Skip to Content

<

Olbersdorf

A cache by Veve80 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/22/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


POZOR ZMĚNA LISTINGU, VÝPOČTU I SOUŘADNIC !
Keš Vás provede některými zajímavými místy Města Albrechtic.

Město Albrechtice leží severozápadním směrem od Krnova na řece Opavici, jejíž tok tvoří jihovýchodním směrem od města hranici s Polskem. Leží na okraji úrodné polské nížiny a otevírá vstup do osoblažského výběžku. Od okrajových částí města se zvedají zalesněné stráně vrcholků, které jsou součástí pohoří Jeseníky. Rozkládá se na výměře 6527 ha a má 3596 obyvatel.

Město Albrechtice má kromě samotného města deset místních částí – Burkvíz, Česká Ves, Dlouhá Voda, Hynčice,Linhartovy, Opavice, Piskořov,Valštejn, Ztracená voda a Žáry.

Albrechtice jsou poprvé zmiňovány v roce 1377 v listině o rozdělení opavského knížectví po smrti knížete Mikuláše II. Vlastnil je tehdy Linhart z Rovného. Od roku 1390 držel albrechtické panství markrabě Jošt, po něm od roku 1420 významný rytířský rod Stošu. Jiří Stoš, který panoval sám od roku 1450, proslul jako smělý bojovník, stál na straně Jiřího z Poděbrad a později Vladislava proti Matyáši Korvínovi. …..
….. V roce 1824 koupil Albrechtice Karel Traugot, svobodný pán Skrbenský z Hřiště na Hošťálkovech. Následujícího roku je prodal opavským kupcům Vincenci Tlachovi a Vincenci Keilovi. Ti postavili na okraji Albrechtic roku 1837 válcovnu plechu, která zaměstnávala mnoho lidí z okolí. Po téměř šedesáti letech byla přesunuta do Bohumína, kde na jejich základech později vznikly Železárny a drátovny Bohumín.

Vzhledem ke své geografické poloze prošlo město velmi specifickým vývojem také ve 20. století. K jeho dějinám neodmyslitelně patří dlouholeté soužití Čechu a Němců. Druhá světová válka však přivodila a zanechala hrozivé důsledky nejen na poli válečném, ale i mnoha občansky nedůstojných a ničivých skutečnostech oboustranně zraňující lidské osudy.

Historii obce jsem zkrátila, protože historie není smyslem této keše. Čerpala jsem ze stránek města, kde si můžete vše důležité o Městě Albrechticích přečíst. Zdroj: www.mesto-albrechtice.cz

O keši:

Výchozí souřadnice Vás zavedou na místní autobusové nádraží. Pokud nevlastníte geovozidlo, je to jeden ze způsobů jak navštívit město. Naproti se dá pohodlně zaparkovat a nachází se zde také začátek cesty. Pokud použijete jiný dopravní prostředek využijte jiné pořadí stageí.

Stage 1: Pár kroků od výchozích souřadnic se nachází restaurace, ve které můžete svou cestu začít nebo zakončit. Ve stejné budově se kdysi dávno nacházelo kino.Počet písmen v názvu kavárny =A

Stage 2:
N 50°09.708 E 17°34.162

Druhé zastavení vás provede místním parkem. V parku jsou tenisové kurty, houpačky, místo pro slavnosti, poněkud vybledlé značení asi pro dětské dopravní hřiště a hlavně několik pomníčků.

Počet všech pomníku v parku = B

Stage 3:
N 50°09.786 E 017°34.446

Stojíte před památkově chráněným domem na náměstí. Rodným domem Františka Gela.Vlastním jménem František Feigel. V roce 1919 Gel vystudoval gymnázium v Prostějově. Pak absolvoval jednoroční abiturientský kurs obchodní akademie. V Brně začal, ale nedokončil, studium práv. V roce 1924 začal pracovat jako brněnský dopisovatel pražského časopisu Soudní síň a díky Rudolfu Těsnohlídkovi byl přijat do redakce Lidových novin. V roce 1933 odešel do nakladatelství Melantrich, avšak v roce 1939 musel uprchnout do zahraničí a nastoupil službu v čs. zahraniční armádě ve Francii. Po pádu Francie pracoval jako válečný zpravodaj ve Spojeném království. Po porážce Německa zprostředkoval zhruba 800 rozhlasových relací v rámci zpravodajství z Norimberského procesu. Po válce pracoval v rozhlase, nakrátko v diplomatických službách a opět v rozhlase. Na Univerzitě Karlově na Institutu osvěty přednášel obor žurnalistika. Připravoval rozhlasové pořady pro mládež o významných osobnostech, psal literaturu faktu i soudničky a překládal.

Na pamětní desce na domě je pod jeho jménem výčet jeho činností. Čím vším byl profesor František Gel? = C

Stage 4:
N 50°09.752 E 017°34.451

Charitní domov Město Albrechtice je domovem pro řeholní sestry Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského a kněze v důchodovém věku, kteří požadují a potřebují pomoc k běžnému a důstojnému životu, chtějí žít v církevním prostředí a prožít v něm klidné důstojné a plnohodnotné stáří.

Stručná historie domu

Budova kláštera v Městě Albrechticích původně patřila třebnickým sestrám boromejkám a do konce druhé světové války se zde proto historie odvíjela nezávisle na pražském mateřinci. Snad si z tohoto důvodu zaslouží delší zmínku. Roku 1872 přičiněním místního kaplana Alberta Engelbrechta zakoupila Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského z Těšína stavební místo pro stavbu kláštera a dívčí hospodářské a industriální školy. Patrně r. 1878 byla postavena první budova. Zpočátku fungoval jako škola dům č. 28. Sestry se věnovaly kromě vyučování též individuální ambulantní péči potřebným v domácnostech. Ve štítě domu se nacházela socha Panny Marie s nápisem Marienstift – Mariánský ústav. Politická situace po 1. světové válce si vynutila vznik zvláštní provincie v Československu. V tehdejší době již třebnické sestry měly na území severní Moravy velké množství domů. Jako vhodné místo byly vybrány právě Albrechtice. 15. dubna 1923 se tak budova v Albrechticích stala sídlem nové provincie. K původní budově Marienstiftu postupně přibyly další dvě budovy a později byla postavena i nemocnice. Po druhé světové válce vyvstala potřeba dům připojit k pražské provincii. Přičiněním Matky Klementy Soukupové klášter nebyl za komunistického režimu zkonfiskován, pouze přešel roku 1960 pod správu Charity. Charitním domovem zůstává toto místo až do dnešních dnů.
Na rušném náměstí trošku zapomenutá stavba, ale určitě stojí za zastavení.

Kolik postav celkem je na sochách v průčelí budovy? =D

Stage 5:
N 50°09.787 E 017°34.512

Jako většinu území naší republiky i Město Albrechtice osvobodila Rudá armáda. Vděční obyvatelé města postavili k jistému výročí této události na náměstí pomník.

Kolikáté výročí osvobození připomíná pomník? Ciferný součet =E

Stage 6:
N 50°10.175 E 017°34.477

I když hřbitovy jsou nedílnou součástí každé obce, nejsem zastáncem umísťování keší na tato pietní místa. Proto nebudu nabádat k hromadným návštěvám, ale kdo má zájem může se podívat na pár zajímavých náhrobků nebo starou zvonici vedle hřbitova. K vyluštění keše to však nebudete potřebovat. Souřadnice vás zavedou před hřbitov ke kolumbáriu, což je místo k ukládaní uren.

Kolik je zde samostatně stojících "sloupků"? F

Stage 7:
N 50°10.096 E 017°34.692

Další možností jak navštívit město je vlakem.Před budovou nádraží je rozcestník s nadmořskou výškou Města Albrechtic.

Ciferný součet =G

Stage 8:
N 50°10.002 E 017°34.950
Společnost Dakon nabízí kotle na tuhá paliva, elektrokotle a plynové stacionární kotle. Sídlo firmy a obchodní zastoupení pro Českou republiku se nachází v Praze ve Štěrboholích. Výroba kotlů probíhá v originálních výrobních závodech v Krnově a v Albrechticích. Značka Dakon je od roku 2003 součástí koncernu Bosch.
Kolik firem je na šedé ceduli u vrátnice =H

A teď už jen jednoduchý výpočet a hurá pro finálku.

Final: N 50°10.(H-D)(F-E)A E 017°35.(G-C)(B-E)(D+C)

Upozornění:
Z důvodu častého vymudlení je schránka trochu dál než by se dalo čekat, ale taková hrůza to zase není a snad tam déle vydrží. Přístup není úplně ideální, zvlášť ve vegetačním období nechte kraťasy doma.

Additional Hints (Decrypt)

wr gb wnfaé

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.