Skip to content

Tragedie ucitele Orla Mystery Cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 10/07/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


.....Našel to správné místo. Stále ho sice trochu trápila ztráta jeho drahocenné buzoly, ale to, že konečně našel strategicky dokonalý bod, zahnalo jeho chmury. Začal kopat. Po deseti minutách už mu stěny okopu sahaly až k ramenům. Jsem silák, pomyslel si. Pak ale ucítil, jak se mu pod nohami sesouvá dno.......

28 

Učitel Ivan Orel byl pedagogem na dnes již zaniklé 28. ZDŠ Jana Švermy Na Švábinach, kde vyučoval na druhém stupni občanskou výchovu, brannou výchovu a tělocvik. Občas také jako známý propagátor vědecko technologických úspěchů zemí RVHP suploval vlastivědu.
Na podzim roku 1975 byl ředitelkou školy, soudružkou  Janou Kubátovou, pověřen přípravou branně pochodového cvičení pro žactvo druhého stupně ZDŠ. Na trase vedoucí ze Švábin směrem k Pytelskému polesí, měl za úkol vybudovat tyto stanoviště :

Buzola - Jak se správně orientovat na východ.
Americký brouk - Boj proti škůdcům všeho druhu.
Yperitový poplach - IPCHO, jak se zachovat při výbuchu, jak po něm, komu hlásit výbuch, druhy výbuchů.
Radiostanice :  Navázání rádiového spojení s pionýry v družební 35. ZDŠ  Rajko Daslajeva v  bulharské Sofii  pomocí školní radiostanice A-7 Sergej.
Vědomostní soutěž :  Populární zábavně vědomostní kvíz " O zemi, kde zítra již znamená včera". Spojeno s rozborem ožehavého tématu "Co vlastně máme dělat dnes, když jsme to udělali již včera, a ve skutečnosti to bylo už zítra".
Střelba na cíl a do prostoru : Okop pro ležícího, klečícího a polostojícího střelce. Střelba ze vzduchové pušky Slavia, model 503.

V odpoledních hodinách 8. října roku 1975 tak vyrazil Ivan Orel na rekognoskaci terénu. Byl nevlídný, sychravý podzimní den a pedagog hned na začátku lesa zabloudil. Osudnou se mu stala jeho převratná buzola sovětského akademika Fjodoroviče Ivánoviče Tarasenka, jejíž střelka zásadně ukazovala jen východním směrem. Navíc posléze tento výkvět moderní techniky vytrousil z kapsy a ocitl se tak ve stmívajícím se lese bez veškerých orientačních pomůcek.
Rozhodl se však pokračovat především z důvodu panického strachu z ředitelky Kubátové. Zakreslil si a označil všechna potřebná stanoviště na provizorní mapku, kterou si vyrobil z pytlíku od svačiny a zbývalo mu už jen polní lopatkou připravit požadované střelecké okopy. Tím veškeré dostupné informace o učiteli Orlovi končí.

Když se druhý den Orel nedostavil do hodiny občanské nauky, neoznámill nemoc a jeho telefon byl hluchý, nahlásila ředitelka Kubátová jeho zmizení na SNB. Příslušníci sboru poté prohledali celou předpokládanou trasu branného cvičení ale po nebohém učiteli nenašli jedinou stopu. Do lesa se také vypravil  9. pionýrský oddíl Marie Kabrhelové, jehož byl Ivan Orel vedoucím. Avšak ani tzv. "Kabrhelčata" nenašla po svém oblíbeném učiteli zhola nic. Pátrání ze strany SNB bylo záhy ukončeno, protože existovala vyšetřovací varianta, že učitel Orel byl ve skutečnosti obtěžován tzv. sexual harassmentem ze strany ředitelky Kubátové a rozhodl se tuto situaci řešit emigrací do svého oblíbeného Bulharska.

Každopádně ani v následujících 10 letech nebyla po Ivanu Orlovi nalezena žádná tuzemská ani bulharská stopa, a tak byl v roce 1986 prohlášen úředně za mrtvého.
Žákyně Jindřiška Vosecká  sice v roce 1982 nahlásila, že spatřila učitele Orla při dovolené v NDR v obci Warnemunde, ale toto sdělení nebral nikdo vážně.

Leží Orlovo tělo pohřbeno kdesi v sesutém okopu ?  Sluní se snad Orel na světoznámých plážích  Zlatých Písků,  nebo si užívá  mrazivého baltského větru kdesi ve Warnemunde ? To už se asi nedozvíme. Leda snad, kdyby někdo někdy našel jeho ztracenou buzolu.

A-7 sergejkabrhelcata
 


Keš
Na úvodních souřadnicích samozřejmě najdete leda Karlovo ....... Prvním úkolem bude tedy najít místo kde učitel Orel ztratil svoji buzolu.

N 49° 44.ABC E 013° 27.DEF

Hodnoty ABC DEF získáte úspěšným absolvováním oblíbeného Orlova vědomostního kvízu pro žáky 6 ročníku ZDŠ.
  1. Aurora je : Tabák A=2,  Řecká bohyně A=7,  Loď A=0, Leninova milenka A=7,
  2. Přílohou časopisu Murzilka byla :  Plastiková stavebnice Bajkonuru B=8,  Gramofonová deska B=9,  Vystřihovánka mauzolea B=3,
  3. Lajka je : Označení spokojenosti uživatele facebooku C=2,  Cvičená opice Ivety Bartošové C=5, Potulný pes bloudící vesmírem C=9, Putinova kočka C=1
  4. Naděžda Krupská byla :  Zpěvačka  D=6,  Konkubína D=8,   Slavná sovětská oštěpařka D=3,
  5. Správně uvázaný pionýrský šátek měl :  3 uzly E=5,  4 uzly E=4,  Žádný uzel jen gumičku E=1, Dva uzlyl E=1,
  6. Pavka Korčagin byl : Sovětský krasobruslař F=5, Bulharský inženýr budující metro v Praze F=9,  Drsný kalič F=2,



Pokud jste našli místo kde Orel buzolu ztratil, můžete vyrazit do terénu.

Buzoloviště :
Buzola vám ukáže prostor kde byl vysazen "Americký brouk". Netřeba snad připomínat že se chová poněkud nestandartně a lehce zaměňuje světové strany .

Výskyt brouka :
Je třeba odchytit, posléze nehubit ale ponechat ke studiu pro další pionýry. Při a po odchytu se doporučuje zapřemýšlet.

Yperitový poplach :
Nasadit pytlíky a zjistit hodnoty zamoření na dozimetru. Při odečtu hodnot je možno na krátkou chvíli pytlík z hlavy sejmout.

Pадиостанции :
Co může být dobrodružnějšího než spojit se s bulharskými pionýry, tak daleko od domova. Pozor, komunikuje se zásadně jen v bulharštině. Nezapoměňte ze všeho nejdřív nastavit hodnotu potenciometru na  5 ! 

O zemi kde zítra již znamená včera :
Zábavnou vzdělávací  formou oblíbené soutěže se doberte ke grafu pro světlý zítřek.

Hrob nebo emigrace ?
Na to už musíte přijít sami. Místní pamětníci tvrdí že pravidelně na výročí VŘSR se v těchto místech ozývá děsivé oslí hýkání a odněkud z hlubin země je slyšet ponurá píseň : "Skal a stepí divočinou, hladový a roztrhán...."

Doporučené vybavení : Igelitové pytlíky v počtu 5 kusů / 2x na ruce, 2x na nohy, 1x na hlavu/ tzv. IPCHO, chlebník, svačina, libovolné číslo časopisu Мурзилка nebo Веселые картинки, karandáš, zápisník, kalkulačka nebo kuličkový sčot, oslí krokoměr a krmení pro Karla.
Doporučené studijní materiály :   materiál 1, materiál 2  materiál3
Materiál 3 je dle mého nározu naprosto nejhodnotnější.

Skrýše : Netřeba nikde nic hrabat, trhat mech a obracet šutry. Stačí se rozhlédnout, zamyslet a uchopit.

Keš je koncipována tak aby šla odlovit i na kole nebo s dětským kočárkem. Tu a tam občas ale zavadíte o nějaký ten kořen. Celkem vás čekají cca 3 - 4 km pohodové procházky po lesních cestách. Na finále se na chviličku změní terén na 3 ale opravdu jen na chviličku.

POZOR !
Keš není vhodná pro začátečníky ani geocachery kteří nemají sebemenší povědomí o Karlovi.
Karel je tentokrát plně fyzicky přítomen a setkání s ním není žádná bžunda. Mimochodem, věděli jste že  Karel byl tak dokonale vycvičen že každý jeho krok měřil přesně 60 centimetrů ? Věděli jste že nejraději chodil vždy jen padesát kroků na jedinou správnou světovou stranu a tam pohlédl do oblak ?
Nevěděli ? Tak teď už to víte.
 

Hezkou zábavu.



Cache je součástí postupně uváděné série "Zapomenuté tragedie"
Cestou najdete cosi co nebude zdánlivě dávat smysl. Věřte že to budete v budoucnu potřebovat.
Již vydáno :
Pytelská tragédie
Tragédie v Karolině dolině
Tymákovská tragédie

Additional Hints (Decrypt)

[STAGE 1] Cnerm icenib bq prfgl. [STAGE 2] Oebhx avxql arfxbqvy fnz nyr zvavznyar ir qibwvpv [STAGE 3] Xnzra an xnzrav n rgreavg arubev [STAGE 4] Ohyune araí fbirg n arzyhiv ehfxl. An xenwv fbirgfxrub yrfvxn h onyinah cbq onyinarz. [STAGE 5] Qbuang n cerquang. An tensl xenovp argeron. [FINAL] Xneybiv gragbxeng mnehprar cbuyrqarf qb bpv. Ancebgv xberah iryvxáan.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)