Skip to Content

<

Skodovka 2 - vlecka

A cache by lisyhonza Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/01/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Trošku delší, ale určitě pohodová procházka či projížďka po bývalé vlečce včetně finálkyOstrovská Škodovka


Škoda - oborový podnik Plzeň - závod Ostrov byl zřízen podnikovým ředitelem Závodů V.I.Lenina v Plzni k 1.7.1959. Výrobní i správní objekty Škody Ostrov byly postaveny v Dolním a Horním Žďáru částečně na místě třídírny uranové rudy, která byla zrušena na přelomu 50. a 60. let. Celý závod byl vybudován většinou prací vězňů z věznice Vykmanov. Novému závodu byly přiděleny dva obory - trolejbusy a slévárenská zařízení a od roku 1973 i výroba gumárenských protektorovacích lisů. První výrobní prostory pro výrobu trolejbusů byly získány převzetím garáží n.p. Jáchymovské doly. Trolejbusů bylo vyrobeno celkem více jak 10.000 kusů a byly vyváženy do více jak 15 zemí světa, v posledních letech i do USA do Bostonu a San Francisca. Strojní zařízení bylo vyváženo v rámci RVHP, ale i do Egypta, gumárenské lisy pak zejména do SSSR. Nejvyššího počtu pracovníků, přes 2000, dosáhl Závod Škoda už v roce 1965. Trolejbusy se zde vyráběly až do července 2004, kdy byla v České republice výroba klasických trolejbusů zrušena a Škoda nadále pouze vybavuje autobusy Irisbus elektrickou výzbrojí, což ale provádí v Plzni. V ostrovské Škodě zůstala chvíli zachována pouze výroba náhradních dílů pro starší typy vozidel, nyní jsou výrobní prostory prázdné…..

Vlečka do Škodovky

       21. prosince 1896 dojel první slavnostní vlak z Ostrova do Jáchymova. Po 61 letech však trať byla zrušena, konkrétně 3. 8. 1957 přijel do Jáchymova vlak poslední. Pak již byla trať rychle snesena, aby uvolnila místo nově rozšiřované silnici. Ovšem část trati, konkrétně úsek ze železniční stanice Ostrov nad Ohří (ale město je OSTROV) do Dolního Žďáru zůstal jako vlečka. Tento úsek mimo jiné sloužil i k dopravě výrobků (hlavně trolejbusů) ze Škody Ostrov a naopak do Škodovky byl dopravován materiál pro výrobu i uhlí pro tovární kotelnu. Vlečka z nádraží vedla na západ a pak na sever kolem bývalé zastávky Ostrov-město (foto 04), kolem škodovácké jídelny celkem přes 6 silničních přejezdů do továrny Škoda Ostrov.
     U škodovácké jídelny (foto 05) se na chvíli zastavím, protože ta sloužila celému Ostrovu. Vařila snídaně, obědy i večeře, otevřená byla od 4.30h (kvůli škodovákům, ti pracovali od 6 hodin) a do jídelny chodila většina Ostrova, protože zde se vařilo chutně a levně. Obědy i večeře se odsud vozily i do samotné Škodovky pro všechny zaměstnance i pro odpolední směnu.
     Z vlečky byly vybudovány dvě odbočky. První na úrovni Lidické ulice do bývalé Centrální kotelny pro zásobování uhlím - foto 06 (hlavního a téměř jediného, nespolehlivého a věčně porouchaného zdroje tepla pro Ostrov - nyní místo kotelny stojí 1. základní škola) a druhá odbočovala v místě nynějšího supermarketu TESCO zejména do národního podniku FERONA na severu Ostrova (foto 07). Na vlečce bylo postupně na dvou místech na křížení s ulicí Únorového vítězství a Leninovou (nynější Krušnohorskou a Hlavní) vybudováno automatické zabezpečovací zařízení. K ukončení výroby a uzavření továrny došlo v červenci 2004 a od té doby je vlečka i areál bez provozu. Vlečka jako taková byla zcela demontována na podzim 2009. Po jejím tělese byla po částech budována cyklostezka z nádraží v Ostrově až ke křížení s Hlavní ulicí. Odtud až do Horního Žďáru cyklostezka pokračuje souběžně s bývalou vlečkou a tratí.
      Dvě perličky nakonec: Ještě v roce 2005 na křížení silnici č. 24 s již zrušenou vlečkou před vjezdem do areálu ŠKODA kdosi prosadil či nařídil vybudovat nové automatické zabezpečovací zařízení a křižovatka u přejezdu musela být řízená semafory. Přes tento přejezd již pochopitelně žádný vlečkový vlak nepřejel a také semafory nebyly nikdy v provozu. Ale jsou tam zabudované dodnes, již 7 let tam nečinně rezivějí (foto 13). A nyní něco příjemnějšího na důkaz toho, že se najdou i hlavy pomazané, i když to s vlečkou vlastně nesouvisí: I po trase bývalé železniční trati do Jáchymova v úseku Horní Žďár-Jáchymov byla vybudována cyklostezka, která využila bývalého drážního tělesa včetně mostů i jednoho tunelu, otevřena byla v roce 2013.


   Jak na tuto multikešku?

       Při jejím odlovu ujdete od 1. zastávky k finálce asi 3 km, pohodlně se projdete po zcela nové i již starší cyklostezce. Poznáte místa související se zaniklou továrnou Škoda Ostrov, zejména vlečku - druhou část celé plánované "škodovácké" serie i bývalou "škodováckou" jídelnu. Doporučuji trasu projet po cyklostezce (vede souvisle, kromě asi 100m u Hlavní ulice) na kole či in-line bruslích, lze i autem (samozřejmě tím ne po cyklostezce ). Na závěr si nezapomeňte zjistit a někam poznamenat finální indicii, kterou budete potřebovat pro odlov prémiové mystery keše Ostrovská Škodovka.

Zastávka 1
- je na výchozích souřadnicích, začátku vlečky na železniční stanici v Ostrově. Zde musíte zjistit číslo popisné nádražní budovy (modrá tabulka), vydělit jej dvěma, přičíst jednu a máte indicii F, kterou budete potřebovat pro nalezení 2. zastávky i pro výpočet souřadnic keše finální.

Zastávka 2 - souřadnice vypočítáte ze vzorce - N 50° 18,(518-F)´ E 012° 56,(518+F)´.
Tyto souřadnice vás přivedou před dva elektrické rozvaděče označené R a třímístným číslem, vy si budete všímat jen toho s číslem lichým, protože toto třímístné číslo je indicie G.

Souřadnice finálky získáte ze vzorečku

N 50° 19,(2*G+F*4)´ E 012° 56,(4*F-9+G*5)´,

přičemž samozřejmě ctěte správné pořadí matematických operací a vězte, že "*" znamená "krát".
Ciferace všech číslic souřadnic finální keše je 9.

       I nová finální keš je velikosti "mikro" (PET) a k jejímu odlovení nebudete potřebovat žádnou pomůcku. Indicii z finálky si opisovat nemusíte, byla by vám na nic, protože premiovou kešku jsem dnes musel archivovat.

       Kešku umístěte zpět původním způsobem a zamaskujte, ať nekazíte radost z hledání těm, co přijdou po vás! Tím spíše: Pozor na mudly! Původní finálka kousek dál byla již jednou ukradena!Děkuji a příjemný lov!


   Kontrola majitele

1.12.2012 - kontrola uložení stage a finálky - vše OK
4.1.2013 - kontrola finálky - je OK, ale prosím, zacházejte s ní ohleduplněji, už jsou ulámané "uši", takhle dlouho nevydrží.
14.2.2013 - kontrola - finálka zmizela, některý mudla ji "štípnul" - do doby obnovy disabled.
26.2.2013 - Nová finální keš na novém místě. Po kontrolách ve 20.09 h. keš je opět živá!
21.4.2013 - vše OK
10.07.2013 - Stage 1 vykradena, keš disabled
13.07.2013 - keš enabled, zveřejnil jsem zatím indicii F, než stage 1 někam přesunu
18.11.2013 - obnovena stage 1 kousek vedle, snad ji nikdo nevymudlí, dávejte prosím pozor - nenápadně!
14.03.2014 - kontrola keše - vše OK
30.03.2014 - stage 1 zřejmě zase zmizela
08.04.2014 - protože stage 1 již podruhé zmizela, byť na jiném místě, volím odpověď na otázku = indicie F.
29.05.2014 - kontrola finálky, vše OK, vložen TB
25.08.2016 - kontrola finálky - vše OK, vložen TB
21.03.2017 - kontrola finálky - vše OK, viz log
10.04.2017 - likvidace krabičky - viz log
16.11.2017 - keška obnovena - viz log - bude enabled
30.09.2018 - kontrola kešky po upozornění JIVOS - díky - keška obnovena, ale jako PET - mikro - vi log
18.09.2019 - předzimní kontrola finálky - OK
00.00.00 -

Additional Hints (Decrypt)

[final] - an xbyran!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.