Tragický skon rolníka Eichingera
V úterý 6. září 1898, čtyři dny před smrtí císařovny Alžběty Bavorské (známá jako Sissi), byl u janovické silnice zákeřně zavražděn 44-letý rolník Josef Eichinger z Novákovic čp. 4.
Dle porotního zápisu ze dne 9. listopadu toho roku víme, že nebohý Eichinger, jemuž ve vsi říkali Šimoník měl dávné spory, hádky a mrzutosti s rolníkem ze stejné vesnice Josefem Denkem, zvaným Srbičíkem a jeho zetěm Matějem Müllerem, zvaným Ferusíkem. Zvláště Müller byl člověk neurvalý a požívající špatné pověsti. Byl již šestkrát soudně trestán a dokonce před lety u sebe skrýval vraha Pacáka z Dlažova. V osudný den, 6. září, se na náměstí v Klatovech na trhu potkal Eichinger s Denkem a hned si „vlítli do vlasů“. Okolo bylo dost lidí, kteří Eichingera slovně podpořili a tak Denk „sbalil kufry“ a vzdálil se. Jenže zamířil do hostince „U Města Frankfurtu“, kde již od rána seděl jeho vypečený zeťák Müller. Tomu schválně pověděl, že dostal od Eichingera facku. Dobře vytušil, že ho to „vytočí“. Müller okamžitě vzal hůl a vyrazil směrem po Domažlické, ptaje se každého zdali neviděl jít domů Eichingera. Jedním z potkajících byl Bedřich Doubek, spolumajitel beňovského mlýna, který nato zrychlil chůzi a doběhl Eichingera. To již byli skoro nahoře na kopci a Doubek mu pověděl, že ho hledá rozzuřený Müller. Varoval ho před opilým rváčem a nabídl mu, aby šel domů přes Beňovy, že půjdou společně. Eichinger neposlech, dělal kurážného a ta kuráž ho stála život. Mezitím Müller „doptáním“ zjistil, že Eichinger jde cestou nahoru, doběhl do hospody pro tchána Dleska a vzali to zkratkou přes starou úvozovou cestu. A na rozcestí „U Dvou křížků“ posečkali. Nečekali schovaní dlouho a najednou se chudák Eichinger objevil v doprovodu se svoji ženou Barborou a dcerou, které šly několik metrů za ním. Vyšinutí agresoři rychle zaútočili a po několika ranách do hlavy padl Eichinger k zemi.
Více naleznete na stránkách Přátelé české historie.
KEŠ / CACHE
Od křížku připomínající dávnou tragédii je krásný panoramatický výhled na šumavské hřebeny. Při odlovu keše buďte opatrní, přecházíte frekventovanou silnici. Keš je velikosti SMALL. Prosíme, vkládejte pouze trackovatelné předměty či CWG. „Kinderšrot“ si nechte do větších kešek (děkujeme)!
Keška byla založena poblíž trasy turistického pochodu Klatovský karafiát 2013.
Pro první nálezce limitovaná CWG Klatovský karafiát!
SÉRIE „KK” - KLATOVSKÝ KARAFIÁT
 |
Členové turistického odboru KČT Klatovy se v roce 2010 rozhodli založit určitou „keškovou” tradici. Ta se sestává ze založení keše vždy poblíž trasy aktuálního ročníku tradičního turistického pochodu Klatovský karafiát, ke kterému je vydána i speciální limitovaná série CWG. Tyto CWG jsou vždy vložena a připravena pro první nálezce aktuální „karafiátové” kešky daného ročníku a pak v den konání turistického pochodu.
|
V rámci této tradice již vznikly tyto keše: