Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

pavlos14: Bohužel musím deaktivovat, pravděpodobně keška nepřežila terénní úpravy u nemocnice.
Snad se mi podaří brzy obnovit.

More
<

Guth-Jarkovsky

Hidden : 02/23/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

keš je mikro, ale nestadardní velikosti, žádné lezení na soukromé pozemky - držte se uvedených souřadnic :-)

Touto „keší“ bych Vám rád představil dalšího ze vzácných občanů našeho města Náchoda.

 

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

 

 

 

 

PhDr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, vlastním jménem Jiří Guth (23. ledna 1861, Heřmanův Městec – 8. ledna 1943, Náchod) byl český propagátor sportu, generální tajemník Mezinárodního olympijského výboru (1919–1923) a spoluautor olympijské charty. V letech 1900–1929 byl předsedou Českého a po vzniku republiky Československého olympijského výboru, spoluzakladatel a první předseda České amatérské atletické unie, předseda a redaktor Klubu turistů.

 

Životopis

Vystudoval filozofii v Praze, ze které získal doktorát, první udělený na české části Karlo-Ferdinandovy univerzity. Původním povoláním byl středoškolský profesor češtiny, francouzštiny a tělesné výchovy, dále autor povídek, románů a několika básní a významný překladatel z francouzštiny. Byl čtyři roky vychovatelem v knížecí rodině Schaumburg-Lippe v Ratibořicích a tamější vybrané chování rodiny ho inspirovalo k napsání několika společenských knih. S knížecí rodinou projel Evropu, Afriku, Asii a Severní Ameriku. V letech 1887 až 1912 působil jako středoškolský učitel v Praze (na Gymnáziu v Truhlářské) a Klatovech.

 

Pracoval i jako ceremoniář prezidenta T. G. Masaryka, kdy navrhl statut řádu Bílého lva, který dodnes propůjčuje nebo uděluje prezident republiky, zavedl úřadování na zámku v Lánech a vypracoval audienční řád. Byl členem spisovatelské skupiny Máj, překládal literární díla z francouzštiny a němčiny (např. Émila Zoly, Honoré de Balzaca, či Karla Maye), která vydával pod různými pseudonymy (Gaston Humbert, Stanislav Jarkovský či Stanislav Vraný).

 

Široké veřejnosti byl znám svými díly, kde podává pravidla a normy správného chování ve všech oblastech života. Ve svých dílech chování kladl důraz na slušnost, čestnost, skromnost, vzájemnou úctu.

 

Sportovní funkcionář

Nebyl sice aktivním sportovcem, ani členem některé sokolské jednoty, zato se stal významným funkcionářem turistiky a českého sportu vůbec. Byl redaktorem časopisu Turista, v letech 1915 až 1926 předsedou Českého a později Československého klubu turistů.

 

V roce 1896 se zúčastnil prvních novodobých olympijských her a domů se vrátil nadšen. Díky známosti se zakladatelem novodobých olympijských her Pierrem de Coubertinem se stal dlouholetým (do roku 1943) členem MOV, prvním z českých zemí. Olympijské hnutí začal propagovat v českých i německých časopisech. Snažil se ihned založit Český olympijský výbor, získat vedení Sokola, nikde však zprvu neuspěl.

 

 

 

Mezinárodní olympijský výbor, druhý zleva stojí Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, vlevo sedí Pierre de Coubertin, 1896

 

Roku 1897 byla ustavena Česká amatérská atletická unie (ČAAU), kterou zpočátku vedl. Pak její vedení předal dalšímu významnému sportovnímu organizátorovi Josefovi Rösler-Ořovskému. Spolu s ním svolal v roce 1899 několik schůzí a založil Český olympijský výbor (ČOV). Z počátku výbor nepracoval, a tak jej založil v lednu 1900 znovu. Díky ČOV se čeští sportovci zúčastňovali olympijských her již v době, kdy ještě Československá republika neexistovala. V roce 1908 se oba organizátoři podíleli na ustavení České sportovní rady, usilující o koordinaci jednotlivých orgánů českého sportu uvnitř Rakousko-Uherska. Od roku 1934 Československý olympijský výbor na jeho počest každoročně uděluje nejvýznamnějším osobnostem (sportovcům) československého sportu Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského.

 

V roce 2011 byly zorganizovány akce k uctění 150. výročí narození PhDr J. S. Gutha Jarkovského. V lednu byly na Olšanském hřbitově položeny věnce. Pietního aktu se zúčastnili delegovaní zástupci Českého olympijského výboru, Prezidentské kanceláře, Klubu českých turistů a řady měst, kde tato osobnost působila. V dubnu 2011 zorganizoval Český olympijský výbor v Praze mezinárodní konferenci a společně s řadou zahraničních delegátů navštívili pražskou školu v Truhlářské ulici, kde učil, dále Kostelec nad Orlicí, kde působil, místo narození Heřmanův Městec a nakonec i Náchod, kde zemřel. Náchod si připomněl v roce 2011 150. výročí narození významného spisovatele, pedagoga a mnohostranného veřejného činitele Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského v dubnu letošního roku, kdy byla na domě čp. ****** v ulici ******** slavnostně odhalena pamětní deska připomínající, že právě v tomto domě prožil Dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský posledních deset let svého života.

 

 

Seznam děl

Básně a beletrie

Cesta ještě nezarostla, Na podzim v ořeší, Babí léto, Marná sláva, Ulomené haluze

 

Cestopisy

Causerie z cest po Španělsku, Na moři a za mořem, Za horama Pyrenejskýma, Na zeleném Erinu, K slovanskému jihu, Na pokraji Sahary, Ode břehu moře středozemského, Skizzy ze Švédska a Finska, Za sluncem půlnočním, Lémánské silhouetty, Kanadské epištoly, Z potulek krajem francouzským, Obrazy z Tunisu, Moje prázdniny v Americe, Obrázky z Řecka, Obrázky z Francie, Letem přes řecký kraj, Intimní listy z cest i necest, Pod sluncem jihu.

 

Pravidla chování

Společenský katechismus, Na veřejnosti, Rodinné události, Pravidla slušného chování pro mládež, Slušnost a demokracie, Stolničení, Mladému republikánu, Obchodník gentleman, Společenský slabikář

 

Knihy věnované sportu

Paměti, Vývoj českého olympismu, Turistika

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdroje informací:

- kámoš Google :-D

- kámoška Wiki

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jiří_Stanislav_Guth-Jarkovský

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

V keši není tužka a není stvořena na výměnu GC-předmětů :-)

Additional Hints (Decrypt)

M qehur fgenal qrfxl - zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.