Skip to content

SÜLEYMANİYE-"Architect Sinan Trilogy" BONUS Cache Mystery Cache

This cache has been archived.

haoral: There are problems with the other 3 caches, so I have to archive this.

More
Hidden : 12/13/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Süleymaniye Camii, I. Süleyman adına 1551-1558 yılları arasında İstanbul'da Mimar Sinan tarafından inşa edilen camidir.

 

The Süleymaniye Mosque is an Ottoman imperial mosque in Istanbul, built from Architect Sinan on the order of Sultan Süleyman the Magnificent, at 1551-1558.


Bu kutu “MİMAR SİNAN ÜÇLEMESİ”nin BONUS cache’idir..

Mimar Sinan eserlerinde saklı olan 3 farklı kutuyu (Mosque by TOPHANE, RÜSTEMPAŞA Mosque, ŞEHZADE Mosque) bulduğunuzda elde edeceğiniz şifreler ile bu kutunun koordinatlarına ulaşabilirsiniz.

 

This cache is the BONUS cache of "ARCHITECT SINAN TRILOGY".

When you have found 3 different caches, hidden by the works of the great architect Sinan (Mosque by TOPHANERÜSTEMPAŞA MosqueŞEHZADE Mosque), you will get the codes to find the coordinates of this cache.

 

 Mimar Sinan'ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi'nin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Süleymaniye Camii Klasik Osmanlı Mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Yapımından günümüze dek İstanbul'da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine karşın, caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmamıştır.


Mimar Sinan veya Koca Mi'mâr Sinân Âğâ, 3 farklı padişah altında görev yapan Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisidir. 1538 yılında Hassa baş mimarı olan Sinan, baş mimarlık görevini I.Süleyman, II.Selim ve III.Murat zamanında 49 yıl süre ile yapmıştır. Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, "ustalık eserim" dediği Selimiye Camisi'dir. Mimar Sinan, Mimarbaşı olduğu sürece birbirinden çok değişik konularla uğraştı. Zaman zaman eskileri restore etti. Bu konudaki en büyük çabalarını Ayasofya için harcadı. 1573’te Ayasofya’nın kubbesini onararak çevresine, takviyeli duvarlar yaptı ve eserin bu günlere sağlam olarak gelmesini sağladı. Eski eserlerle abidelerin yakınına yapılan ve onların görünümlerini bozan yapıların yıkılması da onun görevleri arasındaydı. Bu sebeplerle Zeyrek Camii ve Rumeli Hisarı civarına yapılan bazı ev ve dükkânların yıkımını sağladı. İstanbul caddelerinin genişliği, evlerin yapımı ve lağımların bağlanmasıyla uğraştı. Sokakların darlığı sebebiyle ortaya çıkan yangın tehlikesine dikkat çekip bu hususta ferman yayınlattı. Günümüzde bile bir problem olan İstanbul’un kaldırımlarıyla bizzat ilgilenmesi çok ilgi çekicidir. Eserlerinin büyük kısmı İstanbul’da olan Mimar Sinan, 1588'de İstanbul'da vefat etti. Mimar Sinan 92 camii, 52 mescit, 57 medrese, 7 darül-kurra, 22 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 375 eser yapmıştır. Ayrıca, Edirne ilindeki Selimiye Camisi Dünya Kültür Mirası listesindedir. 1976'da Uluslararası Astronomi Birliği'nin aldığı kararla Merkür'deki bir krater Sinan Krateri olarak isimlendirilmiştir.

 

It is the largest mosque in the city, and one of the best-known sights of Istanbul. The design of the Süleymaniye also plays on Suleyman's self-conscious representation of himself as a 'second Solomon.' It references the Dome of the Rock, which was built on the site of the Temple of Solomon, as well as Justinian's boast upon the completion of the Hagia Sophia: "Solomon, I have surpassed thee!" The Süleymaniye, similar in magnificence to the preceding structures, asserts Suleyman's historical importance.


The architect Koca Mi'mâr Sinân Âğâ (Modern Turkish: Mimar Sinan) (c. 1489/1490 – July 17, 1588) was the chief Ottoman architect and civil engineer for sultans Suleiman the Magnificent, Selim II, and Murad III. He was responsible for the construction of more than three hundred major structures and other more modest projects, such as his Islamic primary schools (sibyan mektebs). His apprentices would later design the Sultan Ahmed Mosque in Istanbul, Stari Most in Mostar and help design the Taj Mahal in the Mughal Empire. His masterpiece is the Selimiye Mosque in Edirne, although his most famous work is the Suleiman Mosque in Istanbul. He is considered the greatest architect of the classical period of Ottoman architecture, and has been compared to Michelangelo, his contemporary in the West. Various sources state that Sinan was the architect of around 360 structures which included 84 mosques, 51 small mosques ("mescit"), 57 schools of theology ("medrese") 7 schools for Koran reciters ("darülkurra"), 22 mausoleums ("türbe"), 17 Alm Houses ("imaret"), 3 hospitals ("darüşşifa"), 7 aqueducts and arches, 48 inns ("caravansary"), 35 palaces and mansions, 8 vaults and 46 baths. Sinan held the position of chief architect of the palace, which meant being the overseer of all construction work of the Ottoman Empire, for nearly 50 years, working with a large team of assistants consisting of architects and master builders. When Sinan died, classical Ottoman architecture had reached its climax. No successor was gifted enough to better the design of the Selimiye mosque and to develop it further. His students retreated to earlier models, such as the Şehzade mosque.

 

 

YUKARIDA YAZAN KOORDİNATLAR DOĞRU DEĞİLDİR! Final koordinatları bulmak için yukarıda yazan 3 kutuda bulduğunuz rakamları aşağıdaki formüle yerleştirin:

 

THE COORDINATES ABOVE ARE BOGUS! To find the final coordinates, insert the numbers you found in the 3 caches written above, in the formula below:

 

Mosque by TOPHANE = X ; RÜSTEMPAŞA Mosque = Y ; ŞEHZADE Mosque = Z

 

Final: N 41° X.Y ; E 028° 57.Z

 

Üç kutuyu da bulup, bilmeceyi çözerek bu BONUS kutuyu bulup kayıt olanlar, final koordinatları bana mail ile attıklarında, profil sayfalarına ekleyebilecekleri aşağıdaki etiketi alacaklardır.

 

Everybody who has found all 3 caches, solve the riddle, found this BONUS cache, logged and e-mail me the final coordinates, will get the special Badge below to add to the profile page.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Lncvava tüarl gnensvaqn, ra fntqnxv. Üç nqrg gnorynava fbyhaqn. Fbhgu bs gur ohvyqvat, gur irel evtug bar. Yrsg bs gur guerr fvtaobneqf. .

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)