V roce 1991 opustilo olomoucko kolem 30 000 obyvatel. Neemigrovali, ale museli opustit náš kraj i republiku. Někteří z nás pamatují mohutné zpěvy řadových vojáků za zdí kasáren při nástupech na buzerplace, dámy s podivnými drdoly na hlavách, holčičky s obrovskými barevnými mašlemi...
Kdo že to byl? Přeci sovětští vojáci, kteří k nám přijeli v roce 1968 na tancích s bílým pruhem. A protože u nás zůstali, přijely za nimi i jejich rodiny, ovšem pouze za důstojníky.
V Olomouci byla jedna z největších posádek, která měla na Žižkově náměstí komandaturu (dnešní fakulta UP). V Neředíně, na Novém Světě a Černé Cestě si sovětští vojáci postavili sídliště s obchody, nemocnicemi, školami a kulturními zařízeními. Tato sídliště byla střežená vojenskými hlídkami. Domy byly panelové s keramickými obklady a říkalo se jim mozaikové domy.
Tato sídliště byla po jejich odchodu přebudována. V Neředíně na vysokoškolské koleje, na Novém Světě a Černé Cestě na byty pro Olomoučany.
Kolem sídliště Černá Cesta ještě stojí zbytky zdi, která ho oddělovala od okolního světa. V bývalém kulturním středisku sídlí firma, vyrábějící popcorn.
pomník u bývalého kulturního
střediska |
bývalá vstupní brána do sídliště v té době střežená vojáky,
pohled od řeky Moravy |
březový parčík na sídlišti |
Text a foto napipy.
Pokud máte fotky z té doby, vložte je prosím do logu.
Velikost keše ..., no však uvidíte.
Vracejte prosím tak, aby byla celá schovaná. Ať nám vydrží.
v keši není tužka
19. 7. 2013:
Krabička má od té původní odcizené nový vzhled.
Buďte prosím hodně nenápadní a raději jděte s krabičkou někam bokem, proč zjistíte po otevření.
21. 10. 2014:
Po několikatýdenním boji s ničitelem, kdy byla asi 4 zničena a znovu obnovena, keš přesunuta.
24. 6. 2015:
Tentokráte zničena sekáči trávy. Opět přesunuta.
10. 9. 2015:
Opět přesunuta na nové místo.
|