Mellandagsrean hotad!
Ankeborg, 27 december 2012
Polisen i Ankeborg utreder ett stort rån mot Joakim von Ankas varuhus. En liga slog till under natten mot torsdagen och plundrade varuhuset på leksaker. Varuhuset hade lagt upp ett stort lager inför mellandagsrean, och allt är nu borta.
Enligt vad redaktionen erfar har Kommissarie Karlsson säkrat en mängd spår efter brottslingarna, bland annat på Internet, och håller nu på att försöka pussla ihop de olika bitarna. Redan nu står det klart att det är ett antal tecknade skumraskfigurer som organiserat sig och gjort en gemensam stöt av aldrig tidigare skådat slag. Var och en har haft en tydlig roll vid stöten, vilket tyder på en organisationsförmåga som väldigt få tecknade figurer har. Spåren som Karlsson hittat avslöjar även var de olika figurerna är födda och hur gamla de är (Födsel är bland tecknade figurer detsamma som första publicering), samt vilken mat de föredrar.
Kommissarien vädjar nu till allmänheten om hjälp, då han helt enkelt inte får ihop pusslet. Han delar därför med sig av de bristfälliga bilder han har fått tag på av brottslingarna, och de fakta han snappat upp.
Fakta
- De två äldsta är båda 70 år äldre än den yngsta.
- Figur 5 är yngre än larmexperten.
- Sex av figurerna är yngre än den som skaffade vapnen.
- Den som föredrar grönsaker är 12 år äldre än infiltratören.
- Den som slog in dörrar under stöten är 83 år.
- Belgaren gillar choklad.
- De flesta i gruppen är amerikaner.
- Figur 6 gillar frukt.
- Pastaätaren slog ut larmet.
- Den enda av kvinnligt kön är 57 år.
- Japanen är 24 år.
- Figur 3 körde flyktbilen.
- Finländaren skötte planeringen.
- Den som gillar bär är inte amerikan.
- Figur 1 är inte amerikan.
- Fruktälskaren är fem år äldre än bärätaren.
- Figur 7 var ansvarig för rekognosering.
- Figur 1 och 2 är lika gamla.
- Sprängämnesexperten är näst yngst.
- 71-åringen var den som infiltrerade vaktstyrkan.
- Den genomsnittliga åldern i gruppen är 54 år.
- Den som rekognoserade är äldre än dynamitarden.
- Figur 8 är 31 år äldre än den som gillar fisk.
- Den yngste är förtjust i burgare.
- Vapenexperten kommer från ett grannland till Frankrike.
- 35-åringen är amerikan.
- 24-åringen äter helst ekollon.
Kommissarien har anlitat ett medium som säger att det bör finnas något av intresse på följande koordinater:
N 59° XX.XXX'
E 017° YY.YYY'
Mediet säger att följande samband gäller:
XXXXX = 4612 + tf(1) + tf(2) + tf(3) + tf(4) + tf(5) + tf(6) + tf(7) + tf(8)
YYYYY = abs(A * B * C * D)
A = få(den som slog in dörrar) - få(finländaren)
B = tf(chauffören) + tf(chokladälskaren) - tf(larmexperten) - tf(japanen)
C = tf(2) + få(fiskätaren) - tf(burgarätaren) - få(larmexperten)
D = tf(7) - tf(vapenansvarig)
Förklaring:
abs = absolutvärde, dvs eventuellt minustecken tas bort.
få = Figurens ålder
tf = Tecknarens födelseår (den som skapade den tecknade figuren)
Mediet säger, avslutningsvis, att denna punkt inte ligger på någons privata tomt.
Ett belysande exempel för funktionerna få (figurens ålder) och tf (tecknarens födelseår): Låt oss säga att du identifierar figur 1 som Disney-figuren Benjamin Syrsa (Jiminy Cricket på engelska). Han baseras löst på en litterär figur i romanen Le avventure di Pinocchio av Carlo Collodi från 1883. 1937 visade Norman Ferguson en engelsk översättning av romanen för Walt Disney. 1938 fick Ward Kimball i uppgift att rita hur Benjamin Syrsa skulle se ut, och den designen var den som sedan användes i filmen Pinocchio, som släpptes den 7 februari 1940. Ward Kimball var den som skapade/ritade/designade den tecknade figuren, och är den man vi söker. Han föddes den 4 mars 1914. Den tecknade figuren förekom inte i några andra filmer, serier eller böcker innan Pinnocchio kom ut, så den publicerades alltså för första gången den 7 februari 1940, 72 år och ett antal månader innan cachens publiceringsdatum. Alltså:
få(1) = 72
tf(1) = 1914
Observera återigen att detta bara är ett exempel. Om figur 1 inte är Benjamin Syrsa, stämmer troligen inte dessa värden på få(1) och tf(1). Observera även att många tecknade figurer bär stora likheter med äldre tecknade figurer, ofta av samma upphovsman. Om den äldre tecknade figuren har ett annat namn eller en annan upphovsman, är det dock inte att betrakta som samma figur, utan på sin höjd en släkting.
