Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

Poslední Moravan: Po dlouhé době je potřeba provést údržbu.

More
<

Kaple sv. Floriana

A cache by Poslední Moravan + Valeano Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/19/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Barokní kapli nechal postavit v roce 1703 Karel Norbert Leopold Libštejnský z Kolovrat na žádost svých poddaných, aby bylo kde zvonit na poplach při tehdy velmi častých požárech.


1950

19501950

Od počátku Kaplička (jak se všeobecně označuje a nazývá) sloužila nejen k pravidelnému zvonění – ráno, v poledne a večer, ale i k příležitostnému zvonění při církevních slavnostech a ke zvonění umíráčkem. Zvonění umíráčkem se jediné dochovalo až do dnešních dnů.

Autorem je významný italský architekt a kněz Domenico Martinelli ( 1650 – 1718 ). I když vzhledem k celému dílu umělce se jedná o stavbu malého rozsahu, považoval ji autor za pozoruhodnou a měl k ní vztah. Základní kámen byl položen 28. 6. 1703 a stavba byla dokončena 4.10. téhož roku, o čemž svědčí na pergamenu latinsky psaná zakládací listina, která je uložena v báni kapličky. Už sama skutečnost, že byla do kupole uložena zakládací listina, což se činí jen u velmi významných staveb, dokumentuje mimořádnost Kapličky. Stavba sama má šestiúhelníkový půdorys a tři nosné sloupy jsou spojeny oblouky a kamennou balustrádou. Uvnitř jsou umístěny tři sochy – sv. Floriána, sv. Václava a sv. Leopolda. Na kapli je znak hrabat z Kolovrat. Současný zvon na vížce pochází z roku 1803 a v roce 1870 byl přelitý. V roce 1846 po velké bouři spadla kupole na vížce a byla nahrazena novou. Další oprava byla provedena v 1886. V roce 1945 byla zorganizována velká sbírka a z jejího výtěžku pak byla provedena důkladná oprava stavební části Kapličky. Ale pak začala (doufejme) nejsmutnější etapa Kapličky. Stavba upadla v nemilost mnohých tehdejších místních zastupitelů a chátrala. Díky iniciativě místních obyvatel nebyla kaplička v letech 1951- 1960 odstraněna, ale stále více chátrala. Až v roce 1983, kdy už Kaplička byla úplně v desolátním stavu, byla provedena oprava za svépomoci občanů v akci „Z“. Akce se setkala s nevídanou iniciativou slatinských občanů – bez rozdílu politického přesvědčení. A tak generální oprava stavební části byla provedena občany brigádnicky. Do báně pak byly uloženy nejen všechny původní materiály vč. zakládací listiny, ale i zpráva o opravě v roce 1983-85. Kamenná balustráda v obloucích a dlažba uvnitř Kapličky je replikou původní. V roce 1990 byla na ostrůvku kolem Kapličky vysazena lípa Demokracie, neboť lípy dle dochovaných materiálů vždy kolem ní rostly. V roce 2002 zajistil Úřad městské části Brno-Slatina provedení opravy fasády a vnitřních omítek. Letos je tomu 310 let od postavení kaple sv. Floriána, její historie je dlouhá a mnohdy pohnutá. Všichni si této mimořádné a ve Slatině jediné kulturní starobylé památky vážíme a všeobecně ji považujeme za symbol Slatiny.

Nezapomeňte prosím keš zespodu zašroubovat.

V keši NENÍ tužka!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,531 Logged Visits

Found it 1,434     Didn't find it 20     Write note 29     Temporarily Disable Listing 11     Enable Listing 10     Publish Listing 1     Needs Maintenance 14     Owner Maintenance 12     

View Logbook | View the Image Gallery of 46 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.