Skip to content

No name cache 2 (Flygsandfält) Traditional Cache

This cache has been archived.

TåT: Lika bra att arkivera här med då det antagligen är en godkänd eartcache på gång från earthcache master.

More
Hidden : 11/10/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dynområdet vid Bonäsfältet har beskrivits som ett synnerligen vackert flygsandfält.

 
Du befinner dig nu på det som kallas för Bonäsfältet/Bonäsheden, en del av det så kallade Morafältet, ett sanddynfält där hårda vindar efter den senaste istiden drev ihop sanden till vad som nu är Sveriges största fossilla sanddynfält av flygsand/vindsediment. I till exempel isranddeltan som här kan man hitta fossila dyner, det vill säga dyner som bildats för länge sedan och där processen har avstannat.
 
 
Areal
Morafältet sträcker sig från Kumbelnäs i norr till Vinäs i söder, en sträcka på cirka 14 km. Bredden varierar mellan 1-5 km. Flygsandsfältets yta uppgår därför till cirka 3 000 ha.

Riksobjekt
Det senglaciala sanddynfältet har här på Bonäsheden klassats som riksobjekt för naturvården på grund av det välutvecklade dynlandskapet med upp till 15 m höga dyner som sträcker sig i NO-SV riktning.

Vindsediment/flygsand
Dynsanden härstammar främst från isälvsavlagringar, deltabildningar som bildades då inlandsisen för cirka 9 500 år sedan smälte bort från Ovansiljan och isälvar avsatte detta isranddelta.

Flygsand (partikelstorlek 0,25-1 mm) har efter det sorterats ut ur avlagringarna, transporterats och genom vindens inverkan bildat dessa sanddyner. Det kallas därför också för en eolisk bildning (av Eolus, vindens gud).

Sanddynerna har en brant läsida (20-30 grader mot horisontalplanet) och en flackare vindsida (8-10 grader).

Förutsättningen för att flygsand skall bildas är att det finns god tillgång på material som vinden kan behandla. Man hittar därför oftast flygsand på eller i anslutning till isälvsavlagringar eller strandavlagringar. Flygsanden uppträder vanligen som fält med mjukt rundade kullar eller som dyner.

Sanden består till största delen av vittrad och krossad Garbergsgranit och Bredvadsporfyr med ungefär lika stora mängder kvarts och fältspat. Glimmermineral och mörka mineral i form av pyroxen och amfibol förekommer ytterst sparsamt.

Kuriosa
Högsta kustlinjen (HK) ligger i trakten på 210-220 meter över havet (Bonäslinjen) dit en vik av Ancylussjön nådde för cirka 9000 år sedan.

Först kring sekelskiftet bands flygsanden här på Bonäsfältet genom att dynerna täcktes med rismattor och tall planterades. Att planteringarna lyckades berodde säkert till en del på att skogsbetet upphörde varvid skogen också kunde självföryngra sig.

Då detta först var avsett som en Earthcache men nekades så har jag några frågor som är frivilligt att besvara.

Frivillig uppgift 1

Varför tror du att sanddynerna har en brant och en flack sida?

Frivillig uppgift 2
Hur hög är sanddynen på läsidan?

Additional Hints (Decrypt)

Uäatnaqr/Unatvat

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)