Skip to content

SAM 19, Kyrkan Traditional Cache

This cache has been archived.

Toa Norik: #This cache has been archived by a Swedish reviewer#

Hej Mallleus!

För ett tag informerade vi dig om att allt inte verkade stå rätt till med din cache och bad dig då ta reda på hur det stod till, samt åtgärda eventuella problem. Då det inte syns några tecken på att du gjort det, kommer jag nu att arkivera din cache.

Jag ber dig plocka in ev. rester av din cache så att de inte ligger kvar och skräpar ner.

Hälsningar
Toa Norik, reviewer


Besök gärna Sveriges avdelning i Geocachings officiella wiki , där du hittar information för dig som cacheägare.

More
Hidden : 9/10/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Välkommen till denna ”SAM”s cacheserie som tar dig på en tänkt cykeltur runt Rottne och som ger dig en liten presentation av samhället förr och nu. Serien består av 19 cacher som kan tas oberoende av varandra och i varje cache finns ett nummer (SAM=?) som behövs för den som vill kunna lösa finalgömman, den 20:e cachen. SAM är vårt gruppnamn och är första bokstäverna i mitt och barnens namn.


Rottne socken nämns i skriftliga källor första gången år 1340. Omkring 1400 delades denna i två, Södra Rottne socken och Norra Rottne socken. Under mitten av 1700-talet hade båda bristfälliga träkyrkor och behovet av nybyggnad diskuterades.  1778 fattades beslut om nybyggnad av en gemensam kyrka. De båda socknarna återförenades året därpå under namnet Rottne socken. Den nya kyrkan som fick en gustaviansk prägel uppfördes 1780-1781 nordost om den gamla kyrkan i Södra Rottne och Norra Rottnes kyrka belägen i Norraby revs. Rottne socken namnändrades 1825 till det nuvarande namnet, Söraby socken.

I kyrkans torn hänger idag tre kyrkklockor. Storklockan är ursprungligen från Södra Rottnes kyrka gjuten 1704 men 1798 blev den tillsammans med lillklockorna från Norra och Södra Rottnes kyrkor omgjuten till två klockor i form av en storklocka och en lillklocka. Mellanklockan från 14- eller 1500-talet och en fabeldjursfunt från ca 1200-talet är de enda inventarier som återstår från Norra Rottnes kyrka och finns idag förvarade i Söraby kyrka. Av Södra Rottnes kyrka finns ingenting bevarat. Däremot framträder delvis kyrkogårdsmuren till Norra Rottnes kyrka genom grästorven vid några stora ekar i omedelbar anslutning till Norraby gård på andra sidan Sörabysjön. Ett fåtal resta markstenar utgör de enda synliga resterna av äldre gravminnen.

Cachen innehåller loggbok.

OBSERVERA att gömman finns utanför och INTE i kyrkomuren.

Additional Hints (No hints available.)