Skip to Content

<

Maslovy pahorek

A cache by Buffallo54 & Svačka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/03/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Máslový pahorek
Tuto keš pojímáme jako typ mystery v tom smyslu, že ji musíte najít.
Mohla by klidně být tradiční – ale je takového provedení, že najít přímo její souřadnice byste měli příliš jednoduché a my ji přece jen nechceme „dát úplně zadarmo“ :-).
Prostor k hledání není velký – viz 2. třetinu hintu.

Máslový pahorek je místo, jež není na první pohled v podstatě ničím zajímavé. Leží přesně na rozhraní katastrů Suchdola nad Odrou a “našich” Hladkých Životic. Ve směru od Suchdolu n/O se jedná o ostře zatočenou, stoupavou, pravotočivou a z obou stran nepřehlednou zatáčku, po obou stranách s malými remízky. Není odtud žádný rozhled (pokud někdo nepřestoupí zákaz a nevyleze si na věž vysílače mobilního signálu) a navíc ta polovina pahorku, která slouží jako počátek cesty k vysílací věži a ke hnojišti a kam umisťuji jediný možný waypoint, je něčím bohužel velmi typická až „ukázková“. Jako lidí se vztahem k přírodě a zároveň jako členů oderských ochránců přírody se nás velmi dotýká, že právě toto místo celá desetiletí sloužilo jako černá skládka. Vlastně slouží i nadále – počátkem devadesátých let byla polní cesta přehrazena závorou s výhružnou tabulí a upozorněním na třicetitisícovou pokutu v případě ukládání domovního odpadu – ale moc dlouho nevydržela ani ona, ani závora a tak se tam svinstvo – v trochu menší míře – vyváží dodnes … Tady však ode mne žádné CITO nečekejte – to by potřebovalo minimálně traktor s vlečkou, menší nakladač a cca dvacet párů ochotných kešerských rukou.

Pro nás osobně je tento prostor něčím mnohem víc. Vztahuje se k němu jedna ze dvou jediných hladkoživotických pověstí, o nichž ví starší owner, řekněme, jako pamětník: "Vyprávěla mi ji má (sudeto)německá babička z Hladkých Životic, v nichž sám žiji už 30let. Roku 2007 jsem pověst publikoval ve 4. čísle časopisu Poodří."
Pro nás i pro rodinu už to místo navždy zůstane Máslovým pahorkem, ale v germánské polovině duše ownera staršího to samozřejmě zní tak, jak to říkala babička ve své nádherné „kroucené“ nářeční kravařské němčině, tedy „Paierisch“: Putterhürbl. Spisovně německy Butterhügel. "Ten drobný příběh má bohužel jedinou vadu - vztahoval se k určitému datu, jež jsem si jako dítě nezapamatoval, ačkoli jsem se na to ptal ještě i jako dospělý, avšak nezapsal. Mám pouze pocit, že se mohlo jednat o svátek Pfingsten, pro Němce hodně významný. Česky jsou to Letnice nebo Svatodušní svátky, pohyblivý svátek, jenž se koná padesát dní po Velikonocích. Když jsem k němu hledal informace na Internetu, zjistil jsem, že je pro křesťany stejně významný, jako Velikonoce a po nich Vánoce - ale v našem neznabožském Česku díky 40 letům „Strany“ nespravedlivě zapadl."
K těm dávným dobám, kdy se odehrál děj pověsti, je nutno si navíc představit, že cesta zde vedoucí neměla hladký živičný povrch jako dnes, nýbrž byla obyčejně hliněná.
Pověst je o tom, že právě o Letnicích jel tudy forman od Suchdolu k Životicím s nákladem másla. Jak už si s námi zákony schválnosti umějí pohrát v té nejnevhodnější chvíli, stalo se, že mu právě v polovině kopce praskla osa jednoho kola. Forman byl prý velmi prchlivý člověk, jenž nikdy nešel daleko pro nadávku a zaklení. A chvíle, kdy možná sám, notně zpocen, pomáhal koním do prudce se zvedající cesty a do toho se ozvalo zapraštění kola těžce naloženého vozu, jej rozpálila do běla. Kdoví, jaké měl povoz brzdy, měl-li vůbec jaké, ale v tom vzteku, kdy viděl jen rudě, potřeboval rychle něčím zbylá tři kola založit, aby povoz nesjel pozpátku dolů a aby pak mohl podniknout něco k jeho opravě. Za stálého sakrování a vzývání čertů a ďáblů jej nenapadlo nic lepšího, než použít kostky másla ze svého nákladu. To ale neměl dělat! Prohřešil se použitím Božího daru! A Bůh jej tedy za trest navěky zaklel do nitra pahorku. Proto se prý dodnes, jde-li se touto cestou v době Letnic v noci, zevnitř ozývá hromové láteření zakletého vzteklého formana…
Kdo se chce zapsat do logbooku keše, musí najít… hint.

Teď ještě něco k motorizovanému příjezdu na místo. Preferujte, prosím, příjezd od Hladkých Životic – v tom případě je možno prostě jen zajet rovně, nikoli sledovat doleva se stáčející zatáčku. Budete-li se pak vracet stejnou cestou, počínejte si opravdu opatrně a vozidlo co nejvíc vytočte do potřebného směru – za zatáčku není vidět. Chcete-li přijet od Suchdolu, použijte k otočení se přednostně 340 m vzdálený pomocný trasobod na uvedených souřadnicích, kde se dá po obou stranách odbočit na polní cesty. Odbočit ve směru od Suchdolu doleva je opravdu jen pro zkušené řidiče a je třeba hlavně si dobře pohlídat dění za vozidlem. Píšeme tyto možná směšné rady proto, že občas čítáme vaše „veselé příhody z natáčení“ i takového rázu, že dotyčný zajel na polní cestu čumákem dopředu a pak měl obrovský problém nejen jak vycouvat zpět na silnici, nýbrž také se na ní ještě otočit. My o tyto příhody nestojíme - nechejte si je pro vykulené oči vašich nadšených posluchačů na eventech .

Additional Hints (Decrypt)

[1] …arpb, pvz fr qevir ormar qrynyb znfyb
[2] An gr cbybivar cnubexh f bqcnqrz aruyrqrwgr – gb olpu inz arhqryny
[3] Cbxyrxav, xbhxav qbfcbq, hpubc ehpxh, gbp x fbor

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.