Skip to Content

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
<

Vesmirny Geocaching / Geocaching in space

A cache by Curysek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Thursday, 07 November 2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Geocaching letí (zase) do vesmíru! 7.11.2013 v 4:08 GMT by měl odstartovat z Kazachstánu raketoplán SOJUZ, kterým poletí jako technik astronaut - kačer - Rick Mastracchio. Směřovat bude k FTF na keši, která je umístěná na Mezinárodní kosmické stanici a s sebou vezme na cestu i TravelBug.

Geocaching in space suvenýr

Proto se Groundspeak rozhodnul, že každý, kdo 6.11. nebo 7.11. navštíví jakýkoliv event, získá do svého profilu originální suvenýr "Geocaching in space". A protože v Praze zatím žádný další event na toto téma není, pojďme se sejít ve čtvrtek v "countdown" čase 18:17:16... (ať je to jako odpočítávání startu :-) u jediné sochy Kosmonatů v Praze, která je u konečné metra C - Háje.

.

Dobrovolně - povinnou podmínkou zalogování found-it je, že se každý dostaví s něčím, co připomíná kosmonautiku, astronauty (nebo třeba tchajkonauty), vesmírné rakety a dobývání vesmíru vůbec... Fantazii se samozřejmě meze nekladou....

..

Odlet raketoplánu je naplánován na 5:08 hodin (CET) ráno, což si jistě nenechá nikdo ujít v přímém přenosu v TV nebo na internetu. Nejen proto se sejdeme až večer, když už si budou kosmonauti vybalovat svoje saky-paky na ISS a dávat si svojí kosmickou večeři.

Na ISS poletí Sojuzem TMA – 11M z Bajkonuru. Kromě travelbugu poletí do vesmíru i olympijská pochodeň k ZOH v Soči. Ta (kupodivu) nebude hořet plamenem, ale oheň budou nahrazovat blikající žárovky. :-) Další zajímavostí mise je, že teprve podruhé v historii ISS budou na vesmírné stanici zároveň 3 raketoplány Sojuz a celkem 9 členů posádky. Asi to bude pěkná party. J Mimochodem letos už to bude 15 let od chvíle, kdy byl vynesen na oběžnou dráhu první modul ISS.

Přímý přenos by měl být dostupný z webu NASA, ale jejich stránky nyní uvádějí, že kvůli rozpočtovým škrtům v USA nic nebude. Update 4.11.: Stránky NASA znovu fungují. Odkaz na info o misi je zde: http://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/expedition38/index.html

www.nasa.gov/multimedia/nasatv/schedule.html"/>

Ale věřím, že klasická TV i internet budou plné záběrů a reportáží.

 

Původně jsem chtěl při eventu alespoň zamávat ISS, ale v tyto dny zrovna přelétá přes naše území ve dne, takže ani to neklapne. Doufám, že zvolený čas bude alespoň vyhovovat jak velkým kačerům při návratu z práce / cestě za večerní zábavou, tak i malým při cestě do jejich pelíšků.

Pokud máte někdo poněkud hokej v tom, co je to raketa, raketoplán, kosmická loď, modul a tak doporučuju například tento článek: (pak pochopíte popíchnutí od Trhače - díky za poznámku, jsem rád, že někdo čte tak pozorně listing) :-) http://blog.kosmonautix.cz/2013/03/raketa-raketoplan-kosmicka-lod-jak-se-v-tom-snadno-vyznat/

Proč zrovna tady?

Sejdeme se na "Hájích". Až do roku 1990 se stanice jmenovala "KOSMONAUTŮ". Tento název byl zvolen proto, že v době výstavby této části metra (otevřeno 1980) zrovna letěl Vladimír Remek do vesmíru. Společně s přejmenováním stanic metra na "neúdernické názvy" bylo nutné se řádně vypořádat i s Kosmonauty… Takže od té doby jezdíme na Háje (?do Háje?). Nicméně okolní ulice, sochy a plastiky přežily změnu kabátů a doby a tak se po nich trošku porozhlédneme. Stále je tu Kosmická ulice, nákupní centrum Galaxie, náměstí Kosmonautů (byť se trošku stěhuje - záleží na kterou mapu se člověk zrovna dívá), mozaika Kosmonauta u vstupu do metra... 

Socha Kosmonautů

Socha, u které se sejdeme, je vyrobená z bronzu (čas od času však nějaký umělec obleče fádní bronz do různých barviček).

Sousoší představuje pana Vladimíra Remka, prvního (a posledního) československého kosmonauta  a sovětského kosmonauta Alexeje Alexandroviče Gubareva, který s ním v 2. března 1978 tvořil posádku na lodi Sojuz 28 na cestě k modulu Saljut 6. Vladimír Remek je tak jedním z mála žijících Čechů, který má ještě za svého života sochu na veřejném prostranství. Vladimír Remek byl také vůbec prvním kosmonautem na světě, který pocházel z jiného státu, než byl SSSR nebo USA (a také 87.kosmonautem v pořadí na světě); oficiálně je uváděn jako první evropský kosmonaut. Ve vesmíru během svého letu strávil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

Velmi obsáhlé informace o Vladimírovi Remkovi, kosmonautech, jednotlivých misích, nebo třeba českých družicích Magion najdete kupříkladu na wikipedii, takže je sem nebudu zbytečně kopírovat. Všichni, které zajímá víc, než je jen bod do statistik, si je jistě rádi přečtou. :-)

Nejen Remek se dostal do Vesmíru. Této cti se dostalo i dalšímu malému-velkému Čecháčkovi - Krtečkovi. Příběhy o něm, vystřihovánky, omalovánky a další zajímavosti se dozvíte na: www.dokosmuskrtkem.cz

 

Program eventu:

18:17:16 odpočítáváme začátek eventu

Předpokládám, že okolo půl už budeme slezlí a zalogovaní, otrekovaní,

a vyrazíme na krátkou procházku po okolních kosmických památkách - Plastika v metru, Plastika Den a Noc, Galaxie, Kosmická ulice a na náměstí Kosmonautů to zabalíme.

 

 

Plastika Den, Noc a čas od Olbrama Zoubka.

 

Tuto sochu objednal tehdejší Metrostav na téma "Práce a odpočinek kosmonautů - tedy práce ve dne (Slunce) a odpočinek v noci (Měsíc). Více se mi nepodařilo zjistit. Původně tu byl chlap (DEN) a žena (NOC). Co zbylo uvidíme...(info www.praha11.cz)

 

Mozaika u výstupu z metra

 

.

Zde foto a jediné info z www.praha11.cz: Autor: Alois Fišárek - mozaika s náměty kosmonautů (astronautů)

Vestibul západního vstupu do stanice metra Háje.

 

 Pokud je vám tento vstup něčím povědomý, tak vězte, že si zahrál ve scéně Vesničko má středisková, kdy nešťastný Otík jde přes dřevěnou lávku s davem lidí do metra. Dřevěná lávka stávala zhruba v místech nynější betonové, nad benzínkou.

 

Navštívíme Galaxii

 Navzdory pozdějším dostavbám a přestavbám si stále zachovává tohle nákupní středisko původní ráz obchodních středisek konce 80.let / začátku 90.let.

Podíváme se do Kosmické ulice

 

a pokusíme se najít Náměstí Kosmonautů, které české mapy ukazují jinde, než ty gůglovské.

.. ...

 

EVENT INFO:

A Geocaching Travel Bug® is hitching a ride with astronaut Rick Mastracchio straight to the International Space Station. The mission is currently scheduled to launch from Kazakhstan at 4:08 GMT on November 7, which is 5:08 a.m. in Berlin and November 6 at 8:08 p.m. in Los Angeles. (Convert to your time here.)

 

Astronaut Richard Mastracchio (Source: Nasa)

Rick will live aboard the ISS for 6 months. He plans to use the Travel Bug as a tool to teach students on Earth, in his home state of Connecticut, about geography and science. He’ll also earn the Solar System’s most elusive smiley and find the International Space Station geocache.

We’ll be following Rick the whole way, beginning at liftoff. Geocaching HQ will issue a Geocaching in Space souvenir to those who attend Event Caches during the launch. .

 

Check out this vintage Geocaching video of the first Travel Bug journey to space.

 

 

We will meet in front of the statue of the very (and the only one) Czechoslovakia astronaut Vladimír Remek. He was the very first one person in space from other country thanr USA and USSR.

We will also visit other places related to astronauts in close neighborhood. (statue, street, metro station, square)

  We will meet at 18:17:16 and after we log, the plan is to také this short walk.

Do not forget to bring anything related to Astronauts with you!

 

 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

456 Logged Visits

Write note 22     Archive 1     Will Attend 183     Attended 247     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 118 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.