Skip to Content

<

Za vinořskými studánkami

A cache by von Bronin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/14/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na území Prahy se nachází celá řada studánek, přírodních vodních zdrojů, které patří mezi svědky dávného osídlování pražské krajiny. Lidé tehdy tyto vodní zdroje využívali pro sebe i pro svá hospodářská zvířata a podle toho se k nim i náležitě chovali a vážili si jich. Zvu vás na hezkou (cca hodinovou) procházku za studánkami ve Vinoři. Na kole to dáte podstatně rychleji.


STUDÁNKA POD HRADIŠTĚM

Stage 1: N 50° 08.205 E 014° 35.196 - Ve skále nad nízkou dolní plošinkou jsou vyryta písmena J+J, hned pod nimi najdete číslice ABCD. Je to nalevo od jeskyně, není třeba lézt nahoru. Pozor, žádná z číslic není 7 - častá chyba! Tento pramen leží kousek od trasy naučné stezky bezprostředně za přechodem přes potok ve střední části Vinořského parku, na severním úpatí Velkého Hradiště. Jde o jeden z nejpozoruhodnějších pražských pramenů. Silný pramen vyvěrá ze skalní pukliny, široké 13 cm. Puklina se záhy rozšiřuje v prostornou jeskyni cca 1,2 m širokou, 3 m vysokou a stejně tak hlubokou. Pramen tvoří na dně jeskyně tůň a poté odtéká při stěně jeskyně do potoka. Tento silný pramen mohl sloužit jako zdroj vody pro obyvatele slovanského hradiště a zaniklé středověké vsi Hradiště na ostrohu nad ním. Podzemní voda v této studánce je pravděpodobně chemického typu vápenato –hořečnato – uhličitano – síranového typu se slabě alkalickým pH a středně vysokou mineralizací.

STUDÁNKA MALÁ TRHLINA

Jen asi 20 m jihovýchodně proti proudu potoka od studánky Pod hradištěm se nalézá pramen další, zvaný Malá trhlina. Pramen prýští v malé dutině v pískovcové skalce asi 1,2 m vysoké na břehu potoka. Vlastní pramen je široký 40 cm, na jeho dně je jemný písek. Asi 1 m nad pramenem se nachází nevelký, 1 m hluboký propad, na jehož dně zřetelně proudí voda směrem k „pramenu“ – pramen je tedy vyústěním jakéhosi podzemního prostoru – ponorného toku v pískovci či silně zanesené bývalé štoly. Podzemní voda v této studánce je pravděpodobně chemického typu vápenato – sírano – uhličitanového typu s neutrálním pH a středně vysokou mineralizací.

STUDÁNKA POD KŘÍŽKEM

Stage 2: N 50° 08.593 E 014° 34.876 - Spočítejte schody vedoucí dolu ke studánce (dveřím). Jejich celkový počet vydělte dvěma = E. Nachází se v ulici Urbanická pod vinořským kostelem, při zahradě domu čp.17. Tvoří ji členitý sokl s kovovým křížem s Kristem a reliéfem Panny Marie, v jehož patě je zděná kobka s vlastní studánkou přístupnou po schodech. Kobka je uzavřena dřevěnými dveřmi, proti nimž je plochý kovový kříž. Celý objekt byl v roce 2007 restaurován. Studánka v minulosti napájela rybníček pod kostelem - sloužil jako sádky pro zámeckou kuchyni. Byl zde do roku 1963, kdy byl bohužel zavezen. Dle pověsti má studánka léčivou moc a voda vyléčí játra, prostatu či krční choroby. Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato –uhličitano – síranového typu se slabě alkalickým pH a poměrně vysokou mineralizací.

STUDÁNKA GOTICKÁ

Stage 3: N 50° 08.657 E 014° 35.025 - U studánky je u cesty sloup s malým kovovým štítkem, zajímají vás první čtyři číslice FGHI. Název studánky též V podskalí. Studánku tvoří zaklenutý výklenek v kamenné zdi, lemující břeh rybníku. Výklenek je vysoký 140 cm (z toho 40 cm pod úrovní terénu), široký v dolní části cca 65 cm, hluboký až 80 cm. Nad výklenkem je betonová stříška. Studánka je dnes bez vody, silný pramen však vytéká cca 3 m severovýchodně na úrovni hladiny rybníku pod betonovou trubkou, která zřejmě bývala přepadem studánky. Jméno studánky poukazuje na její tvar (vytvořil ho Eduard Ureš) - se stářím studánky nemá nic společného. Ještě v polovině 80. let 20. století byla údajně tato studánka hojně užívaná a udržovaná obyvateli protějšího domu. V roce 2000 již bez vody. Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato –uhličitano – síranového typu s slabě alkalickým pH a velmi vysokou mineralizací. Dosud však nebyl proveden úplný chemický rozbor podzemní vody.

STUDÁNKA V OBŮRKÁCH

Stage 4: N 50° 08.736 E 014° 35.243 - Na infotabuli vlevo dole je několik číslic, první z leva je indicie J. Studánka se nachází pod hrází rybníka Velká obůrka (vede k ní od tohoto zastavení značená odbočka). Jedná se o zděnou stavbičku ve svahu s téměř čtvercovým průčelím, v němž jsou plechová vrátka. Voda vytéká z kovové trubky vedené pod betonovou plošinou před vrátky. Bezprostřední okolí studánky je malebně porostlé břečťanem. V literatuře se objevuje údaj, že studánka pochází z roku 1741, pravděpodobně však jde o omyl. Nejstarší studánka v okolí, ke které by se snad mohl tento údaj vztahovat, byla dle jenštejnského kronikáře Václava Kovandy v jeskyňce nad hrází dnešního rybníka „V Katovičkách“ pod Jenštejnem. Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato – uhličitano – síranového typu se slabě alkalickým pH a velmi vysokou mineralizací.

N50 0(H+I).(A+D)EJ
E14 (F-6)J.(B+C)G(2*I)

Krabičku dle hintu vracejte přesně na své místo a zacházejte, prosím, s keškou šetrně, aby z ní mohli mít radost i další příchozí. Děkuji


Zdroj informací: Envis - Informační servis, Foto: von Bronin (all rights reserved)

Additional Hints (Decrypt)

ivfv an uerovpxh ppn ir ilfv bpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

516 Logged Visits

Found it 498     Didn't find it 2     Write note 10     Publish Listing 1     Owner Maintenance 5     

View Logbook | View the Image Gallery of 44 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.