,,Apríl je den, který nám připomíná, jací jsme těch zbývajících 364 dní,“
řekl roku 1894 Mark Twain
---------------
Asi z každého z nás si už někdo na 1. dubna vystřelil. Nejraději tento den mají asi děti,
ale i dospělí se zapojují a dokonce ani gigantické společnosti jako např. Google, BBC nezůstávají pozadu.
Jak ale tento zvyk vznikl?
Opravdový původ Aprílu je neznámý. Teorií, která se vyskytuje nejčastěji je ta, o vzniku z Perské tradice jménem Sizdan Bedar. Princip je prakticky totožný a ,,oslavy“ se datují až do let kolem 536 př. n.l.
Druhým možným původem je původ z křesťanství. Podle ní souvisí datum prvního dubnového dne s narozeninami Jidáše. Ten podle křesťanského výkladu měl zradit Krista, a proto se tento den nemá ničemu věřit.
Ať už jsou teorie jakkoliv odborné, či historicky podložené, tou první, která asi každého napadne, je spojitost s dubnovým počasím. To je velice proměnlivé a nedá se spolehnout ani na nejbližší předpověď.
K radosti všech se také začíná oteplovat a končí období smutné zimy. A právě na oslavu tohoto veselého období se chtějí lidé bavit a užít si ho několika vydařenými vtipy na úkor svých známých či kolegů.
V Čechách se o této tradici poprvé dozvídáme z psané zmínky z pera Bartoloměje Chrystellia z Prahy, jejž si ji poznamenal roku 1690.
V dřívějších dobách se často posílalo ,,oběti aprílu“ něco vypůjčit či něco zakoupit. Šlo samozřejmě o věci, které neexistovaly, např. vtipné semínko, komáří sádlo, zaječí peří, obecní nůžky, hodinářskou motyku, červené hřebíky a v neposlední řadě bublinky do vodováhy nebo mezery do žebříku. Známou věcí bývaly
i ohýbák na cihly nebo rovnák zatáček.
Velké množství šprýmů proběhne každoročně všemi možnými médii. V roce 1998 jsme tak mohli být svědky prohlášení o změně hodnoty čísla Pí. Každoročním nachytáním svých diváků je známá anglická stanice BBC. Roku 2006 například přinesla zprávu o přebarvení známých dveří číslo 10 na Downing street, kde sídlí britský premiér. Stejnou zprávu pak vydal v tiskové zprávě The Daily Mail. Jindy zase strýček Google na apríla umístil patřičně upravenou satelitní mapu nebo oznámil zprovoznění nové funkce.
|
A nyní k samotné keši
Keš má finální krabičku - pravidla jsou pravidla. |
Pokud dáte toto, dáte i zbytek:
AN HCIZOHCYV HCICINDARUOS JEDELH KRQ TNIH TA IT ENKESUEN UKUR
A můžete vyrazit.
Doporučuji QR čtečku i-nigma (na google play zdarma).
V podstatě je stejná jako od Seznamu, ale je kvalitnější (pomocí zoomu načte i s horší optikou na mobilu).
v keši není tužka
Ti, kteří věřili, vyrazili a zvítězili.
30. 8. 2014
Prosím nevkládejte geocoiny! |
Keš byla v těchto dnech dvakrát ukradená. |