Skip to Content

<

Luzenska naves

A cache by Ramalin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/16/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Lužná je nejlidnatější obec na okrese Rakovník. Není extrémně turisticky vyhledávána (pokud nepočítám vlakové muzeum), ale i zde se nachází pár míst, která stojí za pozornost. A několik z nich Vám představím v této multikešce.

     Luženská náves je mojí prvou keší, kterou jsem založil a popravdě nemám v plánu toto číslo příliš množit, spíše se budu snažit, aby byla keš opečovávaná. A protože je to můj první tvůrčí počin, věřím, že budete shovívaví k případným chybkám, které se mohou vyskytnout, byť jsem se hodně snažil, aby jednotlivé stage byly jasné a srozumitelné. Odlov keše Luženská náves by Vám neměl zabrat více jak hodinku Vašeho času, jedná se o příjemnou procházku, která by Vám měla představit tuto obec, resp. hlavně její náves a upozornit na pár zajímavostí, které se na návsi nalézají. Popis jednotlivých míst je obohacen o mé vzpomínky, jak jsme tato místa vnímali jako kluci. Mimochodem, ač se keš jmenuje ,,Luženská náves,, a Lužná je vesnicí (tedy žádné město ani městys, tak Luženská náves se ve skutečnosti jmenuje Masarykovo náměstí.  
     A jdeme na jednotlivé stage. Všechny se nacházejí na návsi, jsou lehce dohledatelné, nicméně pro pořádek k nim píši souřadnice a doporučený postup odlovu.


1) U základní školy – N 50 07.494
                                    E 013 46.200

     Na úvodních souřadnicích pochopitelně keš nenajdete. V blízkém okolí se ale nechá velice dobře zaparkovat a rovněž odlovit první indicii. Stojíte před areálem zdejší školy. Budova samotná tu stojí již od roku 1914, je ale na prvý pohled zřejmé, že za tu dobu prodělala mnoho změn. Já osobně pamatuji přístavbu prováděnou před rokem 1989, kterak moji rodiče chodívali na akci ,,Z,, . Byli z této akce vysloveně nadšeni, protože v té době stavěli vlastní rodinné sídlo a sami by nějakou akci ,,Z,, na stavbě uvítali. No letí to. Pokud by někoho zajímala kompletní historie Luženské školy, doporučuji perfektně zpracovaný odkaz http://www.zsluzna.cz/historie_skoly.php. Pro první indicii ale musíte určit, jaký že to strom roste na úvodních souřadnicích, tedy hned za plotem nalevo od vjezdu do areálu školy. Pokud je to Smrk ztepilý, pak A=2, pokud je to Smrk pichlavý, pak A=4. No a konečně pokud je uvedeným stromem Borovice černá, pak A=6
 

2) Kostel sv. Barbory – N 50 07.492
                                        E 013 46.100

     První zprávy o kostelu sv. Barbory jsou již z roku 1352 a ustávají v roce 1422, je tedy jasné, že fara byla opuštěna za husitských válek. Další Info naleznete http://www.luzna.cz/obec-9f78/historie/historie-obce/. Pro nás byl kostel, v dobách našeho dětství, vynikající objekt pro hru na schovávanou, když bylo ve škole volno či velká přestávka. Kostel měl docela dost zákoutí, kde se dalo skvěle schovávat. Proto si i Vy kostel obejděte (slušně po cestě) a spočítejte, kolik dveří do kostela vede, protože to je hledaná indicie ,,B,,.
PS: Vzrušení našim dětským duším ještě přinesl rok, kdy došlo k vykradení kostela a my mohli sledovat precizní práci policie, mám za to, že i pachatel se tehdy dopadl :-)

3) Hasičská zbrojnice – N 50 07.489 
                                        E 13 46.008

     V roce 2001 si obec připomněla 115. Výročí hasičského sboru v Lužné v rámci kterého vznikl následující článek mapující historii hasičů v Lužné http://www.luzna.cz/obec-9f78/historie/historie-hasicu. Moje osobní historie s hasiči je podstatně kratší. Někdy ve věku 10-ti let, jsem byl zlákán slibem kamaráda, jaké to bude super, být mladým hasičem a že pojedeme do Rakovníka pravým hasičským autem na exkurzi do profesionální jednotky hasičů. A tak jsem byl na několika schůzkách mladého hasiče (tuším, že byly dvě) Když jsme během těch schůzek nikam nejeli, ukončil jsem svoji činnost mladého dobrovolného hasiče a dál se věnoval kopané na místním hřišti. Takže na budově nehledejte moji podobiznu, co by čestného předsedy dobrovolných hasičů, ale v blízkosti rekonstruované budovy, najděte sušák na hadice a spočítejte, kolik párů stojných sloupků jej tvoří a tím získáte indicii ,,C,,. Budovu hasičské zbrojnice jsem do naší procházky zařadil, protože v době zakládání keše (březen 2013) je budova rekonstruována a vypadá to, že zdejší hasiči, kteří mimochodem požívají velké úcty a dobré pověsti, by mohli dostat budovu, která bude odpovídat jejich kvalitám.

     Zbývající stage (D,E,F) mají jedno společné. Všechny byly významně změněny v rámci celkové renovace a revitalizace zdejšího parku, který byl rekonstruován v roce 2012. Hodnocení výsledku obnovy parku si nechávám pro sebe, je ale příjemné, že do parku byly zapracovány alespoň nějaké herní prvky, náves má i svoji celkem unikátní dominantu, o které se zmíním níže.

4) Vodotrysk – N 50 07.478
                          E 013 46.182

     Původní vodotrysk mého dětství byla plechová kašna s tryskou uprostřed. Vidět vodotrysk v akci bylo docela terno, možná pamětníci mne opraví, ale já jej v činnosti pamatuji vesměs pouze při významných výročích, jinak v kašně bývalo většinou listí. Právě v důsledku celkové rekonstrukce parku zmizela kašna a pokud není vodotrysk v činnosti, nemuseli byste poznat, že tam vlastně vůbec nějaký je. Dokonce je otázka, zda je na místě dílo nazývat vodotryskem. Koneckonců přesvědčíte se sami, protože na uvedených souřadnicích se nachází. A kolem něho je několik laviček. Vy spočítejte ty, které mají opěradlo a tím získáte indicii ,,D,,. Společně se pak budeme modlit, že místní mládež opěradla neukope a já nebudu muset měnit výpočet finálky 


5) Památník obětem válek – N 50 07.460
                                                E 013 46.180

     Jak jsem psal, v roce 2012 prošel obnovou  památník obětem války, resp. i on byl zcela nově vystavěn v místech, kde se nacházel ten původní. Pokud mám opět poodkrýt kousek mého dětství, tak asi jako každý, kdo byl školou povinný, jsem chodil na posvícení se třídou k tomuto pomníku. Nutno uvést, že nám to nevadilo, my měli radost, že nemusíme do školy a navíc v tu dobu byly na návsi kolotoče a když se opravdu zadařilo, tak i hrací automaty (pozor nikoliv výherní :-D). Teď jako starší teprve dokážu ocenit stavbu těchto památníků a snahu lidí, kteří se starají o to, aby nebylo zapomenuto na lidi, kteří položili v těchto válkách život. Proto si prosím ve vší důstojnosti prohlédněte tento památník a vzdejte čest těmto lidem. Při této příležitosti spočítejte počet osob, které jsou uvedeny pod letopočtem 1939 – 1945. Ciferací dojdete k indicii ,,E,,.6) Autobusová zastávka – N 50 07.449
                                             E 013 46.186

     Na konec jsem si nechal to nejlepší (hned se dozvíte proč). Původní autobusová zastávka byla u obecního úřadu a přes silnici u osvětové besedy. A snad proto, aby dojíždějící děti nemusely přecházet silnici, když kráčejí do nebo ze školy (podle toho z jakého směru dojíždějí) byla v rámci celkové rekonstrukce parku postavena autobusová zastávka úplně nová. Stavbu provedla jedna nejmenovaná firma, která vyhrála ve veřejné soutěži, když nabídla nejnižší cenu za zhotovení. Částka činila 954.432,-Kč. Protože jsem stavařský laik, nedovolím si hodnotit, zda je to mnoho či málo. Každopádně jsem Vás o tento hodnotný skvost nemohl připravit a proto poslední stage je právě zde. Pozorně si přečtěte ceduli, která autobusovou zastávku zdobí a spočítejte, kolikrát se tam objevilo písmeno ,,J,,. Počet tohoto písmene je poslední indicií ,,F,,. Moje dětství na rozdíl od části současné mládeže není s autobusovými zastávkami spjaté. My měli svá hřiště a hřišťátka. A tak společně můžeme sledovat, jak se zastávce daří. Při vzniku této keše, byla prasklá jedna skleněná výplň.


      A to jsou všechny indicie, které potřebujete. Nemohu se ale nezmínit o dřevěné soše, kterou od autobusové zastávky vidíte. Po zralé úvaze jsem v souvislosti se sochou nedával žádnou indicii, neb jsem nechtěl, aby ji to jedno procento neslušných kačerů jakkoliv oblézalo. Za prohlídku ale určitě stojí. Vězte, že socha byla zhotovena místním umělcem, ze stromu, který je stále ještě zakořeněn v zemi. Inspiraci představitelé obce vzali na Moravě při návštěvě spřátelené obce Lužná, kde takovéto sochy mají. V kontextu s cenou u zastávky musím uvést, že umělci byla po vzájemné dohodě vyplacena odměna 60000,-Kč Indicie byste měli mít všechny, teď už jenom jednoduchý výpočet finálky:

N 50 07. EAD
 E 013 45. FBCPOZOR POZOR POZOR !!! Jedná se o druhou verzi uložení finálky. Ta prvá byla takřka v samotném centru Lužné u poměrně neznámé, ale moc hezké skály. Naneštěstí byla objevena místními dětmi a to byl její konec. Toto je druhé uložení, bohužel již ne tak atraktivní. V blízkosti finálky se nachází určité pietní místo, přímo na tomto místě se keška NENACHÁZÍ, je kousek od tohoto místa. Takže nenarušujte ŽÁDNÝM způsobem toto pietní místo. Uložení finálky jsem vybral tak, aby mělo vztah k motivu kešky. Finálku lze nyní odlovit třemi způsoby:

1) celopěšky (kolmo) - v tomto případě Vás čeká krátký sběr indicií po návsi a po výpočtu příjemná cca 1,5 km dlouhá procházka ke kešce. Pro někoho může multinka posloužit jako malý výlet. Sběr indicií a odlov kešky by Vám metodou pěší procházky neměl zabrat více jak hodinku času

2) částečně vozítkem - stejně jako v prvém případě si obstaráte indicie a pokud se Vám nechce ťapat 3 km (myšleno ke kešce a zpět), můžete se posunout na tyto souřadnice N50 07.EFC, E013 45.BEB, kde se dá v pohodě zaparkovat a pak už je to jenom kousek (cca 700 metrů) ke kešce

3) plně mobilní - už jsem se setkal i s tím, že si kačer indície objel autem (no proč ne :-D), to nechávám na Vás. No a protože třebas pospícháte, nebo se Vám prostě nechce ťapat ani metr, lze finálku odlovit metodou drive-in. Nicméně od parkoviště, které zmiňuji v bodu dva se cesta dramaticky zhoršuje a jakékoliv škody, které si na svém geovozítku způsobíte jdou jen a pouze na Váš vrub :-) ... ale možnost odlovu drive-in tu je, zvládnout se to dá, průjezdné to je, takže záleží jen na Vás. Touto poslední metodou se dá celá multinka odlovit tak do 15-20 minut

Když jsem hledal místo pro nové uložení finálky, přemýšlel jsem poměrně dlouho, jestli je to to pravé. Nakonec jsem se rozhodl keš zde umístit, místo má své kouzlo, ikdyž nic není ideální. Pokud bude kačer lovit finálku v podzimním až zimním období v pozdně odpoledních až večerních hodinách a pokud bude mít dostatek štěstí, může se mu stát, že od keše dohlédne až na kosmodrom Bajkonur. (nikdo neumí tuto záhadu vysvětlit, ale je to tak, pár svědků to již odpřisáhlo, že kosmodrom viděli, tak třebas se to poštěstí i vám :-)

Additional Hints (Decrypt)

cbq cgnpv ohqxbh, qboer znfxhw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

199 Logged Visits

Found it 176     Didn't find it 1     Write note 6     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 8     

View Logbook | View the Image Gallery of 16 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.