Skip to Content

<

SVAJCE

A cache by Theresa112, AlCapone_ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/25/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ŠVAJCE

neviditelny text

Mezi Třebotovicemi a Dobrou Vodou u Českých Budějovic protéká Dobrovodský potok romantickým lesnatým údolím zvané České Švýcarsko. Historik Václav Vondra používal název Dobrovodské Švýcarsko, obec Dobrá Voda nazývá údolí Nové Švýcarsko a obyvatelé z okolí lidově Švajce. Švýcarsko proto, že údolí je hluboké, jsou v něm skaliska, původně roubené objekty, vodní plochy a kdysi zde bývaly nádrže, zajišťující vodu pro pohon důlních strojů. Toto území je spojeno s těžbou drahých kovů. Snad se na přelomu 19. a 20. století údolí Švýcarským údolím vzdáleně podobalo.

Pravý břeh Dobrovodského potoka včetně vodní nádrže, se po 12,5 km svého toku vlévá do Vltavy a leží na katastru Třebotovic, které jsou součástí města Českých Budějovic. Spolu s řekou Malší jsou to dva toky, které se v historii nejčastěji rozvodňovaly. Jako protipovodňová opatření, na místě původního rybníka, zde byla vybudovaná v letech 1898 – 1899 nádrž na Švajcích. V roce 2002, kdy tuto oblast postihla povodňová vlna, kterou máme jistě všichni v živé paměti, nádrž nedokázala zadržet ohromné množství valící se vody a Dobrovodský potok se proměnil v divokou řeku. V roce 2003-2004 byla část pod nádrží upravena a vydlážděna.

Levý břeh patří obci Dobrá Voda. Hranice katastrů mají z hlediska údolí nelogický průběh, jelikož u přehrady na levém břehu stával na katastru obce Srubec vyhlášený lesní hotel České Švýcarsko.

Chata

Původně zde od roku 1803 stávala chalupa obecního hajného. S přibývajícími výletníky se zde koncem 19. století začalo podávat skromné občerstvení a během první poloviny 20. století hostinský Márovec hotel přestavěl a výrazně povznesl. Byl postaven po roce 1906 ve stylu romantické secese. Spíše než hotel, to byl ubytovací hostinec s úředně schváleným názvem „České Švýcarsko“ v roce 1938. Byl součástí ubytovacích kapacit pro lázeňské hosty, které lákaly do těchto míst sirnato-železité prameny, zdravé prostředí, krásná příroda a tradice. Na přelomu 20. století byli především hosté německé národnosti. Ti nejzámožnější z nich si na Dobré Vodě postavili své vlastní vily.

Okolí Dobré Vody a především údolí Švajce se staly oblíbeným místem i pro občany Českých Budějovic. Kromě zdravé procházky mohli místní i lázeňští hosté využívat služeb povozníků. Jelikož se v meziválečném období do primitivního lázeňského vybavení téměř neinvestovalo, zájem návštěvníků opadával, zdejší lázně zanikly.

Údolí Českého Švýcarska zůstalo i nadále oblíbeným výletním místem a lesní hostinec stále poskytoval občerstvení, odpočinek a především koncerty, programy a divadelní představení v přírodě. Pozvánky zveřejněna v novinách Republikán ze dne 1. 9. 1919 vše dokazují:

„Dne 7. září o 4. hodině odpolední v obrovském přírodním divadle v Dobré Vodě u Českých Budějovic v údolí Českého Švýcarska pořádá posádka českobudějovická velké vojenské cvičení, upravené v boj na šachovnici. Veškeré druhy zbraní v činnosti. Několik vojenských letadel v boji ve vzduchu. Jízda a pěchota v útoku. Dělostřelectvo v boji. Pronásledování jízdní hlídky nepřátelskou hlídkou a letadlem. Uctění padlých. Koncert. O občerstvení a pohodlí všestranně postaráno (4000 míst k sezení).“

„Dne 8. září o 3. hodině se pořádá odpolední zahradní slavnost s koncertem, veřejným cvičením a skvělým programe. K slavnosti očekává se vynikající návštěva z Prahy. P. p. hoteliéři se ve vlastním zájmu zajisté na četnou návštěvu z okolních míst náležitě připraví. Vstupenky lze obdržeti ve všech knihkupectvích, kavárnách a hotelích, též na nádraží.“

V roce 1920 postavilo Jihočeské národní divadlo na opačné straně údolí, než stál hotel České Švýcarsko, divadlo v přírodě. Prvním představením byla hra U bílého koníčka. V roce 1950 se konala v Českém Švýcarsku krajská dožínková slavnost.

Město mělo v 70. letech 20. století s Českým Švýcarskem velké plány. Dne 15. 2. 1971 se na DRUPOS k projednání záměru vyřešení rekreačních oblastí a zájmových území města. Pro 1. etapu byly určeny hlavní cíle, kterým bylo mimo jiné řešení prostoru Českého Švýcarska za Dobou Vodou. Počítalo se s obnovením restaurační činnosti v bývalém hotelu, koupalištěm v nádrži a co bylo nejzajímavější a atraktivní – umístění zoologické zahrady do Českého Švýcarska. Zoologická zahrada byla také schválena aktivem památkové péče a ochrany přírody ONV. Ale zasáhly politické orgány, že městu musí stačit zoo na Hluboké.

Nakonec se změnami poválečných poměrů došlo i k úpadku hotelu, který byl v roce 1953 definitivně uzavřen a od té doby chátral. Místo se snažili oživit atleti přespolním během, kterého se zúčastnil i Emil Zátopek. Ještě v osmdesátých letech zde bylo možné vidět polorozbouranou budovu, kterou koupilo JZD „Práce“ s úmyslem ji přestavět pro rekreaci svých zaměstnanců. Veškeré plány zmařila další změna poměru ve státě a po sametové revoluci z úmyslu sešlo. To málo co po hotelu Švajce zbylo, bylo v roce 1990 definitivně zbouráno. V současné době co lze z hostince na Švajcárně vidět, je zbytek zdiva ve svahu nad hrází nádrže a původní studnu.


PROSÍM O VELKOU OPATRNOST PŘI OTEVÍRÁNÍ KEŠE A DBEJTE NA JEJÍ PEČLIVÉ ULOŽENÍ PRO DALŠÍ NÁLEZCE. NEDĚLEJTE Z NÍ ODPADKOVÝ KOŠ!!

Vkládejte pouze TB, GC, CWG!!

Děkuji


Additional Hints (Decrypt)

Uyniar fv arfrqrw!! Znk. an oborx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

548 Logged Visits

Found it 516     Didn't find it 6     Write note 19     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 22 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.