Skip to Content

<

Mestska knihovna Decin

A cache by Votapci Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/19/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš Vás zavede před jednu z nejvýraznějších dominant města Děčín poslední doby - novostavbu Městské knihovny. Na výchozích souřadnicích keš nehledejte. K jejímu nalezení musíte prokázat znalosti nabyté četbou knih.

Z HISTORIE MĚSTSKÉ KNIHOVNY

Historie samostatné budovy městské knihovny v Děčíně se začala psát 30. května 1931, kdy byla ukončena stavba budovy v Podmoklech, kterou provedla stavební firma Wenzel Lang a spol. V přízemí se nacházela půjčovna, v prvním patře pak čítárna a městské muzeum. Ve druhém patře byl situován velký přednáškový sál s vynikající akustikou, kam se vešlo až 400 osob.
Podmokelská knihovna byla až do sedmdesátých let jedinou účelovou stavbou v Čechách určenou pro knihovnu. Důležitým okamžikem v historii městské knihovny bylo otevření nového dětského oddělení v dubnu 1978.

V roce 2009 bylo z důvodu havarijního stavu rozhodnuto o demolici objektu bývalé plavecké restaurace z 60. let 20. století, známější pod jménem ATLANTIK. Vznikl plán vybudovat na tomto výjimečně atraktivním místě labského údolí novou budovu městské knihovny. Projekt architekta Tomáše Šantavého z Projektového ateliéru pro architekturu a pozemní stavby spol. s r. o. vedl k vytvoření výrazné současné architektury, jejíž náplň je zřejmá na první pohled. Vznikl tak jeden z nejvýraznějších symbolů města. Rozhodl se pro objekt s měkce tvarovaným organickým tvarem a s fasádou charakteristickou přírodním vzhledem s příjemně matným povrchem. Tlumenou barevnost vnějšího pláště oživil barevnými „hřbety knih“ se jmény významných českých spisovatelů. Budova, která slouží obyvatelům města, turistům i cyklistům využívajícím frekventovanou labskou cyklostezku, byla uvedena do provozu v září 2012.

Vzhledem k tomu, že stavební parcela knihovny je součástí záplavového území řeky Labe, byla budova od začátku projektována jako stavba na pilířích. Do prvního nadzemního podlaží bylo umístěno pouze informační středisko a garáže. Vlastní knihovna se nachází v druhém a třetím podlaží, kam voda prakticky nemůže dosáhnout. Nejvyšší čtvrté podlaží je obemknuto terasou s krásným výhledem na labské údolí - slouží vzdělávacímu zařízení, které provádí oborová školení a pořádá kulturní akce. Suterén byl určen pro veřejné hygienické zařízení, které je nutno v případě přicházející povodně řízeně zatopit čistou vodou a uzavřít pancéřovými vraty. Tím dojde k statickému vyrovnání tlaku a zabrání se poškození vzedmutím kanalizace. Povodeň z června 2013 navržené řešení prověřila a to se ukázalo jako funkční.

Nová budova má sloužit jako multimediální centrum s knihovnou a s možností alternativního kulturního vyžití a také jako infocentrum. Stavba se proti plánu prodražila asi o 13 miliónů korun.

JAK NA SAMOTNOU KEŠ?

Pro získání čísel nutných k vyluštění finálních souřadnic musíte nejprve dohledat názvy literárních děl, z nichž pochází následující ukázky.

Poté najděte mezi barevnými knihami, jež tvoří fasádu budovy knihovny (směrem k řece), barvu hřbetu knihy, která obsahuje jméno autora ukázky.
POZOR! Někteří autoři se na fasádě dublují, použijte proto přiloženou fotografii s šipkami.
Hodnotu zjištěnou z názvu díla přiřadíte autorovi. Do vzorce pak dosadíte toto číslo k barvě hřbetu knihy, na které se jméno autora nachází. Dosazením barvy do vzorce získáte finální souřadnice.


Ukázka 1
Noc voní. Světlušky zříš plát.
Noc krásná je, jak v létě bývá.
U ohně sedím. Hlavo divá:
Chce se mi smát, chce se mi smát!

Nůž blýská v ohni. Bodni jen.
Tvé oči divě hledí na mne.
Proč váháš? Všechno bylo klamné.
Vše jako sen – a pouhý sen!

Ukázka 2
Když jsem dopis přečetl a nalezl v něm ty strašné hrubky, tak jsem vzal červenou tužku a ty pravopisné chyby jsem podtrhl.
Načež jsem připsal: "Vnější úprava písemné práce: Méně úhledná - Pravopis: 5" a zanesl jsem dopis zpátky, aby to pan Svoboda opravil. Pan Svoboda se na to podíval, zařval velice a pravil neobyčejně silným hlasem: "Tohle už přestává všecko. Já nejsem nikomu za tajtrlíka, neboť nikdo si nebude ze mne dělat frňousy a daně mám v pořádku." Od té doby od nás nebere a tatínek se tomu moc diví a praví: "Já nevím, co ten Svoboda proti mně má, že chodí ke konkurenci."

Ukázka 3
"Ba je to bída teď", děl zas král
a rychle zavdal sobě vína znovu,
tak rychle, jak by bránil zlému slovu;
však kolem úst již úsměv hrál.
"Mám žízní umřít? — na mou víru,
Ty´s oslep´, páže — nevidíš,
že přede mnou je prázdná číš? —
a dej mi dobrou míru!"

Ukázka 4
A zjev, jako tenkráte v sluji, sunul se blíže jako hvězdný paprsek
a rty jeho hledaly rty umučeného Abisaína. Cítil rajský jeho dech a zachvěl se blahem.
"Já tě miluji," šeptal v touze nesmírné Abisaín, a Kristův polibek míru padl na jeho rty jak tichý květ. Blaho hlubší než modrá propast nebes schvátilo duši Abisaínovu,
vířila vzhůru s proudem andělů, mezitímco rozsápané jeho tělo, krvavý cár, na zemi leželo a lid kolem pěstě pozvedal a pomstychtivě kletby pronášel.


ÚKRYT KEŠE PAK HLEDEJTE NA:

Vzorec pro vypocet finaleGCM Validátor
Klikněte zde pro ověření souřadnicJEDNÁ SE O MĚSTSKOU KEŠ

CHOVEJTE SE PROTO PŘI ODLOVU NENÁPADNĚ!!


KEŠ NEOBSAHUJE TUŽKU


Informace čerpány ze stránky http://www.dcknihovna.cz/

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Mryran, preiran, mryran gv qnwv xyvp
[ENG] Terra, erq, terra tvir lbh gur xrl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

405 Logged Visits

Found it 335     Write note 56     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Owner Maintenance 9     

View Logbook | View the Image Gallery of 33 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.