To, že se vyskytují a vždycky vyskytovaly na Brněnské přehradě zvláštní druhy ryb je všeobecně známo, ale že zde i hnízdily ryby létající o tom už ví málokdo. Tyto anomálie přičítáme i tomu, že jeden z přítoků do přehrady obsahuje drobné částečky radioaktivních látek. Začali jsme se tímto problémem více zabývat po nálezu jedné zajímavé kostry rybky přímo na břehu přehrady.
(Viz foto ).
Bohužel kostra byla ve značném stádiu rozkladu a nebyla kompletní a tak
všechny informace zde v listingu jsou čistě spekulativní.
Informace z internetu:
Mezi rybami najdeme formy, které svůj vodní živel dočasně opouštějí a pronikají do vzduchu. Čeleď letounovití (Exocoetidae) má prodloužené prsní ploutve a asymetrickou ocasní ploutev. Díky nim mohou ryby po výskoku nad hladinu vody plachtit vzduchem desítky sekund a překonat vzdálenosti kolem 400 metrů. Nejstarší doklady o letounovitých rybách pocházejí z Evropy v období eocénu před 56 až 34 miliony lety. Je to sice podstatně dříve, než vznikla Brněnská přehrada, ale je možné, že se ryby do našich končin zase vrátí. Což dokládá i námi nalezená kostra.
Nově objevená kostra z Brněnské přehrady a další fosilie z provincie Kuej-čou v jihozápadní Číně dokládá, že tyto ryby opravdu existovaly. Druh Potanichthys xingyiensis měl podobně jako moderní létající ryby dobře vyvinuté prsní ploutve a asymetrickou ocasní ploutev. Díky tomu mohla ryba překonávat desítky metrů dlouhé vzdálenosti a provádět sofistikované vzdušné manévry. Ty jí zřejmě chránily život při napadení predátory, mezi kterými byli i velcí vodní plazi. V dnešní době již většina těchto plazů nežije, avšak rušivý vodní ruch na přehradě může vesele probíhat a lítající rybky klidně můžete potkat, jak se prohánějí nad vodní hladinou.
Proč keš právě tady?
Rozhodli jsme se tedy postavit lítajícím rybkám domeček. U ptáčků to funguje stejně. Postavíte jim někam na strom budku a oni si ji časem oblíbí a budku si obsadí. Předpokládáme tedy, že když budou mít rybky svoji budku, tak je jen otázkou času kdy si ji také zabydlí. Navíc, velmi složitým výpočtem, jsme došli k závěru, že umístění budky je ideální v místě přistání létající rybky při migraci dolů po proudu.
(Viz foto ).
Jak na keš
Dobré je, že ryby slyší velmi dobře pod vodou, ale nad vodní hladinou jsou defakto hluché a tak se při odlovu této keše obávejte jen zlých kolemjdoucích mudlů a nemusíte se bát, že byste lítající rybky nějak rušili při jejich hnízdění.
Snažte se chovat maximálně nenápadně. Ideální je odlov je ve skupině, kdy ostatní dělají křoví. Až najdete pochopíte. POZOR!!! v keši určitě zase není tužka.
Původně zde byla tato budka: https://www.youtube.com/watch?v=xFiOLCEBDUM
Někdo ji ukradl, takže to co najdete, je jen náhrada.
Pozor na parkovaní! Nedoporučuji parkovat přímo u keše, při zakládání mě to stálo tučnou pokutu.
Prosím nepřikládejte ke svým logům fotku keše. Nekažte radost ostatním. Já tu keš vážně znám. Děkuji. :o)