Skip to Content

<

NKP Mikulcice - Valy

A cache by Xork42, Kalesin42, terkab, kvetos001 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/24/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

10.6.2018 kes presunuta na nove souradnice ! N 48° 48.312 E 017° 05.294


Desetihektarový areál raně středověkého slovanského velkomoravského hradiště Mikulčice - Valy nedaleko Hodonína, v Jihomoravském kraji, zkoumaný intenzivně archeology od roku 1954, patří do správy Masarykova muzea v Hodoníně a je jeho pobočkou.

První muzejní expozice na archeologickém nalezišti byla otevřena v provizorním objektu v roce 1960. Vládním výnosem č. 251 z března 1962 byl areál vyhlášen Národní kulturní památkou. Pro stálou muzejní expozici v pavilonech i v terénu se v té době vžil název Národní kulturní památník Mikulčice - Valy (NKP).

Rok 1963 byl ve znamení oslav 1100. výročí příchodu byzantské misie do našich zemí a s ní spojených počátků slovanského písemnictví. V Domě umění v Brně probíhala souborná výstava Velká Morava. V Mikulčicích se současně pracovalo na stavbě pavilonu, chránícího originální kostelní základy, který je dnes sám o sobě ukázkou výstavnictví své doby. Současně se ve spolupráci s jugoslávskými techniky budovala přístupová silnice, dokončená do dnešní podoby v roce 1966.

Další muzejní expozici na mikulčických Valech, vytvořenou z dosavadních archeologických nálezů, připravili pracovníci Archeologického ústavu ČSAV Brno a Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody v Brně na rok 1970. Práce řídil akademik Josef Poulík, působící od zahájení zdejšího systematického výzkumu jako jeho vedoucí. V této expozici byly poprvé instalovány i dva desetimetrové dubové čluny - monoxyly, nalezené v roce 1967 na dně jednoho z bývalých ramen řeky Moravy u zbytků dřevěného mostu.

Zásadním mezníkem v historii stálé muzejní expozice v Národním kulturním památníku Mikulčice - Valy bylo převedení celé lokality v roce 1987 do správy Muzea Hodonínska v Hodoníně (dnes Masarykovo muzeum v Hodoníně, příspěvková organizace). Hodonínští muzejníci doplnili expozici o rozměrnou plastickou mapu, sloužící jako podklad pro úvodní slovo průvodců. Do pavilonu se základy I. a II. kostela instalovali faksimile písemností ze světových archivů, týkající se svým obsahem západních Slovanů a Říše velkomoravské a zde také umístili trojrozměrné makety všech dosud objevených kostelů i paláce.

V roce 1994, kdy uplynulo čtyřicet let od zahájení zdejších archeologických prací, byl pavilon II doplněn o panelovou výstavu s názvem Archeologický výzkum v Mikulčicích - jeho ohlas ve vědě a veřejnosti. Podával přehled o úspěšném putování výstavy Velká Morava kulturními metropolemi Evropy.

V roce 45. výročí zbudování pavilonu II nad základny II. kostela byla expozice v tomto objektu zásadně zrekonstruována a obnovena. Dne 1. dubna 2008 byla v tomto pavilonu otevřena druhá stálá expozice památníku nazvaná VELKOMORAVSKÉ MIKULČICE - DRUHÝ KOSTEL A SAKRÁLNÍ ARCHITEKTURA KNÍŽECÍHO HRADU, která pomocí moderních audiovizuálních prostředků (filmovou projekcí spojujících uměleckou formou hudbu, slovo a obraz) informuje návštěvníky o mikulčickém hradišti.

Další současná stálá expozice archeologických výzkumů a nálezů na Valech VELKOMORAVSKÉ MIKULČICE - KNÍŽECÍ HRAD V ÚDOLNÍ NIVĚ ŘEKY MORAVY instalovaná v pavilonu I - návštěvnickém centru - vzešla v roce 1997 z iniciativy Masarykova muzea v Hodoníně. V prostoru výstavního sálu je vytvořena iluze řečiště Moravy se čluny - monoxyly, mosty i zbytky palisád, tvořícími rámec pro okolní výstavní vitríny.

Obě expozice s příslušným průvodcovským výkladem i s prohlídkou pěšího okruhu po mikulčickém hradišti okolo kopií základů někdejších 8 sakrálních staveb a knížecího paláce mají velký návštěvnický úspěch.

Pohledem do nedaleké budoucnosti může být urbanistická studie Mikulčicko-kopčanského archeoparku, vypracovaná v roce 2006 doc. Janou Gregorovou a jejími kolegy, která je základem pro postupnou revitalizaci archeologického muzejního areálu i okolní přírody. Studií navržené proměny napomáhají při posuzování našeho návrhu o zápis do Listiny světového kulturního dědictví UNESCO, který byl poprvé podán v sídle UNESCO v Paříži společně za obě archeologická naleziště na podzim roku 2007. Návrh na zápis do Listiny světového kulturního dědictví UNESCO byl rozhodnutím MK ČR stažen den před závěrečným hodnocením v červenci 2009.

Nové přípravy materiálů a dokumentace spojené s druhým podáním návrhu na zápis Mikulčicko-kopčanského archeoparku na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO byly zahájeny uspořádáním mezinárodního odborného sympozia loni v Hodoníně na přelomu listopadu a prosince 2010. Nyní pokračují práce na novém Management plánu a druhý návrh na zápis byl podán v centrále UNESCO v Paříži na podzim roku 2012, ale po vyhodnocení byl v červnu 2014 z finálního hodnocení stažen k dopracování.

Velmi významný byl rok 2013. V rámci oslav 1.150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu navštívil hradiště v Mikulčicích koncem května konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. Třídenní velké oslavy byly úvodem k cyklu celostátních cyrilometodějských oslav, které vyvrcholily v červenci na Velehradě. V říjnu téhož roku jsme zahájili rekonstrukci návštěvnického Pavilonu I, který se za 18 měsíců změnil v nové moderní návštěvnické centrum s 30 metrů vysokou vyhlídkovou věží. Stavba byla dokončena 24. března 2015. Slavnostní otevření se uskutečnilo 1. května a vysvěcení bylo provedeno pravoslavnými kněžími 25. května 2015.

Použity texty z webů Masarykova muzea v Hodoníně a Archeologického ústavu AV ČR Brno.

Additional Hints (Decrypt)

qhgvan i xberarpu bq frireh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

994 Logged Visits

Found it 947     Didn't find it 22     Write note 11     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 7     Owner Maintenance 3     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 80 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.