytlík, kdyby se originální roztrhl. Chovejte se k ní prosím pěkně, ať nám vydrží. Nejlepší přístup k cache je po cestě od zaměřeného parkování. Vyžší obtížnost je zdůvodněná tím, že se keš nachází pod stromy a že je komplikovanější luštění. Terén je les a skopec, pozor ať se nepropadnete, raději si to obejděte z boku. Na místě jsem měřil pozici raději 2x. Počítejte +- 5 metrů. Řiďte se raději hintem. Vedle cache vede kousek cesta, tak buďte prosím nenápadní. Díky.

Kontrola souřadnici

Historie cache

16.9.2012 - Vyrobení cache a listingu
17.9.2012 - Dodělání cache a listingu
17.9.2012 - 18:00 Umístění cache
17.9.2012 - 18:10 Keš poslána ke schválení
21.9.2012 - 15:00 Stěhování z Milovic
27.9.2012 - 0:30 2. odeslání ke schválení
27.9.2012 - 8:34 Zveřejnění cache
27.9.2012 - 10:43 - FTF - Quinny & family gratuluji!
27.9.2012 - 11:26 - Cerny panter a Patelen coSTF - gratuluji!
27.9.2012 - 15:20 - helleri TTF - gratuluji!
16.12.2012 - Na doporučení danmil47, malinko pozměněna informace otázka o teplotách uchovávání banánů. Díky.
28.12.2012 - Kontrola cache - všechny logy v pořádku, keš také. Do keše přidán papírový banán, není na trade, prosím nechte ho v keši. Díky.
19.2.2013 - Drobná změna listingu na doporučení doodle_cz. Teď ten mínus nikoho mást nebude 8o)))
29.3.2013 - Pootevření pokladu na Velký pátek, na 24 hodiny zveřejněny správné odpovědi.
13.6.2014 - Cache kačery nenalezena, do kontroly dissble
24.6.2014 - Enable cache, Farmák potvrdil, že je cache na místě a provozuschopná
20.2.2015 - Cache obnovena kačerkou Veniens, moc díky. Kontrola potvrdila, že je vše v pořádku.
3.5.2015 - Cache na místě opravdu nebyla, cestou na JTJPT obnovena kousek jinde, ale na stejných souřadnicích s novým hintem, pokračujeme dále.
12.6.2016 - Kontrola cache po Votvíraku a během návštěvy táty. Pravděpodobně na pařez s keší spadl strom, původní krabičku jsem nenašel. Umístili jsme novou na nové místo, souřadnice zůstávají. Úprava hintu.
17.8.2018 - Kontrola cache, vše v pořádku.
29.8.2020 - Kontrola cache. Nebyla na svem miste a byla mokra. Na miste jsme ji vysusili a mokry logbook odnesli. Misto nej jsme docasne umistili papirky. Kolem Vanoc provedeme vetsi udrzbu vc. nove krabicky. Krabicka umistena na puvodni misto.
29.12.2020 - Umístění nové krabičky, logbooku a trade na správné místo
10.4.2021 - Cache přesunuta z mraveniště cacherem jcenda o pár metrů vedle. Co nejdříve provedeme kontrolu přemístění cache.
17.7.2021 - Kontrola přemístění cache. Listing doplněn o fotohint.

free counters Počasí radar

Additional Hints (Decrypt)

RR - fhqé pífyb (faruhyáx)
SS - fhqé pífyb (žvqyvpxn)
Qbyh m cehqxrub xbcpr
Pnpur olyn ybipv 11.4.2021 cerzvfgran an wvar zvfgb, anivtnpr qbfg unmv
Znfxbinan cbq xynpxl h xberar fgebzh
Sbgbuvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.