I augusti 2004 öppnade det nybyggda Ölands Gymnasium dörrarna för de första eleverna på Hotell- & Restaurangprogrammet. Förberedelserna för den nya skolan och diskussionerna kring vilka program skolan skulle erbjuda hade varit långa och många. Ölands Krögarföreningen kom med ett önskemål och förslag till beslutsfattarna att:
"Varför inte ett Hotell- & Restaurangprogram på Öland? Branschen behöver duktiga yrkesmän och yrkeskvinnor. Vi vill gärna vara med att forma och utbilda våra framtida medarbetare"
I och med gymnasiereformen GY 2011 gjordes gymnasieskolans programstruktur om. "Hotell- och Restaurangprogrammet" blev två program, "Restaurang- och Livsmedelsprogrammet" samt "Hotell- och Turismprogrammet".
På skolan finns idag vuxenutbildning i gymnasiala kurser, undersköterskeutbildning/LSS, kockutbildning, djurskötarutbildning samt utbildningar inom yrkes- och lärlingsvux, SFI och Lärvux. I samband med att skolan övergick till att enbart bedriva vuxenutbildning, heter den numera Ölands utbildningscenter.