Skip to content

This cache has been archived.

Leptoceratops: Hello!
I'm archiving your cache as it has been disabled for more than a one month and it is lost or completely damaged. Usually caches are visited and maintained within 30 days after disabling.
If you wish to unarchive your cache then please contact me using GC code or link of this cache.

If there are still leftovers from container I would appreaciate if other players could collect them so that there are no trash in the nature.

Happy geocaching!

More
<

Gaujienas pilsdrupas

A cache by metaxa7532 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/12/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slēpnis ir fotofilmiņas konteineris, iekšā logbook un zimulitis. Lai panemtu slepni, uz drupam nav jakapj, tapec busim saudzigi pret to, kas no tam vel palicis.

Gaujienas jeb Adzeles pils celta 1238.gadā stratēģiski svarīgā vietā, kur krustojas Gaujas ūdensceļš ar Pleskavas-Rīgas ceļu.
Pils tiek uzskatīta par 2.vecāko konventa tipa pili Baltijā. Sākotnēji to veidoja 2 korpusi pie ārējā mūra, divi citi korpusi tos savienoja. Pils platība bijusi 858 kvm, t.sk. 101 kvm pagalms.
14.gs. izbūvēti priekšpils ārējie nocietinājumi, kas papildināti 15.gs.
Krievu karaspēks 1558. un 1560. gadā ieņēma un izpostīja pili. 16.gs. beigās pils atjaunota. 1600.g. atjaunoto pili ieņēma zviedri, 1602.g. - poļi.
1702.gadā Ziemeļu kara laikā, kad tā jau bijusi pastāvējusi 464 gadus, pils tika sagrauta un vairs nav atjaunota. Līdz mūsdienām saglabājušās gleznainas pilsdrupas, kas ir iemīļota pastaigu vieta.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.