Skip to content

<

Vojenska strelnice Novy Ples c.2

A cache by Roman_Jaromer Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/15/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá mystery-multi keš, pro kterou Vám stačí, když zašlete email na danou adresu se správnou odpovědí. V případě správné odpovědi Vám přijde zpět postup, jak se dostanete k finálce (způsob zjištění indícií a vzoreček pro výpočet finálky).

Altán krátce po jeho zbudování

Léta jsem projížděl Novopleským lesem s pocitem, že někde v lese se nachází nějaký vojenský objekt z dob reálného socialismu. Okolí mělo přídech „zakázaného“. Přece jen tu byl v letech 1977 – 1979 postaven sklad sovětských raket, takže vstup do lesů nedaleko byl přísně zakázán. V roce 2009 jsem tu cestou zahlédl jednu zajímavost, kterou jsem vám chtěl ukázat. I tato zajímavost se týká opět vojáků, jednalo se totiž o krásný přístřešek ve tvaru bývalého domku u vojenské střelnice z dob Rakouska-Uherska. A krom této zajímavosti zde na vojáky najdete v okolí více „památek“.

Bohužel dnes už zmíněný altán díky činnosti některých našich spoluobčanů tu nenajdete. Vhledem k jeho neustálému ničení byl přemístěn jinam mimo území střelnice.

Z historie obce Nový Ples

Vznik obce Nový Ples je úzce spojený se vznikem nedaleké pevnosti Josefov na místě původní obce Ples. Císař Josef II dal r.1780 na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe na vojensky strategicky důležitém místě vybudovat novou pevnost po ztrátě pevností v Kladsku. Ale už od 12.století se zde nacházela obec Ples. Proto bylo rozhodnuto rozbourat prostřední část této obce a její obyvatelé vystěhovat. Potřeba usídlit poddané ze zbořené části Plesu dala podnět k založení dvou nových vesnic za hranicemi pevnostního pásma - Nového Plesu a Rasošek. Jejich výstavba byla vzhledem k rychlému postupu budování pevnosti odkázána na jedinou stavební sezónu. Začátek budování nové obce se může datovat přibližně od r. 1782.

Ve 2.pol.19.století se obec rychle rozrostla. V roce 1843 má obec 30 domů a 208 obyvatel, v roce 1991 měla obec Nový Ples 107 domů, ale jen 87 domů trvale obývaných a 287 obyvatel.

Vojenská střelnice

Vojenská školní střelnice se táhla v délce 600 metrů podél cesty, kolmo ke státní silnici. Střelnice byla založena krátce po vybudování vojenské pevnosti Josefov v devadesátých letech osmnáctého století a sloužila k výcviku střelby vojáků z pevnosti po dobu téměř sto osmdesáti let.

vzhled altánu v průběhu času

Původně vykácený lesní průsek o šířce 60 metrů byl postupně vybudován a upravován pro osm stanovišť pro střelbu ze šesti vzdáleností od 50 do 500 metrů. Před rokem 1900 se střelnice přestavěla a doplnila o několik drobných staveb. Na konci byl postaven vysoký ochranný val, vepředu se zřídilo několik drobných staveb potřebných pro střelecký provoz. Později dokonce byla postavena i kantýna, kuželna a další společenská zařízení. Vedle Josefovské posádky využívaly střelnici střelecké spolky zprvu rakouské, po roce 1918 i Národní střelecká jednota Jaroměř. Za první republiky byly budovy rozšířené o další objekty a střelnice se stávala v létě kulturním a společenským centrem obce. Hrávala se zde divadla, veřejná cvičení hasičů i místních sokolů. Za druhé světové války sloužila střelnice německému Wehrmachtu.

Po skončení války bohužel se význam střelnice pomalu vytrácel. Armádě sloužila až do 60-tých let, odkdy už celý prostor chátral. Prostor spravovala tehdejší socialistická armáda. Když se připravovala v sousedství stavba skladu sovětských raket, využili stavbaři zdejší plochu pro sklad stavebního materiál. V roce 1994 vrátila armáda celou plochu k zalesnění státnímu podniku Lesy ČR.

Původní text o altánu Vojenské střelnice

Dnes můžeme poděkovat státnímu podniku Lesy České republiky za postavení krásného přístřešku s pěkným posezením, který je zmenšenou kopií budovy, která zde stávala za doby střelnice.

Během posledních 4 let, kdy tu altánek stojí, bylo bohužel velice znatelné chátrání tohoto altánku. Bohužel se zde často schází nejspíše místní „omladina“, která tu altánek ničila. Během těch 4 let pomalu začaly chybět jednotlivá prkna v bocích altánku, pak stoly a nakonec i lavice, nehledě k nepořádku v okolí celého altánu. Proto mě samotného velice udivilo, když jsem uviděl v novém roce altánek úplně nově opravený. Proto se i vy můžete těšit z nové kešky :-).

Jak ke kešce:

Na emailovou adresu geo.kes@email.cz pošlete email, kam do předmětu uveďte svůj nick a potom 8 čísel. Těchto 8 čísel získáte tak, že dáte za sebe letopočet, kdy se začala přibližně budovat vesnice Nový Ples a letopočet, kdy byl Novopleský les vrácen armádou k zalesnění státnímu podniku Lesy ČR.

(např. V případě, že vesnice Nový Ples se začala budovat přibližně v roce 1234 a armáda vrátila zdejší plochu k zalesnění státnímu podniku Lesy ČR v roce 1789 uveďte do předmětu Vaší zprávy text: „Váš-nick 12341789“)

Keška je typu mystery-multi (po krátké domácí přípravě vás čeká menší putování Novopleským lesem). Keš je ukryta do 1 km od výchozích souřadnic a při jejím hledání ujdete asi 2-3 kilometry. Chci tím předejít tomu, že se keš bude zase tak často ztrácet, jako její předchůdkyně. Během svého cestování lesem jsem zde objevil i pár zajímavých a celkem pěkných míst, kolem kterých třeba půjdete.

Historie kešky:

Předchůdkyně této kešky – keška Vojenská střelnice Nový Ples byla založena v listopadu roku 2009 jako tradiční keška. V průběhu čtyř let, kdy byla v provozu, jsem tuto keš obnovil celkem 19x. Celkem jsem keš obnovil na více jak 10ti různých místech.

Vzhledem k situaci s kradením keše, kdy se ztrácela keš ještě i před svým nalezením jsem se rozhodl původní keš předělat na novou verzi – mysterku. Protože se jedná o změnu multi na mystery, volil jsem cestu archivace staré kešky a vznik úplně nové. Doufám, že i Vám se bude toto provedení líbit a že tím omezím kradení této keše a zároveň stále dovedu dost kačerů na toto krásné místo.

Dnešní stav (po 06/2014) Dle vyjádření Lesů České Republiky i po poslední opravě altánku docházelo dále k jeho ničení a tento stav byl neúnosný. Oprava altánku v řádech několika málo měsíců stála několik desítek tisíc korun, takže bylo o jeho definitivním přemístění. Nyní už na výchozích souřadnicích proto najdete už jenom informační tabuli (bohužel také poškozenou). Altánek tu NEHLEDEJTE! Poděkovat můžeme některým z nás, kterým nic neříká to, že k lidskému majetku, který není jejich by se měli chovat uctivě... Bohužel.

Další změna (po 09/2016) Cedule o Novopleské střelnici taky zmizela a jak to vypadá, už tu nikdy ani nebude. Jak to tu vše vypadalo, můžete vidět v listingu na fotografiích. Určitě budete některé fotografie potřebovat. Některé byly přidány do listingu.

8. 12. 2019 obnovena keška, finálka drobně přemístěna. POZOR! Pokud máte vyluštěno, je nutno zaslat si pro nové pokyny a přepočítat vzoreček!!!


Zjistil jsem, že bezdomovec opustil altán u rybníčka, takže je tu teď docela pěkný terén na procházky. úkryty použité u předcházející kešky

Odkazy a zdroje:
Historie obce Nový Ples
Původní archivovaná keška Novopleská střelnice
Informace o Zásobovací základně řízených střel – která se skrývá pár kroků od Vás (str. 27)

Additional Hints (Decrypt)

Qbmiígr fr cev yhšgraí

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.