Skip to Content

<

Pamatné stromy v Ústí

A cache by MJ+, betatest by Ištván Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/07/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V Ústí nad Orlicí se nachází několik památných stromů. Protože jsou většinou situovány v místech, kde se již poblíž nachází nějaká jiná keška a krabička umístěná v jejich blízkosti by byla v kolizi anebo jsou na místech, kde není vhodné umísťovat kešky (soukromá zahrada, hřbitov), rozhodl jsem se vytvořit jednoduchou multikeš, která Vás provede po Ústí nad Orlicí a ukáže všechny památné stromy najednou. U každého stromu získáte indicie potřebné pro výpočet finálních souřadnic keše. Jako nejvhodnější způsoby odlovu bych doporučil projít si všechny stage pěšky nebo projet na kole, protože celková délka trasy z výchozích souřadnic po finálku nebude delší než 3,5 km, což se i s výpočtem a odlovem dá pěšky stihnout za 1 hodinu.

  

Stage 1 (výchozí souřadnice) Buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica Atropunicea) na náměstí Svobody.

Buk se nachází na náměstí Svobody naproti domu čp. 694, šířka koruny je 21 m, výška 16 m a jeho stáří je odhadováno na 140 let. Památným stromem byl vyhlášen v r. 1994. Jak již název napovídá, tak hlavním rozdílem oproti klasickému buku lesnímu je tento kultivar charakteristický barvou listu, která je tmavě červenohnědá, přičemž listy jsou velké, lesklé a mělce zoubkaté. Je červenou variantou základního druhu a je sadovnicky ceněn právě pro svou barvu.

Indicie: Stojíte-li na chodníku u lavičky hned vedle buku, tak se podívejte na druhou stranu hlavní silnice a spatříte tam velkou tabuli s turistickou mapou regionu Orlicko-Třebovsko. V legendě zjistíte, že tato mapa má měřítko 1:AB 000

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stage 2 (N 49° 58,273´  E 016° 23,737´) Lípa malolistá (Tilia cordata) v ulici T.G. Masaryka.

Lípa malolistá (též zvaná srdčitá) se nachází nedaleko místního gymnázia hned vedle chodníku v ul. T.G. Masaryka, šířka koruny je 14 m, výška stromu je 20 m a obvod kmene 380 cm. Památným stromem byla tato lípa vyhlášena v r. 2001.

Indicie: U stromu se nachází cedule s nápisem Památný strom připevněná na dřevěném sloupku. Sehněte se a spočítejte, kolika šrouby je tento sloupek připevněn ke kovovému základu (trubka a plech tvaru písmene U) cca 20 cm nad zemí. Počet šroubů = hodnota C

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   

Stage 3 (N 49° 58,185´   E 016° 23,715´) Javor babyka (Acer campestre) u Celní správy.

Javor babyka se nachází v parku poblíž objektu Celní správy v ul. Moravské. Obvod kmene má 500 cm, průměr koruny je 24 m a jeho výška dosahuje 22 m. Ve výši 1,5-2 m se větví na devět dílčích kmenů. Odhadované stáří je 115 roků. Jedná se o nejvýznamnější památný strom ve městě. K jeho vyhlášení došlo v roce 1994.

Indicie: Stojíte-li přímo u javoru, tak se podívejte severozápadním směrem (pro ty, co nemají kompas a pokud bude zrovna pod mrakem a nepůjde světové strany určit pomocí slunce a hodinek, tak je to přímo směrem k Bistru u Babyky) a ve vzdálenosti cca 40 m spatříte nevzhlednou přízemní budovu bez oken ve tvaru kvádru. Jedná se o trafostanici společnosti ČEZ Distribuce. Běžte k ní a na hnědých vratech uvidíte hned 2x nad sebou čtyřmístné číslo ve tvaru 0D7E. Hodnoty D a E si opište, budou se také později hodit.

Javor babyka        

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stage 4 (N 49° 58,527´   E 016° 23,460´) Buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica Atropunicea) na soukromé zahradě vedle Roškotova divadla.

Jak již bylo uvedeno výše, tak buk se nachází na soukromém pozemku, a proto uvedené souřadnice v tomto případě neukazují přímo na památný strom, ale do parku vedle Roškotova divadla cca 22 m od buku. Pokud se na tyto souřadnice postavíte, tak Vás sice od stromu bude oddělovat docela vysoký zděný plot, přesto odsud můžete spatřit značnou část 23 m široké koruny tohoto mohutného buku. Památným stromem byl vyhlášen v r.2000.

Indicie: Dobře si prohlédněte vysoký plot, který se nachází mezi Vámi a památným bukem. Určitě jste si všimli, že je postaven ze štípaných plotových tvarovek, které jsou na sebe beze spár naskládány v několika řadách. Vaším úkolem zde je spočítat počet těchto řad. Betonovou podezdívku ani krycí betonovou "stříšku" položenou na horní řadě tvarovek nepočítejte. Počet řad je hodnota F.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

Stage 5 (N 49° 58,916´   E 016° 23,781´) Buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica Atropunicea) na hřbitově.

Tento mohutný buk o výšce 28 m, šířce koruny cca 19 m a obvodu kmene 395 cm se nachází doslova přímo mezi hroby, protože je situován přibližně uprostřed místního hřbitova. Z tohoto důvodu se zde chovejte ohleduplně a dbejte pravidel chování na hřbitově. Památným stromem byl vyhlášen v r. 2000.

Indicie: Okolo buku je ze tří stran vybudován malý obrubník a čtvrtá strana stromu se přímo dotýká jednoho z hrobů. Postavíte-li se ke stromu z východní strany (ta nejdále od hlavní silnice č. I/14), tak si jistě všimnete, že zde na jednom místě kameníkovi scházelo kousek kamenného obrubníku a vzniklou mezeru vyplnil několika žulovými dlažebními kostkami, které osadil do betonu. Počet těchto dlažebních kostek (cca 1,5 m od kmene buku) nám dá hodnotu G.

zdroj: AOPK ČR

  Teď, když máte všechny potřebné indicie, můžete opustit hřbitov, protože v areálu hřbitova keš není a v klidu spočítat souřadnice finálky, která se nachází zde:

 

Finálka:

N 49° 58,(F-C)(D+A)(E)´                      

E 016° 23,(F-D)(G-B)(D-E)´       

Pro kontrolu správnosti výpočtu si můžete spočítat součet všech 6 cifer za desetinnými čárkami a výsledek by měl být roven 29.

 

Keška je zařazena do tématické série:


Additional Hints (Decrypt)

iryxl cnerm ir finuh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.