Skip to Content

<

Vinohradska vodarna

A cache by apsida.cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 3/26/2013
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vodárenská věž na Vinohradech


Vodárna foto

Keš jsem se rozhodl obnovit, neb zde již jedna v minulosti bývala a archivovaná multinka (Pojdte si hrat ) na tuto keš navíc odkazovala.
Původní keš Vinohradská vodárna byla založena 10/14/2010 a ukončena 06/23/2011.

Keš je přesně zaměřena, přestože to zde dost "lítá". Pro keš si však pohodlně dojede i vozíčkář. Při odlovu pamatujte, že nedaleko je stanice tramvají, obchod a hospoda. Keš vracejte co nejpečlivěji na stejné místo!!! (v keši nemusí být tužka - Bring Your Own Pen). Přečtěte si také zajímavost na konci textu (mrtvola u Vin. Vodárny).

Chtěl bych také tímto poděkovat Konvalinky a StanleypaulGC za beta testing, důležité pripominky k uloženi a formě keše. Díky také Revieweru Skupec za čas a trpělivost.


Vodárenský systém města Kr. Vinohrady tvořily vodárny v Podolí, podzemní vodojemy, čerpací stanice a věžový vodojem na Korunní třídě. Systém byl vybudován v r. 1882. V r. 1891 byl rozšířen o další studny a v Korunní ulici vybudován dvoukomorový vodojem s vodárenskou věží. Původní parní stroje v přečerpávací stanici byly po roce 1914 nahrazeny elektrickými čerpadly a současně byla ve stejném roce přepojena na vodu z Káraného.

V r. 1962 přestala vodárna fungovat a byla přestavena na byty. V r. 1993 byla opravena. V r. 1995 předaly VAK tuto věž Magistrátu hl. m. Prahy. Dnes věž slouží stále jako nájemní byty. Zatím co VAK vodárnu udržovaly v přijatelném stavu, Magistrát na správu věže používá najatou firmu, která své povinnosti zanedbává a havarijními opravami flikuje pouze to nejnutnější. Vnitřní prostory jsou zanedbané a sklepy jsou v katastrofálním stavu.

Vodárna má sedm podlaží překrytých terasou, jež dříve sloužila jako rozhledna. K věži přiléhá vodojem, budova kotelny a strojovna. Sousední budova je knihovna Královských Vinohrad. Při pohledu na věž si všimněte soch troubících andělů na nárožních pylonech. Na atice jsou umístěny hodiny a o poschodí níže pod nimi jsou znaky Královských Vinohrad v kruhových medailonech. Středem stavby prochází mohutný komín sloužící původnímu provozu parní čerpací stanice. V nejvyšším patře, ve výšce 40 m, je vyhlídková terasa. Prohlédnout Prahu z terasy si můžete na této adrese: Stověžatá Praha

Průčelí strojovny a kotelny z roku 1882 jsou členěna rustikovanými pilastry v hladké ploše omítky a zakončena trojúhelníkovými štíty, okna jsou segmentová. Drobnější průčelí vodárenských domků tvoří vstup do podzemních vodojemů. Vinohradská vodárna představuje unikátně dochovaný industriální areál v organismu městské zástavby a věž je dodnes jednou z dominant čtvrti. Budova stojí v Městské památkové zóně Vinohrady.

zdroje: www.slavnevily.cz, http://cs.wikipedia.org


V polovině března 2014 mě bylo umožněno navštívit vnitřní prostory věže a jeden z bytů. Jak to zde vypadá vidíte na níže zobrazených fotkách. Tímto děkuji nejmenované kačerce za tento velmi zajímavý exkurz.

......................................................................................


Mrtvola u Vinohradské vodárny

V úterý 23.1. 1919 byla nalezena dopoledne na Král. Vinohradech rozřezaná mrtvola starého muže, zabalená v plachtě. Muž byl bezzubý, s velkou lysinou na hlavě, špatně oblečený, celý zakrvácený. Na spánku velkou hlubokou ránu na spánku, pobodaný a kolem hlavy a přes ústa měl silný provaz. Nohy byly odděleny pod koleny, ruce zlámány......řezničina. Vyšetřování vedl vrchní komisař Zdeněk Bubník, slavný to kriminalista, jehož případy se staly inspirací pro detektivní sérii Hříšní lidé města Pražského, jmenovitě pro komisaře Vacátka (p. Marvan).

Jak se to celé seběhlo ?

Ve zmíněný den byli s balíkem přistiženi Silovský, Tlustý a Trnka – kameníci z Olšanských hřbitovů. Původně našli tento balík v pondělí na večer u Vinohradské vodárny, na svahu do Vršovic, Mysleli si, že někomu vypadl pytel s "vepřovým masem" (tehdy, po I. válce, se takto běžně dopravovalo maso z venkova do města). Balík odtáhli na Olšany, kde si mysleli jak se nadlábnou. Když zjistili co našli, tak se tuto hrůzu pokusili zase odvést zpět na Vinohrady. Tady je ale někdo viděl z okna a prásknul to policii (prostě nějaký mudla prásknul 3 "kačery" při ukládání "kešky"). Později se prokázala jejich nevina. Policie nakonec vypátrala vrahy do 4 dnů od nálezu......Zavražděný byl žid Schlink, obchodník s bednami, pytlovinou a plachtami. Měl dohodnutý nějaký kšeft na Malé Straně v Mostecké ulici s vetešníkem Antonínem Doudou, který mu za velmi výhodnou cenu nabídnul k prodeji 930 pytlů na cukr – kus za 6 Kč. Douda však neměl v úmyslu tyto pytle prodávat za tuto cenu a tak se domluvil s holičem Opmannem v sousedství, že mu pomůže s vraždou starého žida a lup si rozdělí. Když si Schlink v pátek 19.1. 1919 došel vyzvednout domluvené zboží, tak jej Douda umlátil kladivem a pro jistotu ještě pobodal. Protože na schůzku Opmann nepřišel, vykonal tedy vraždu sám. Nevěděl však jak se mrtvoly zbavit, a tak se opět sešel s Opmannem a ten mu poradil, aby mrtvolu rozřezal a odvezl na Vinohrady do polí (tehdy zde stávala jen Vinohradská vodárna). Nežli se k tomu Douda odhodlal, tak přešel víkend. Až v pondělí odpoledne mrtvolu naložil na káru a při cestě do Vršovic ji vyklopil na Vinohradech, kde ji našli kameníci......

mrtvola foto

mrtvola foto

Dle knihy Detektiv vzpomíná, Zdeněk Bubník, Naše vojsko, Praha, 1969

Korunní třída kolem r. 1930

Korunní třída kolem r. 1930

Barikáda u vodárny

Barikáda u vodárny v r. 1945 - foto p. Motuský

Keš 31.5. 2013 zmizela - 2.6. 2013 obnoveno
Keš 22.07. 2013 zmizela - 28.07. 2013 obnoveno
Keš 25.07. 2014 zmizela - 29.07. 2014 obnoveno
Keš 28.08. 2014 zmizela - 01.09. 2014 obnoveno
Keš 01.10. 2014 zmizela - 07.10. 2014 obnoveno
Keš 25.02. 2015 zmizela - 10.03. 2015 obnoveno
Keš 17.12. 2015 zmizela - 22.12. 2015 obnoveno
Keš 26.01. 2015 zmizela - 05.02. 2015 obnoveno
Keš 23.09. 2017 zmizela - 18.10. 2017 obnoveno

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

6,427 Logged Visits

Found it 6,253     Didn't find it 70     Write note 56     Temporarily Disable Listing 9     Enable Listing 9     Publish Listing 1     Needs Maintenance 17     Owner Maintenance 12     

View Logbook | View the Image Gallery of 152 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.