Skip to Content

This cache has been archived.

GEO Sova: Archiving :(

More
<

Kapelica sv. Josipa

A cache by Matej Zabka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 8/26/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kapelica sv. Josipa

CZ : Kaple sv. Josefa se nachází uprostřed malebného rybářského městečka Tribunj.

EN : The chapel of st. Joseph is located in the traditional  small fisherman´s town Tribunj.

HR: Kapelica sv. Josipa se nalazi u malom ribarskom mjestu Tribunj.


CZ :

Tribunj je staré mediteránské rybářské městečko na Dalmátském pobřeží Chorvatska mezi Zadarem a Šibenikem, má 2000 obyvatel. Původní stará Tribunj se nachází na malém ostrůvku, který je s pevninou spojen kamenným mostkem. Městečko je obklopeno křišťálově modrým mořem a spoustou ostrovů a ostrůvků s přírodními plážemi, na které se můžete pronajatou lodí vypravit na celodenní výlet. Bohatá mořská flora i fauna dělá Tribunj ideálním místem pro koupání i šnorchlování.

 

Ve městě je rybářský přístav i moderní marína s kotvištěm pro motorové jachty a plachetnice. Tribunjští rybáři vlastní jednu z největších rybářských flotil na Jadranu , která každý den zásobuje čerstvě ulovenými rybami a mořskými plody nejen restaurace v Tribunji, ale i v okolních městech. Úlovky místních rybářů lze každý den zakoupit přímo v přístavu.

 

Během turistické sezóny se v Tribunji pořádají zábavné programy a rybářské slavnosti. Velkou tradici mají i vyhlášené a v této části Evropy jedinečné oslí dostihy. Díky aktivitám organizace Hrvatski tovar se podařilo zachránit domestikovaného osla, tradičního místního pomocníka, který má v blízkosti starého města dokonce svoji sochu.

 

Kromě turismu a rybářství se místní věnují tradiční zemědělské výrobě - pěstování oliv a vinné révy. Olivový olej z místních olivových hájů je vyhlášený a oblíbené jsou i produkty z dalmatských višní Maraska. V okolí Tribunje najdete i ekologické chovy, které zásobují restaurace mladým jehněčím a kůzlečím masem, vynikající na rožni i pečené tradičním způsobem „pod pekom“.

 

V bezprostřední blízkosti Tribunje se nachází záliv Ivinj (3km) naleziště peloidního černého bláta, které má prokázané léčebné účinky nejen při léčbě kožních a revmatických nemocí.

 

Tribunj je díky své poloze výborným výchozím bodem pro poznávání starobylých chorvatských měst a jejich památek, z nichžmnohé jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO - Zadar, Šibenik, Trogir, Skradin, Knin a Split.

 

Tribunj se nachází v blízkosti národního parku Krka, přírodních parků Vransko jezero a Telaščica. Z Tribunje také vyplouvají každý den turistické lodě na celodenní výlety do národního parku Kornati.

Oblíbené národní parky Paklenica a Plitvická jezera leží 1 resp. 2 hodiny jízdy po dálnici. Městská pláž se nachází v borovicovém lese na břehu zátoky Zamalin, je zčásti kamínková a vhodná pro děti a zčásti betonová se schůdky a sladkovodní sprchou. Na ni navazuje skalnatý břeh s relativně dobrým přístupem do vody, výhledem na kostel sv. Nikoly a množstvím romantických zákoutí.

EN :

Tribunj is old Mediterranean fisherman town built on the Dalmatian coast of Croatia between Zadar and Šibenik. The old part of Tribunj is located on small peninsula, connected with the land with stony bridge. Town is surrounded with crystal clear blue sea and bunch of islands with wild beaches, which you can easily pay a day visit on a rented boat. Rich marine flora and fauna makes Tribunj an ideal spot both for swimming and snorkelling.

Tribunj´s marina can host up to 260 yacht and sailing boats. Local fishermen have one of the biggest fishing fleet in the Adriatic, delivering the fresh fish and sea fruit to restaurants not only in Tribunj, but to other countries in this part of Europe. You can buy their catch every day in the harbour.

During the tourist season you can experience local fishermen festival, concerts and theatre performances. Local organisation called Hrvatski Tovar tries to save original Dalmatian domestic donkey, traditional local helpmate. Every year they organize well known and unique donkey race. Nearby old town bridge you can even find the statue of the donkey.

Besides the tourism and fishing, locals are well known as the producers of olives and grapes, olive oil from local olive groves is famous. Also products from endemic central Dalmatian cherries called Maraska are worth to try. Around Tribunj you can find eco farmers who grow cattle, especially sheep and goats and you should definitely try young meat roasted on the grill or the traditional way “pod pekom”.

Not far from Tribunj you can visit Ivinj bay (3km), well known for its peloid black mud, which is recommended for heeling not only rheumatic and skin diseases.

Tribunj is, thanks to its location, an excellent base for exploring ancient Croatian towns and their sightseeing, many of which are listed on the UNESCO World Heritage List. No further than one hour drive are Zadar, Trogir, Skradin, Knin, Split and not to forget the closest Šibenik with its famous cathedral of St Jacob.

Nature lovers will definitely enjoy nearby national park Krka and natural parks Vransko jezero and Telaščica. Every day boats are leaving Tribunj for the organized day adventure to explore national park Kornati.

Favourite national parks Paklenica and Plitvice are just 1 resp. 2 hours drive on the highway.Tribunj beach is in the pine forest in the Zamalin bay viewing the Saint Nicholas church on the hill. It is partly gravel suitable for kids and partly concrete plateau with stairs and fresh water shower. Following the shadow path you will approach wilder part of the bay, where you can find your hidden swimming place on the rocks

HR :

Tribunj je staro , mediteransko , ribarsko mjesto u Hrvatskoj na obali Dalmacije između Zadra i Šibenika i broji 2000 stanovnika . Stari Tribunj je smješten na malom otoku povezan kamenim mostom s kopnom . Nalazi se u okruženju kristalno čistoga mora i niza prekrasnih otoka i otočića s predivnim prirodnim plažama i skrivenim uvalama na kojima možete provesti cjelodnevne izlete najmom brodice u našemu mjestu . Bogata morska flora i fauna čine Tribunj idealnom destinacijom za plivanje i ronjenje .

U mjestu se nalazi ribarska luka i moderna marina s vezovima za jahte i jedrilice . Tribunjski su ribari vlasnici jedne od najvećih ribarskih flota na Jadranu koja svakodnevno opskrbljuje restorane Tribunja i ovoga dijela Europe sa svježe ulovljenom ribom , rakovima i školjkama . Sve ulovljeno može se kupiti svakodnevno po dolasku brodica u luku tako da svi možemo uživati u blagodatima mora .

Tijekom sezone u Tribunju se organiziraju zabavni programi , ribarske fešte i na daleko poznata utrka magaraca jedinstvena u ovom dijelu Europe . Djelovanjem udruge " Hrvatski tovar " spriječilo se izumiranje ove životinje o kojemu je ovisio opstanak ljudi ovoga kraja . U čast te životinje podignut je spomenik u središtu mjesta.

Mještani se tradicionalno uz turizam i ribarstvo bave i poljoprivredom , maslinarstvom i vinarstvom . Poznata su maslinova ulja iz naših maslinika kao i proizvodi od višnje Maraske koja u svijetu uspijeva jedino u ovome kraju . U zaleđu Tribunja razvijeno je ekološko stočarstvo pa se u našim restoranima može konzumirati mlada janjetina i kozletina na ražnju i pod pekom .

U neposrednoj blizini Tribunja u zaljevu Ivinj ( 3 km ) naslage su ljekovitog peloidnog blata koji se koristi za liječenje mnogih kožnih , reumatskih i drugih bolesti .

Tribunj je zbog svoje blizine i manje od 1 sata vožnje automobilom Jadranskom magistralom ili autocestom odlična polazna točka za izlete u drevne hrvatske gradove Zadar, Šibenik , Trogir , Skradin , Knin i Split koji obiluju brojnim kulturno-povijesnim spomenicima te svjedoče o burnoj prošlosti ovih prostora.

Tribunj se nalazi u neposrednoj blizini nacionalnih parkova Krka i Kornati , koje možete posjetiti organiziranim prijevozom brodom s cjelodnevnim aranžmanom , parkova prirode Vransko jezero i Telašćica . Za oko 1 odnosno 2 sata autocestom stiže se i do nacionalnih parkova Paklenica i Plitvička jezera. Plaža je u borovoj šumi djelomično šljunkovita idealna za djecu , djelomično betonirana i dalje kamenita sa skrivenim uvalama za slobodno sunčanje .

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

224 Logged Visits

Found it 197     Didn't find it 13     Write note 2     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 2     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 21 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.