Lokalizacja: Zbocza szczytu Oszus, przy granicy ze Słowacja
Rezerwat przyrody Oszast znajduje się w Beskidzie Żywieckim i zajmuje 48,8 ha. Został założony w 1971 roku. Położony jest na terenie gminy Ujsoły. Rezerwat usytuowany jest na zboczu góry Oszus (1155 m n. p. m.) – w jej podszczytowych partiach na stoku północno-zachodnim od 925 m n. p. m. do 1147 m n. p. m., nad miejscowością Soblówka, przy granicy ze Słowacją. Rezerwat leży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
Jest to jeden z największych dolnoreglowych rezerwatów w Beskidach. Utworzono go, by chronić pierwotne lasy Puszczy Karpackiej, które zachowały się w stanie nienaruszonym. Puszcza zachowała się prawdopodobnie dlatego, że bardzo ciężko do niej dotrzeć. Osuwiska i urwiska głębokie na ponad sto metrów zahamowały ekspansję człowieka.
Puszcza Karpacka to zbiorowisko leśne, które kształtowało się przez około dwunastu tysięcy lat. Podstawowe gatunki drzew to jodły, buki, świerki i jawory. Taki naturalny las jest organizmem, który sam reguluje swoje istnienie. Drzewa dobrze dostosowane są do warunków klimatycznych i glebowych. Na terenie Oszastu dominuje buczyna karpacka, ale oczywiście jak w całej Puszczy Karpackiej, występuje tu jodła, świerk i jawor. Drzewa dochodzą do 40 metrów wysokości.
Na terenie rezerwatu oprócz cennego drzewostanu występuje kilkaset gatunków roślin chronionych, między innymi: : storczyk plamisty (Dactylorhiza maculata), śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), tojad mocny (Aconitum firmum), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), widłak jałowcowaty oraz wroniec widlasty (Huperzia selago). Równie bogata jest fauna, a rezerwat stał się ostoją dzikiej zwierzyny. Występuje tutaj ryś (Lynx lynx) oraz wilk (Canis lupus). Spośród rzadkich i zagrożonych ptaków występuje: głuszec, (Tetrao urogalus), dzięcioł trójpalczasty (Picoides tridactylus) oraz puchacz (Bubo bubo). Można również spotkać tutaj ślady niedźwiedzia brunatnego (Ursus arctos). Na terenie rezerwatu występują też liczne źródła, tereny podmokłe oraz torfowiska niskie. Las poprzecinany jest licznymi potokami. Ciekawostką jest fakt, że jedno ze źródeł, tak zwane Dzielne Źródełko, którego wody zasilają i dopływ Wisły i Dunajca po słowackiej stronie. Miejsce to stanowi dział wodny pomiędzy zlewniami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.
Wewnątrz rezerwatu jest wiele powalonych potężnych drzew. Jedne od kilkudziesięciu lat w pełnym rozkładzie, inne niedawno ‘dosięgła starość’. Nie widać tu jednak choroby lasu, nawet kornik czy grzyby, które są zmorą lasów ‘nasadowych’, zwłaszcza świerkowych, nie czynią tu większych szkód. Puszcza broni się sama, regulując populację szkodników.
Przez rezerwat nie przebiega żaden szlak turystyczny. Trasa wyznaczona jest w południowej granicy rezerwatu i pokrywa się z grzbietem góry oraz granicą ze Słowacją.
Zdroj: http://www.infoserwis-etnokultura.pl/r,3,240,371,Rezerwat-przyrody-Oszast-gmina-Ujsoly.html