Skip to content

#257 Rowerowa obwodnica Jeleniej Góry Traditional Cache

This cache has been archived.

Przygodnik: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna. Z powodu braku reakcji właściciela/właścicielki na poprzednią notatkę z przykrością muszę skrytkę zarchiwizować.

Pozdrawiam
Przygodnik
Recenzent
Zasady zakładania skrytek | Dodatkowe wytyczne dla Polski

More
Hidden : 7/20/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

AD MCMLV.


Swiat:
7 stycznia – Marian Anderson jako pierwsza amerykańska ciemnoskóra śpiewaczka wystąpiła w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
12 stycznia – rozpoczęto budowę kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
10 lutego – w Pradze wykonano wyroki śmierci na trzech członkach antykomunistycznej organizacji Czarny Lew 777.
18 kwietnia- mózg Alberta Einsteina został, zgodnie z jego wolą, wyjęty po 7 godzinach od zgonu i zakonserwowany w formalinie w celu przeprowadzenia badań naukowych.
5 maja – RFN staje się suwerennym krajem, uznanym przez ważne zachodnie państwa, takie jak Francja, Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone.
15 maja- powstał Układ Warszawski, a NRD staje się jego członkiem.
16 czerwca – papież Pius XII ekskomunikował Juana Peróna.
17 lipca – w Anaheim w Kalifornii (USA) otwarto pierwszy park rozrywki Disneyland.
25 sierpnia – ostatnie oddziały Armii Radzieckiej opuściły Austrię.
27 sierpnia – wydano po raz pierwszy Księgę Rekordów Guinnessa.
20 września – rząd radziecki przyznał pełną suwerenność NRD.
2 października – o 23:45 swoją służbę zakończył jeden z pierwszych komputerów świata - ENIAC.
22 listopada – zdetonowano pierwszą radziecką bombę wodorową.
1 grudnia – walka o desegregację rasową: Murzynka Rosa Parks w akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie.

 

Kotlina:
30 wrzesnia – Do Jeleniej Góry przeniesiono Oficerską Szkołę Radiotechniczną z Beniaminowa koło Warszawy. W 1969 roku szkoła
przekształciła się w Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną. W 1994 roku była kolejna restrukturyzacja i na bazie WOSR powstało Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, które ostatecznie zlikwidowano w 2004 roku.

  • Pracownik Zarządu Łączności w Jeleniej Górze, Tadeusz Łuczak, dowiedziawszy się w kwietniu 1954 r., iż jest możliwość odbioru telewizyjnego z dużej odległości, zaczął gromadzić sprzęt potrzebny do budowy telewizora z części urządzeń radiolokacyjnych. Z tego sprzętu skonstruował odbiornik telewizyjny o 24 lampach elektronowych i czułości około 10 mikrowoltów. Jako lampę obrazową zastosował lampę oscylograficzną, dwustrumieniową HR 100/2 o średnicy 100 mm. Po próbach uzyskał w styczniu 1955 r. odbiór eksperymentalnej stacji telewizyjnej w Pradze Czeskiej, a następnie odbierał szereg stacji telewizyjnych, jak Moskwę, Londyn i Kijów, oraz stacje szwajcarskie i włoskie.

                                                                                              

 

Additional Hints (Decrypt)

FOTOSPOILER

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)