Skip to content

Hellvik rundt #5 - Kvidingsvatnet Traditional Cache

Hidden : 4/4/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kvidingsvatnet

Kvidingsvatnet ligger nær stasjonen på Hellvik, og er et fint turmål for de som bruker turveien mellom Hellvik og Egersund. Som badevann er det ikke noe særlig å skryte av, selv om det sikkert blir fort varmt om sommeren, da det er ganske grunt. Er det derimot kaldt om vinteren er isforholdene som regel tidlig gode her, og det er derfor veldig fint å gå på skøyter her. Mest brukt er det nok likevel for barn som vil kaste stein i vannet når de går langs turveien.

Cachen ligger plassert nær nordvestenden av vannet, hvor det ligger en del hytter. Vannet er av denne grunn mindre tilgjengelig for folk flest her, enn i øst, der turveien går. Det er mulig å parkere enten ved bedehuset eller ved stistarten for turveien til Egersund. Venligst ikke kjør helt fram til cachen, da denne veien er privat.

Hellvik

Hellvik er ei bygd i Eigersund kommune med ca 1000 innbyggere. Bygda ligger idyllisk til i et landskap som har blitt omtalt som "skapt i Guds vrede". Likevel trives folk her, og når været er fint er landskapet slett ikke så verst å ferdes i.

Hellvik har barnehage og en 1-10 skole. Av fritidsaktiviteter er det Hellvik idrettslag, med fotball og håndball, som har flest medlemmer, men det er også skolekorps på Hellvik. Det er relativt få bedrifter på Hellvik, men Hellvik Hus har sitt hovedkontor her, og er en stor aktør i "ferdighus"-bransjen. Tidligere har fiskeri vært viktig, med både fiskemottak og fiskeoppdrett, men i dag er det slutt på dette. 

Det karakteristiske, til dels golde, landskapet i området rundt Hellvik skyldes berggrunnen i området som består av anortositt, som gir grunnlag for et næringsfattig jordsmonn. Området må kunne kalles småkupert, og består av bratte, men lave, knauser med myr og lynghei mellom. Det er tynt med vegetasjon, men en og annen rogn vokser rundt om kring, og i lune daler kan selv varmekjære treslag som eik og ask finnes. 

Hellvik er kanskje mest kjent for "kvidsteinen". "Kvidsteien", eller hvit labradoritt/anortositt som steinsorten egentlig heter, sprenges ut av fjellene på Hellvik i dagbrudd og skipes ut fra Hellvik havn til bruk blant annet i asfalt. I de senere årene har er det også startet uttak av stein til finere bruk, for eksempel til benkeplater.

Bygda, og turområdene rundt, har mye fint og spennende å by på, noe denne serien med cacher vil prøve å framheve. Cachene blir plassert i variert terreng, noen vil være lette å ta for alle, andre vil være mer krevende. 

Av andre cacher med på eller nær Hellvik anbefales det sterkt å ta turen innom Cecton sine Roda-cacher, Lefr sine cacher langs prestavegen, Polarjoen sine "finske" cacher mellom Hellvik og Sirevåg og i tillegg cachene langs turveien mellom Hellvik og Egersund.

Additional Hints (Decrypt)

Aæe fgnzzr, haqre fgrva

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)