Skip to content

<

Zliv

A cache by ufemezumik&Eydis Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/23/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[for English click here]

POZOR! Vzorec pro výpočet finálních souřadnic je upravený a keška se od 25. 12. 2017 nachází na novém místě.


Městečko Zliv se nachází v Jihočeském kraji, SZ od Českých Budějovic poblíž Hluboké nad Vltavou. Leží mezi Bezdrevem (3. největší rybník v ČR), Zlivským a Mydlovarským rybníkem. Má zhruba 3,5 tisíce obyvatel.

V okolí lze nalézt několik archeologicky významných míst, např. stopy osídlení a železářské výroby z doby římské (0 – 400 n. l.) v poloze Varta. Na trati U Jerhotů byl objeven poklad stříbrných mincí z doby kolem roku 1030. Nejstarší zmínka o obci pochází z roku 1409, kdy je Zliv uváděna jako poddanská ves hlubockého panství. V roce 1960 byla obec povýšena na město.

Z památek se toho zde moc nedochovalo. Jedinou starobylostí, ke které v rámci LB zavítáte, je dvouobloukový kamenný most přes Soudný potok. Most je z počátku 18. století a zdobí ho socha svatého Jana Nepomuckého.

Zliv, ač nedobrovolně, má i svoji přezdívku – Mrkvanov. Traduje se, že si Zlivští chtěli zkrášlit okolí svého kostelíka, a tak se rozhodli, že zde budou mít záhonky s květinami. Jaké ale bylo jejich překvapení, když jim místo kytiček vyrostla mrkev. No, a proto Mrkvanov. :)

Jak na letterbox:

Letterbox hybrid je typ keše, při kterém se poklad hledá alespoň částečně bez souřadnic (pomocí popisu cesty, s využitím fotografií, atp.). Součástí keše je pak razítko, které si můžete na památku otisknout, kamkoliv se Vám zlíbí, jen ho prosím z keše neodnášejte!

My jsme si pro Vás připravili nenáročnou procházku po Zlivi (zabere zhruba 45 minut). Vaším úkolem bude najít všechna místa na obrázcích, zjistit jednotlivé indicie a doplněním do vzorce získat finální souřadnice. Přejeme Vám úspěšný lov!

Mapa

Přikládáme mapku pro snadnější orientaci. :)


Stanoviště 1

Našli jste ten správný dům? Jestli ano, pořádně si ho prohlédněte, zaměřte se hlavně na ornament, který můžete vidět na fotce, a spočítejte, kolikrát (A) se opakuje ve výzdobě na přední straně domu (včetně té vystouplé části).

Stanoviště 2

Jaké zvíře můžete na soše vidět?
a) ovce, B = 5
b) ryba, B = 9
c) čáp, B = 7

Stanoviště 3

Uprostřed mostu stojí socha sv. Jana Nepomuckého, která má pod sebou na podstavci nápis. Prostřední písmeno prvního řádku je:
a) E, C = 6
b) S, C = 2
c) D, C = 4

Stanoviště 4

Na zadní straně památníku (ta, ke které je lev otočen zády) je pamětní deska se jmény padlých vojínů. (D) získáte tak, že počet jmen napsaný na desce vydělíte dvěma.

Stanoviště 5

Před kostelem stoji kříž na kamenném podstavci, je na něm mj. rok 19(E).

Stanoviště 6

Pokud pomník obejdete, uvidíte na zadní části jméno a rok. Vás bude zajímat počet písmen v příjmení (F).

Kontrolní součet A - F: 64

Vzorec pro výpočet finálních souřadnic:

N 49° 0(B/3).(E-F)(A-E-1)(F-C-2)
E 14° 2(F/3).(D/C)(B-C)(A-E-C)


Poznámka na závěr:
Pokud v kešce najdete trackovatelný předmět a nevíte, co si s ním počít, přečtěte si: jak postupovat při nálezu travel bugu nebo geocoinu.


[English]


Zliv is located in South Bohemia, NW from Ceske Budejovice, close to Hluboka nad Vltavou. The town is situated between Bezdrev (3rd biggest pond in Czech Republic), Zliv and Mydlovary ponds. Its population is around 3,5 thousand.

In the area there are some archeologically significant sites e.g. traces of settlement and iron production from Roman period (0-400 A.D.) in Varta. The treasure (silver coins from 1030) was found on the track „U Jerhotu“. The town was mentioned for the first time in 1409 as a village belonging to the Hluboka manor. In 1960 Zliv became a town.

The only landmark that is still standing is a stone bridge over the Soudny brook from the 18th century. In the middle you can see a sculpture representing Saint John Nepomucky.

Zliv has even its own nickname (involuntarily). Once upon a time the people from Zliv wanted to enhance the surroundings of their church. They decided to plant some flowers there. But what was their surprise when carrot had grown there instead. And because of that the town is sometimes called Mrkvanov (= carrot town).

How to solve this letterbox:

Letterbox hybrid is a type of cache that combines searching with GPS together with different clues e.g. route description, photographs. A special stamp that you can stamped on whatever you want to, is a permanent part of the cache, please don’t take it away!

For solving the letterbox you have to take a short walk around the town (it will take about 45 minutes). You have to locate and visit all the places you can see on the pictures, find out what the clues are and calculate the final coordinates from the formula below.
We wish you a happy hunting!

Please, use the pictures from the czech part of the description.


Stage 1 Are you standing in front of the right house? Take a good look at it. Can you see the ornament on the photo? You have to count how many times (A) is the ornament repeated in the decoration in the front (including the extended part) of the house.

Stage 2 What animal can you see on the sculpture?
a) sheep, B = 5
b) fish, B = 9
c) stork, B = 7

Stage 3 On the bridge you can see the sculpture of Saint John Nepomucky and there is a sign bellow. The middle letter in the first line is:
a) E, C = 6
b) S, C = 2
c) D, C = 4

Stage 4 On the back of the monument (the side facing the oposite direction than the head of the lion) there are names of the soldiers written on the board. You will get (D) by counting the names and dividing the number by two.

Stage 5 In front of the church there is a cross on a stone with a year written on it: 19(E).

Stage 6 On the back of the sculpture, you can see a name and a year. I’d like to know the number of letters in the surname (F).

The checksum of A - F: 64

The formula for final coordinates:

N 49° 0(B/3).(E-F)(A-E-1)(F-C-2)
E 14° 2(F/3).(D/C)(B-C)(A-E-C)Zdroje informací a fotografií:
Caletka, J. a kol. autorů: Zliv kdysi a dnes
www.zliv.cz
cs.wikipedia.org/wiki/Zliv

Moc děkujeme zemekoulani za betatest!!!Free counters!

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Wr gb cnerm...n arob arav? (anqmirqav - bgbp - bqxybc - n cev ienprav bcngear, ar fvybh, n gebfxh mnznfxhw)
[EN] Vf vg ernyyl n fghzc? (yvsg - ghea bire - bcra, jura ergheavat or pnershy naq pnzbhsyntr cebcreyl)
A +0.006, R -0.009

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.