Skip to content

2003>2013 Nyårsnostalgi Traditional Cache

Hidden : 1/1/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nygammal.

Sent på hösten 2001 började jag lägga ut gpssökbara gömmor. Dock inte genom att regga dem på Geocaching .com. Lade ut c:a 15 burkar i mina hemtrakter. Avsikten var att få barn och släkt m.fl. att försöka leta upp dem. Lämnade en lista med koordinaterna till några vänner. Tyvärr var jag nog lite tidigt ute. Eller kanske mer troligt, att intresse och vilja att ta till sig den nya tekniken inte fanns, var säkert orsaken att det inte blev något av detta. Innehav av gps var ju inte så allmänt vid den tiden. M.a.o. ingen succé. Själv hade jag en Magellan-gps. Sedan dess har jag letat upp några av de gömda burkarna, en del har plockats in, några har försvunnit. Just denna, har jag aldrig besökt sedan jag lade ut den. Det var därför spännande att, efter nästan 10 år, se om den fanns kvar. Väl inne så hittade jag burken direkt. Låg helt öppet på tiljorna. Dock hade någon varit här och hittat den. Jag hade förseglat locket med maskeringstejp, ”FTF”förseglingen var bruten. Alltså hade den öppnats av någon. Loggpappret var borta men ”bytessaken” fanns kvar! Minns inte om det fanns fler saker i burken, det kanske var begärligare och borttaget. Jag kallade min lilla serie för GPSÖK.

Fick en idé om att göra denna burk mer offentlig genom att regga den ”på riktigt”. Hämtade penna och loggbok i bilen och återvände, lade i detta samt placerade den lite mer dolt. Enl. påskrift på plastpåsen med mynten i burken, lade jag ut burken den 27 april 2003. Låt gärna den vara kvar som ett litet nostalgisk minne!
Min första gömda och GC.com-reggade burk kom hösten 2007. Sedan dess har det ju blivit några till. Denna blir den 197:de. Över 10.000 loggade besök på dessa 196 cacher.

Platsen är en f.d. torvlada med intilliggande torvgrav.
Från start har den 4 resekryp.
Observera att det är stövelmark här!
Lycka till att logga en nygammal burk!

Additional Hints (No hints available.)