Nad tajemniczym jeziorem Kocioł, we wsi Somsiory góruje wzniesienie, na którym niegdyś stał gród. Mieszkał w nim dobry i łaskawy pan. Po wpływem czaru zakochał się we wiedźmie, która pod postacią pięknej kobiety zjawiła się w jego dworze. Wzięli ślub w noc przesilenia letniego, kiedy przyroda i ludzie są w pełni swych sił witalnych. Od chwili, gdy w grodzie nastała nowa Pani zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Całą okolicę spowił mrok. Nastały czasy głodu i nędzy. Czarownica wysysała życie z całej okolicy. Poddani, którzy wchodzili do zamku nigdy z niego nie wracali. Okolice grodu jak dotąd bujne w życie zaczęły pustoszeć. W lasach nie można już było spotkać zwierząt, pobliskim strumieniem nawadniającym okolicę płynęła czarna woda.
Z roku na rok dostęp do zamku stawał się coraz trudniejszy gdyż utrudniały go drzewa o kształtach przypominających ludzi.
Kobieta żywiąca się energią życiową okolicy w porze zimowej zamykała się w grodzie.
W czwartym roku panowania wiedźmy nieliczna pozostała ludność postanowiła rozprawić się z nią. W noc przesilenia zimowego z pochodniami i bronią udali się na zamek. Wieśniacy wykorzystali słabość czarownicy i szturmem zdobyli gród. Pojmali ją i wrzucili w odmęty jeziora. Gdy czarownica tonęła po okolicy niósł się echem jej śmiech i zapewnienie, że powróci. Znad wrzących wód jeziora zaczęła napływać mgła nad palące się zabudowania. Kiedy płomienie zaczęły ogarniać salę, w której wiedźma odprawiała swe czary nad wzniesieniem rozpętała się ogromna burza.
Drugiego dnia rankiem gawiedź zebrała się i poszła przeszukać zgliszcza. Na środku ruin zamku ujrzeli kocioł, pod którym palił się ogień a z jego środka było słychać śmiech czarownicy. Przerażeni padli na kolana i zaczęli się modlić, wtem ziemia się rozstąpiła i sagan zniknął. Od tej chwili do okolicznych lasów wróciło życie, strumień się oczyścił, a ludzie po latach ucisku odetchnęli wolnością.
Okoliczni mieszkańcy powiadają, że w noc przesilenia letniego na brzegiem jeziora słuchać wycie wilka (zakochanego pana zamku), który wzywa swą ukochaną. Jezioro leżące u stóup wzniesienia zaczyna wtedy wrzeć, stąd jego nazwa Kocioł. Mgła osnuwa wzgórze i pobliski las. Podobno o północy z pod ziemi wznoszą się mury, a na środku grodziska pojawia się kocioł, w którym wiedźma przybywająca z mgły warzy swoje mikstury, które mają jej pomóc wyrwać się z dna jeziora.
W latach 50 na Grodzisku odbywały się zabawy tzw Kwiatówki. Niejeden imprezowicz przeszedł tam test trzeźwości staczając się na dół , te wyczyny pamięta rosnący przy grodzisku dąb( pomnik przyrody) piękne drzewo. W tych czasach miejsce zapomniane, podejrzewam że z młodszych roczników mało kto wie że coś takiego istnieje. Ja lubie tam przebywać ale nie w pojedynkie, panuje tam taki dziwny klimat i do tego ta legenda plus wyobraźnia i mamy gęsią skórkę:) U stóp grodziska jest jezioro Kocioł(jezioro rynnowe, położone na terenie wsi Somsiory. Zajmuje powierzchnię 1,2 ha. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 12 metrów) kiedyś podobno widoczne z grodziska teraz drzewa zasłaniają.
Na miejsce można dostać się wąską drogą, samochodem nie radze aczkolwiek możliwe, myśle że lepiej zostawić go przy drodze asfaltowej i spacerem udać się na miejsce, inne środki transportu(rowery skutery quady) jak najbardziej można dojechać na miejsce. Keszyk to wspólne dzieło moje (darius184) i mojej siostry(ewe4567) mamy nadzieje że się spodoba. Zapraszamy:)
co to jest keszyk. Zobaczycie sami w nim certyfikat ftf loogbok, ołówek, ostrzynka, drobiazgi. prosze zabezpieczyć skrzyneczke tak jak ją zastaliście, bedziemy wdzięczni..
wjazd do lasu jest pod tymi współrzędnymi N 52 59.933 E 19 16.801
koordynacje wskazówki mogą pływać bo to jest dosyć gęsty las dlatego podam zdjęcia orientacyjne umieszczenia wskazówki.