Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

M272M: Dle posledního nálezu je sice keš i krabička na místě, nicméně někdo odnesl logbook - asi suvenýr? Takže dávám stop a pokud někdo máte již naplánován odlov tak si vložte papír do Lock&Lock krabičky - předem akceptuji ... Po obnově logbooku obnovím

More
<

Secret: AWACS plane has crashed

A cache by M272M Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/10/2013
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Místo původní tradiční keše, která měla být na zajímavém, hezkém, suchém, dostupném místě ve středu města na kopci uprostřed lesa na skále (s výtahem) s výhledem na Alpy a s ozvěnou, jsem se rozhodl, že vás požádám o pomoc s řešením jedné záhady.


Awacs
Při přípravě další keše (prověřování lokality pro umístění) jsem náhodně našel podivné informace a následně i dokumenty. Prvotní ohledání místa mi zprostředkovalo setkání s místním „znalcem", který mi ochotně vyprávěl zvláštní příběh. Nejprve jsem to přikládal jeho stavu a způsobu života. Nicméně, když jsem při ověřování použitelnosti pozemku narazil na nevoli, začalo mi to být divné. Obrat v mém přístupu nastal, když mi některé části houmlesácké povídačky potvrdil „blíže nejmenovaný“ ale důvěryhodný zdroj.
pád letadla Pardubice...
Nastalé pátrání mne dovedlo k překvapivému zjištění. V uvedené lokalitě prý skutečně nedávno spadlo vojenské letadlo! Posledním hřebíčkem do pomyslné rakve se stala analýza satelitních snímků a dostupných map. I když od havárie utekl již nějaký čas je i nyní zřetelná silueta padlého letounu AWACS, které má velmi specifický tvar.

Co jsme zatím zjistili:


OTAN, NATO Air Flight no. 067

Dne 24. srpna 2011, letoun Boeing E-3A Sentry (707-300) AWACS , registrace LX-M272M, provozován leteckou společností North Atlantic Treaty Organization který zajišťoval, jako let č. MPI 067, pravidelnou úterní linku z města Pardubice ve Východních Čechách do místa  Ramstein Air Base, zmizel náhle v letové hladině 350 z obrazovky radaru.
Letoun odstartoval z mezinárodního letiště Pardubice (LKPD) v 3:59 UTC, dle pravidel IFR s odhadovaným časem příletu (ETA) na letiště Ramstein  v 5:14 UTC. Letoun měl natankováno palivo kalkulované na 4 hodiny a 30 minut letu s alternativní destinací letištěm Geilenkirchen. Pro tento let byl kapitán flying pilot a první důstojník (copilot) byl monitoring/support pilot. Na palubě Boeingu 707 bylo celkem 6 osob, 2 piloti a 4 členové palubního personálu.
Jeho trosky byly nalezeny nedaleko výchozího letiště zřícené do vodní plochy, která většinu trosek pohltila. Zbytek dokonal následný požár. Další den místní bezdomovci dohledali zbytek použitelných konstrukcí a zbytek postupně spálili. Signál ze záznamových zařízení letadla byl zachycen a jejich pozice lokalizována. Pro vyzvednutí zapisovačů z takového prostředí by bylo potřebné speciální zařízení, které nebylo v regionu k dispozici. Práce na jejich vyzvednutí proto nebyly proto zahájeny. Krizová komise (policie ve spolupráci s vojenskou policií a komise pro vyšetřování leteckých nehod Inspekce ministerstva obrany), která místo ohledávala, náhodou našla CVR a DFDR nebylo nikdy nalezeno.

Z analýzy dostupných dat o letu vyplynulo, že Boeing letěl v FL 350 s aktivovaným autopilotem. Autopilot držel aileron wheel (vyvážení křidélek) v levém 5-ti stupňovém náklonu, aby udržel křídla v rovině. Poté co posádka přepnula IRS Mode Selector Unit č. 2 do polohy ATT, došlo k deaktivaci autopilota. Následně došlo k „vycentrování“ aileron wheel“ a letadlo se začalo pomalu naklánět doprava. Jakmile letadlo dosáhlo náklonu 35° spustila se zvuková výstraha BANK ANGLE.
Data z CRV ukázala, že zvětšující se náklon letounu byl několikrát na okamžik přerušen, ale pouze jeden pokus byl významnějšího charakteru. Trvalého vyrovnání náklonu letadla však nebylo dosaženo. Dokonce poté, co letoun dosáhl náklonu 100° se současným sklopením přídě letounu blížícímu se 60°, se pilot nepokusil zastavit podélnou rotaci, aby následně mohl vyrovnat strmý pád Boeingu v souladu se standardními operačními postupy (klasický pád letadla do vývrtky a jeho vyrovnání). Padající letoun dosáhl v pravé vývrtce přetížení 3,5G při rychlosti Mach 0,926, letoun následně překročil Vdive 400 kcas a těsně před skončením záznamu dosáhl rychlosti 490 kcas.


Informace od místních bezdomovců z okolí potvrdila, že k destrukci draku letadla došlo při nízké rychlosti a velkém náklonu. V momentě slyšitelných ran bylo letadlo již v nekontrolovatelné fázi letu resp. pádu.
noční úklid tajné foto bezdomovců .... foceno na Elektronika C-1


V kritických okamžicích letu posádka nespolupracovala a neprováděla potřebné úkony a procedury. Neexistuje žádný důkaz, že by se piloti v této době zásadně pokusili dostat letadlo pod kontrolu a to ani při zvukové výstraze BANK ANGLE při překročení pravého náklonu 35°.
Důvodem havárie byla kombinace několika faktorů zahrnujících chybu na straně pilotů, kteří nevěnovali adekvátní pozornost monitoringu letových přístrojů, zejména v průběhu posledních 2 minut letu. Zaujatost řešením problémů s Inertial Reference System (IRS) odvedla pozornost obou pilotů od letových přístrojů, kteří si tak nevšimli zvýšení rychlosti klesání Boeingu se současným zvyšováním levého náklonu. Piloti tak nebyli schopni včas zmírnit či zastavit rychlost klesání a zabránit tak následné ztrátě kontroly nad letadlem.


Utajená komise pro vyšetřování nabyla dojmu, že zveřejnění pádu vojenského letadla v aglomeraci Pardubic nikomu neprospěje a ještě více by zkomplikovalo pozici místního „civilně-vojenského“ letiště.

Vzhledem k okurkové sezóně, rychlé akci krizového štábu a místních bezdomovců nastal  neuvěřitelný stav – nehoda nebyla veřejností zaznamenána. Ohořelé místo bylo pro veřejnost prezentováno jako následek nevysvětleného nočního požáru, který byl všemi připisován místním bezdomovcům, kterým to bylo jedno.

 


Připravovanou keš jsem pod vlivem událostí tedy zavrhl jako nesmyslnou a místo toho pro vás mám jiný úkol.
Protože bych rád dokončil celkovou zprávu o havárii a tu potom konečně publikoval, potřeboval bych pomoc při dohledání druhé černé skříňky (DFDR), která by mohla definitivně potvrdit nebo vyvrátit zjištěné skutečnosti. Po roce neúspěšných pokusů (a bez potřebného vybavení) jsem prohledal na souši vše běžně dostupné do vzdálenosti 100-200m od místa pádu. Nikde nic.

Proto se obracím na vaši komunitu, která jak vím, bývá pro náročné hledání dobře vybavena technicky i zkušenostmi. Vítané budou i vám známé postupy skrytého hledání, protože jde o ošemetnou věc, která v této fázi musí zůstat veřejnosti skryta. To jak vím, pro většinu z vás nebude také problém.

Aby, nedošlo k přílišnému šíření důvěrných informací o místě samotném, rozhodl jsem se zveřejnit pouze letecké snímky místa události. Předpokládám, že tato „modrá“ komplikace nebude zase takový problém. Zda jste na správné stopě vám potvrdí geochecker … Souřadnice +- 25m zadejte jako pravou (zadní) hranu disku okraje kruhové antény radaru letadla ...


Po zadání vyhovujících souřadnic v toleranci +- 25m, obdržíte DALŠÍ UPŘESNĚNÍ MÍSTA.

Zde se nacházi keš

Zde se nacházi keš 3 pohledyNa místě samotném a v jeho okolí budete v celkem neutěšeném a náročném terénu (preventivní sdělení pro remcaly: letadla bohužel padají i na divná místa) hledat BLACK BOX. Předpokládám, že v horším počasí to nebude vůbec možné, nebo minimálně nebezpečné a ne jednoduché. Vhodné vybavení pro náročnější hledání (i když trénovaný šikula si poradí sám) bude výhodou a s ohledem na bezpečnost, ho doporučuji.

Dle sdělení „přítele“ z okolí je vizuální kontakt se skříňkou za jistých podmínek možný. Jenže jsem to z něj nevyrazil. Jednou ji prý viděl, když se okolo potácel pro dříví, jenže on si většinou ráno nepamatuje, co bylo včera. Prý to bylo tak akorát pro „Tarzana“. Jenom mne opakovaně upozorňoval na nebezpečnost místních bažin a jejich zrádnost, když z nich tahají dřevo na pálení jistí se, prý starým lanem.

Pokud skříňku najdete a podaří se vám do ní dostat, prostudujte její obsah, zanechte tam nějakou písemnou zmínku o svém nálezu a hlavně prosím dejte mi elektronicky vědět co a jak – však víte kam. Já se vám když tak ozvu, nebo se někde sejdeme, ať to probereme…
Black box obsahuje speciální exchange box a bag pro výměnu GC,CWG,TB a věcí...
Díky, M272M

geo awacs


PS.
Zajímavostí tajemného pádu letadla je podivná souvislost s historií. Na snímcích ukazující místo pádu letadla jsou viditelné skvrny, které v reálu nejsou ničím jiným než pozůstatky bombardování PARAMA během II.sv. války.  Při hledání na tyto krátery jistě narazíte a stojí za prozkoumání a pozastavení se…

B-24 “Big Fat Mama” over Pardubice on August 24, 1944. (Photo from Jiri Sasek) (foto: http://464bg.wordpress.com/)

Podivnost propojení je i v datu letu a jednoho z náletů (Nálet na pardubické letiště a na rafinerii Fanto Werke A.G. 24.8.1944), viz odkaz - web o historii pardubického letiště. K pádu došlo přesně po 67 letech. Při hledání obrázku pro dokreslení náletů jsem našel stránku s tragickým osudem letadla, které bombardovalo v ten samý den Pardubice. Pro zájemce o historii připojuji odkaz


 INFO:

Letouny AWACS, Boeingu E-3A

Speciální letouny systému AWACS jsou upravená dopravní letadla Boeing 707 vybavená radary a rádiovými stanicemi, které umožňují sledovat cíle ve vzduchu a navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje i odposlouchávat nepřátelské spoje. Vyznačují se kruhovou radarovou anténou na hřbetě. V disku je radarový systém, který umožňuje obsáhnout prostor od zemského povrchu po stratosféru. Radar má dosah přes 300 kilometrů pro nízko letící cíle a ještě větší pro objekty ve větších výškách. Radar může detekovat a identifikovat jakýkoli přátelský nebo nepřátelský letoun. Informace předává letadlům i pozemním střediskům.
Obvyklá mise trvá zhruba devět hodin, výjimkou nejsou ale ani čtrnáctihodinové služby, kdy letoun nepřetržitě pročesává prostor nad daným územím a díky nejmodernější technice sleduje prakticky vše, co se v oblasti pohybuje.
Do misí bývá posádka nasazována tři až čtyři roky, pak nastupují čerstvé síly. Posádku standardně tvoří 17 lidí včetně dvou pilotů, navigátora a palubního inženýra. Podle náročnosti mise však může být na palubě až 35 lidí.
Vnitřek letounu je rozdělen na dvě hlavní části. Letová paluba je v přední části letadla a jsou v ní navigátoři, piloti a inženýři. Většinu letounu ale zabírá operační zóna, kde pracuje posádka obsluhující radar. Čtyři technici mají na starost komunikaci a spojení, hlavní počítač a samotný radar.
V letounu je množství dalších speciálních přístrojů a vybavení, k jejichž obsluze je potřeba dalších osm expertů. Radar snímá oblast o rozsahu přes 300 tisíc kilometrů čtverečních, kterou posádka sleduje, a pak pomocí počítače skládá celkový radarový obraz.
V zadní části letadla je odpočinková zóna s kuchyní a skládacími postelemi, které slouží posádce pro odpočinek při delších letech.
natoaktual.cz , Lubomír Světnička
Zdroj: zpravy.idnes.cz


Odkazy:

http://www.pavpec.info/nal3.html, web o historii pardubického letiště

href="http://464bg.com/2012/08/24/68th-anniversary-of-the-crash-of-b-24-little-lulu, web little-lulu

Additional Hints (Decrypt)

ormqnx aryuny…

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

295 Logged Visits

Found it 275     Write note 12     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 33 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.