Skip to content

PZZ#22 Lykozrut smrekovy (Ips typographus) Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rozela: Nastal čas na archiváciu série. Kešky sme už odstránili z terénu. Ďakujeme všetkým, ktorí sériu odlovili. Za pekné logy, fotky a favoritné body.

More
Hidden : 04/04/2014
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Lykozrut smrekovy

Lykožrút smrekový patrí v strednej Európe k najvýznamnejším škodcom lesov. Vyskytuje sa v starších smrekových porastoch, nepôvodných i pôvodných, od nížin až po hornú hranicu lesa. Pri premnožení, kedy nenachádza dostatok vhodného materiálu pre založenie ďalšieho pokolenia, napáda i zdravé smreky. Jeho gradácia sa periodicky opakuje a stretávame sa s ňou pravidelne po vetrových kalamitách väčšieho rozsahu.
Lykožrút smrekový sa najčastejšie vyskytuje v smrekových porastoch nad 60 rokov, a to predovšetkým na oslnených porastných stenách. Na stojacich, doposiaľ zelených stromoch, zahajuje nálet na rozhranie suchých a zelených vetiev, odkiaľ sa šíri jednak smerom k územku, jednak smerom k vrcholu. Vrcholce pod 10 cm hrúbky väčšinou nenapáda. V územkovej časti zostáva nenapadnutá len najspodnejšia časť (1 - 1,5 m). Na ležiacich kmeňoch nálet prebieha po celej vhodnej časti kmeňa (t. j. len bez slabej vrcholcovej časti a opäť najspodnejšej bazálnej časti).
Zdroj: internet

Additional Hints (No hints available.)