Skip to content

PZZ#10 Sova obycajna (Strix aluco) Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rozela: Nastal čas na archiváciu série. Kešky sme už odstránili z terénu. Ďakujeme všetkým, ktorí sériu odlovili. Za pekné logy, fotky a favoritné body.

More
Hidden : 04/04/2014
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Sova obycajna
Sova obyčajná alebo sova lesná je sova s mimoriadne veľkou hlavou. Chrbát má tmavý až sivohnedý. Z brušnej strany je žltohnedá s pozdĺžnymi tmavými škvrnami. Vyskytuje sa vo dvoch farebných formách: sivej a hrdzavo-hnedej. Počas letu je nápadná veľká hlava a krátky zaokrúhlený chvost, široké a pomerne krátke krídla. Let má ľahký.
Je to stály vták. Vyskytuje sa pravidelne po celom území Slovenska v zmiešaných a listnatých lesoch až do výšky 1 100 m. Vzácnejšie sa objavuje i v okolí ľudských sídiel.
Hniezdi v dutinách stromov i v opustených hniezdach vrán a dravých vtákov často i v skalnatých výklenkoch, dierach, v komínoch a korunách stromov. V marci znáša 4 – 5 bielych vajec. Inkubačný čas trvá 30 dní, výchova mláďat v hniezde 30 – 35 dní.
Sovy majú veľmi veľké oči, vďaka ktorým vidia aj potme, a to 10-krát lepšie ako ľudia. Ich oči sú však nehybné a aby mohli vidieť, čo sa okolo nich deje, musia krútiť hlavou. Dokážu nehlučne zaskočiť svoju obeť. Živí sa menšími stavovcami (cicavcami, vtákmi, obojživelníkmi) i hmyzom. Do svojich ostrých zahnutých pazúrov chytajú malé zajace a myši.
Zdroj: internet

Additional Hints (No hints available.)