Skip to Content

<

Konecna tramvaje c. 2 - Skvrnany

A cache by ALLiK team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/10/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš nahrazuje archivovanou keš Konecna tramvaje c.2 - Skvrnany, sídlište v sérii Plzenské tramvaje, která byla založena v roce 2009 u príležitosti 110 let MHD v Plzni.

Najít čisté místo pro uložení keše v blízkosti konečné je prakticky nemožné. Zvažovali jsme proto i variantu posunout finálku dál od civilizace, ale probíhající výstavba silničního okruhu tuto variantu vyloučila. Hlavně na úseku od poslední stage k finálce je potřeba dávat velký pozor, abyste něco nevyšlápli.

Hlavním důvodem pro založení této keše bylo doplnění chybějící indicie pro bonusovku celé série. Kdo chcete lovit hezké čisté krabičky, jeďte raději někam dál do přírody.

Další keše série Plzeňské tramvaje

Tramvajová trať do Skvrňan

Dojet tramvají do Skvrňan je možné už od 29. června 1899, kdy byl v Plzni slavnostně zahájen tramvajový provoz s cestujícími. Tehdy to ale byly úplně jiné Skvrňany než dnes. Nikoli součást Plzně, ale samostatná obec, která právě procházela obdobím překotného přerodu z čistě zemědělské vsi na předměstí průmyslového města. Vývoj Skvrňan v tomto období zásadním způsobem ovlivnil především rozvoj blízkých Škodových závodů. Počet obyvatel obce Skvrňany se za období 1854 - 1921 zvýšil z 403 na 5777, tedy více než 14x! Mnoho zajímavých informací z historie Skvrňan se dozvíte v listingu blízké keše Stare Skvrnany / Old Skvrnany.

Konečná Skvrňany (1899 - 1931)

Původní konečná se nacházela na samém začátku Skvrňan, na křižovatce silnic do Stodu a Křimic. Vozy se tehdy na konečných neotáčely, trať byla jednokolejná a konečná zpočátku neměla ani výhybnu. Ta byla doplněna ještě v roce 1899.

Přibližně do místa původní konečné vás dovedou výchozí souřadnice. V současné době tu není co hledat, ale můžete si zkusit představit, jak to tu vypadalo v době fungování konečné zastávky: Šířka ulice byla proti dnešku zhruba poloviční. V její pravé půlce (při pohledu z centra města) stála řada dvou až třípodlažních domů. Podél silnice na Křimice (dnes opuštěná ulice směrem vpravo dolů) se charakter zástavby po několika desítkách metrů náhle změnil a typicky městské domy vystřídaly zemědělské usedlosti původní zástavby Skvrňan.

Konečná Skvrňanská třída (1931 - 1948/1952)

V listopadu 1931 byla tramvajová trať prodloužena v trase dnešní Domažlické ulice do zastávky Skvrňanská třída těsně před mostem přes železniční trať Plzeň - Cheb. Provoz na tomto novém úseku trval jen necelých 17 let, do 28.10.1948, kdy byl nahrazen trolejbusovou tratí Božkov - Skvrňany s konečnou zastávkou u nedaleké sokolovny. Samotná kolej bez provozu byla zachována do roku 1952.

Souřadnice stage 2 směřují přibližně do místa této bývalé konečné. Vaším úkolem je zjistit rok stavby silničního mostu přes železniční trať. Z místa bývalé konečné se vydejte po klesajícím chodníku. Až podejdete pod mostem na druhou stranu silnice, otočte se a uvidíte tabulku s nápisem SSŽ a hledaným letopočtem. Poslední cifra letopočtu je C.

Smyčka Skvrňany (1952 - 1973)

V roce 1952 byla konečně zdvojkolejněna i trať do Skvrňan a současně s tím vybudována tramvajová smyčka poblíž III. brány Škoda. Nacházela se na dodnes volné ploše mezi Domažlickou ulicí a třemi stožáry vedení vysokého napětí.

Souřadnice stage 1 vás dovedou k přístřešku trolejbusové zastávky. Na vnitřní straně přístřešku hledejte pěticiferné černé číslo v pravém horním rohu reklamního panelu. Poslední tři cifry jsou F, E a D.
(POZOR: Čísla z vnitřní a vnější strany přístřešku se liší.)

Smyčka Nové Skvrňany (1973 - dosud)

Smycka Nove SkvrnanyBudování panelových sídlišť se nevyhnuly ani Skvrňany, které přišly na řadu v letech 1967 - 1977. Kromě menšího sídliště na pozemcích po zlikvidované zástavbě původních Skvrňan (dnes označované jako Přední Skvrňany) vzniklo na volných plochách směrem na západ mnohem větší sídliště Nové, či Zadní Skvrňany. Tramvaje do Nových Skvrňan začaly jezdit 30. 11. 1973.

Na smyčku Nové Skvrňany (dnes už jen Skvrňany) vás zavedou souřadnice stage 4. Pod přístřeškem, který je integrovaný s objektem sociálního zařízení pro řidiče tramvají a dnes již nevyužívané prodejny jízdenek, najdete 2 okna s mřížemi. Počet vodorovných prutů v mříži na levém okně je A.

Smyčka Skvrňany, Malesická (1991 - dosud)

Smycka Skvrnany, MalesickaProvoz smyčky byl zahájen 13.5.1991. Skoro se nabízí říct s křížkem po funuse. Smyslem smyčky bylo ukončení přímých spojů pro Škodovku. Nějaký čas tu sice měly konečnou dokonce 2 linky: č. 3 z Košutky a č. 5 z Bolevce. Ale spatřit tyto linky v ulicích města byl téměř zázrak: Ráno na šestou na šichtu do Škodovky a hned po půl třetí zase zpátky domů na sídliště. Je jasné, že od samého počátku byly tyto linky a s nimi i provoz v nové smyčce odsouzeny k brzkému zániku. Od roku 2000 je smyčka využívána jen při výlukách, nejčastěji pro odstavování tramvají v době, kdy je přerušeno napojení vozovny.

Stage 3 vás zavede na nástupiště, od kterého odjížděly linky č. 3 a 5. Přímo proti vám, hned za plotem areálu skvrňanských hasičů stojí sloup trakčního vedení, na kterém jsou nad sebou 2 čísla: horní dvojciferné a dolní trojciferné. První číslice v horním dvouciferném čísle je B.

Zdroje:
[1] Společnost pro veřejnou dopravu: Historie tramvajové dopravy v Plzni (1. díl, 2. díl, 3. díl, 4. díl).
[2] Jan Šlehofer: Plzeňské tramvaje, Stručná historie tramvajové dopravy v Plzni.
[3] kolektiv autorů: 100 let městské hromadné dopravy v Plzni. Nadatur: 1999. ISBN 80-85884-95-X.
[4] Pavel Frýda: Stručná historie obce Skvrňany, in: Zaniklé obce a objekty po roce 1945.

Jak na keš

Vaším úkolem je obejít 4 stage na místech skvrňanských tramvajových konečných. Stage jsou očíslovány podle doporučeného pořadí hledání.
Pokud jste dobře četli a cestou se dobře dívali, znáte číselné hodnoty písmen A - F (jejich součet je 23). Ty dosaďte do souřadnic finálky:
N 49° 44.A(B+1)C E 013° 19.D(E-1)F
Ze stage 4 dojdete na finálku pěšky. Pozor, kam šlapete! Ke geoobjektu přistupujte ze západu.
Nezapomeňte si opsat číslo pro bonusovou keš. Je z vnitřní strany na víčku a také zezadu na logbooku.

Additional Hints (Decrypt)

Pbcn aáz gh ilebfgyb?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

333 Logged Visits

Found it 323     Didn't find it 1     Write note 3     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 7 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.