Skip to Content

<

Tunel Hradsko

A cache by carodejka_s.r.o. Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/01/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na úvodních souřadnicích keš hledat můžete, ale rozhodně ji tam nenajdete. Dovedou vás před nádražní budovu Jablonec nad Jizerou – Hradsko. Zde můžete i zaparkovat a zvolit si krkolomější výstup ke keši (více informace níž). Přímo naproti příjezdové cestě se otvírá tunel, kterému je tato keš věnovaná. Není dlouhý, proto skrz něj lze bez problémů dohlédnout na druhou stranu. Rozhodně vám ale nedoporučuju zkoušet ho procházet. Byť to tak možná nevypadá, vlaky tudy ještě pořád jezdí.

Železniční trať Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou nese označení 042 a je jí věnována již keš Trat Martinice-Rokytnice n.Jiz., proto se o ní nebudu nijak zvlášť rozepisovat. Snad jen pár údajů, které by se vám mohly hodit.

V mnohých článcích se dočtete, že se jedná vskutku o poměrně raritní trať, ať už svou délkou nebo svým (ne)vytížením. Rozhodně se ale na málo místech v ČR projedete tak malebnou přírodou. Není tedy divu, že se objevila třeba i ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. (Pokud by snad někdo tuto legendu české kinematografie neznal, najde odkaz v souvisejících stránkách.) Původní plány počítaly s prodloužením trati směrem na Harrachov, k tomu ovšem nikdy nedošlo, a proto dnešní délka trati činí pouhých 20,426 km. Přesto se z Rokytnice do 13 km vzdáleného Harrachova vlakem dostat lze. Obrňte si ale nervy, čekalo by vás zhruba 90 km přes Martinice, Starou Paku, Železný Brod a Tanvald. (Ale zase byste se projeli hodně tunely, obzvlášť v poslední části.)

Povolení ke stavbě trati získal hrabě Jan z Harrachu 29. srpna 1898. Požadavkem bylo zprovoznit trať do 2,5 let, proto se na ní pracovalo v nepřetržitých směnách a stavba pokračovala i přes náročný terén rychle. Tunel dlouhý 118 m byl proražen na jaře 1899. Pro srovnání. Pokud budete skálu, v níž je umístěn, objíždět po silnici, ujedete 1,2 km.

Tunel je velkou atrakcí zejména pro děti, které se náramně baví nastalou několikavteřinovou tmou. Pokud tedy využijete místní lokálku k přepravě a budete mít s sebou bandu capartů, nezapomeňte se podívat, zda není někde rozsvíceno nějaké to nouzové světlo. Pokud by tomu tak bylo, můžete zkusit poprosit průvodčí, ať na chvíli zhasnou.


Přeji vám příjemnou cestu skrz lesy a skály Krkonoš smiley


JAK SE DOPÍDIT SOUŘADNIC?

Čeká vás jeden triviální příklad věnovaný právě železniční tematice cheeky

Z Martinic do Rokytnice vyjede osobní vlak rychlostí 40 km/h. V tu samou chvíli vyjede z Rokytnice do Martinic drezína rychlostí 27 km/h. Ve chvíli, kdy se vlak i drezína rozjedou, vyletí z předního okna vlaku supermoucha rychlostí 70 km/h a letí vstříc drezíně. Ve chvíli, kdy k ní doletí, dotkne se jí nožičkou a letí zpátky. Takto moucha létá mezi oběma dopravními prostředky, dokud ji mezi sebou nerozmáčknou (nebo že by ji nerozmáčkly?). Kolik kilometrů s přesností na jedno desetinné místo moucha nalétá (dostanete 3 číslice, které dosadíte do vzorce, desetinnou čárku v něm neřešte)?

(Pro rejpaly: Jsem si dobře vědoma toho, že jsem mohla příklad poskládat tak, aby mi vyšlo pěkné celé číslo, pak bych ale zase musela jinak postavit vzorec pro finálku wink)

A abychom zcela nezapomněli na onu nestárnoucí komedii. Bude mě zajímat rok, kdy se Tomáš Holý, alias Vašek projížděl místní lokálkou (liché číslo). Vezměte poslední dvojčíslí a vložte mezi něj počet živých bytostí, které byly prokazatelně v kupé v okamžiku, kdy vlak projížděl tunelem.

Keš najdete na:

N 50°osobní vlak.výsledek otázky k filmu

E 015°drezína.výsledek početního příkladu

KE KEŠI ANEB DŮLEŽITÉ! NEPŘEHLÉDNI!

Máte teoreticky dvě možnosti, jak se ke krabičce dostat. Buď vyrazíte z nádraží rovnou vzhůru. Přechod přes kolejiště máte před sebou (viz. WP). Dobře se rozhlédněte. Na obě strany je dobře vidět a vlaky zde jezdí pomalu, tak to není nebezpečné. Vyšplháte strání nahoru k lesu a podél plotu vzhůru (ne po cestě, ta vede k domům). Po 80 m se před vámi objeví pěšina, která vás dovede až skoro ke krabičce. Tuto cestu vám ale obzvlášť v období vegetace nedoporučuju, protože se budete topit v metr vysokých kopřivách.

Druhou možností je vzít to z druhé strany, kde ona zmíněná pěšina začíná přímo za autobusovou zastávkou (viz. WP). Auto lze zaparkovat na souřadnicích Parking2. Tato cesta je mnohem příjemnější, byť v období vegetace taky může zpočátku vypadat trochu bušovitě. Stačí ovšem překonat pár metrů vyšší trávy (kopřiv je zde minimum) a ocitnete se na pohodlné lesní cestě. Rozhodně doporučuju tuto variantu!

Krabička je hranatá Lock&Lock velikosti large, takže se do ní vejde hodně. Je třeba dbát na správné dovření, vzhledem k velikosti to nejde úplně snadno, tak ať zbytečně nenavlhne vnitřek.

V keši by měla být tužka, ale znáte to... Radši vlastní s sebou.

Dodržujte pravidla výměny. Pokud si z krabičky něco berete, vložte do ní předmět stejné nebo vyšší hodnoty (to samozřejmě neplatí pro putovní předměty). Nevkládejte dovnitř zbytečnosti (např. rozbité kinderhračky), potraviny (např. bonbony) nebo dokonce odpadky!

Čeká vás trochu horší terén a poměrně náročná koncovka. Rozhodně to chce pevnou nesmekavou obuv. U keše je dost napadaného listí a kameny jsou porostlé mechem. Pokud bude mokro, nechte to radši na příhodnější dobu nebo buďte nanejvýš opatrní. V žádném případě nezkoušejte keš lovit po tmě a počítejte s tím, že se můžete umazat. Pokud byste měli ohledně terénu nějaké dotazy, nebojte se mě kontaktovat.

Nevstupujte do kolejiště (vyjma přechodu viz. WP) a nelezte do tunelu. Pokud půjdete doporučenou trasou z druhé strany tunelu, ke kolejím se vůbec nedostanete. Pokud s sebou budete mít děti, nespouštějte je z očí a nenechte je lézt až k finálce.

Budete se pohybovat na skalním masivu a mezi menšími skalami, což s sebou přináší jedno velké úskalí - problém s přesným zaměřením. Byla jsem tam měřit 5x, nikdy mi GPS neukázala úplně přesně stejné místo. Jednou dokonce signál skočil o 40m jinam (ale pak se zase vrátil blush). Uvedené souřadnice jsou výsledkem, který nejvíc odpovídá naměřeným hodnotám a místu na mapě. Využijte hintu! Podrobnější informace o uložení najdete ještě v geochecku. Kdybyste naměřili něco zase ještě výrazně jiného, zašlete mi prosím vámi změřené souřadnice na email. Bude-li takových zpráv víc, vyvodím z toho nějaké korekce. Taktéž se mě nebojte kontaktovat, usoudíte-li, že jsem se výrazně sekla v hodnocení obtížnosti a terénu. Někdy je to těžké posoudit.

V případě problémů s keší (navlhlý vnitřek, prasklá krabička, přeplněný logbook apod.) mě prosím informujte.

Prosím, nevkládejte keš na "nakopávací" fóra, kde je veřejně odhalen postup luštění a mnohdy i finální souřadnice. Při problémech s luštěním se klidně zeptejte přímo mě. Taky všechno nedám bez nákopu a ráda vám poradím. Na emailu jsem v podstatě denně, obvykle odpovídám do několika hodin wink

Pokud jste toto nečetli, nestěžujte si zpětně, že jste si odlov zkomplikovali!

Na závěr vás chci poprosit, nedávejte do logů informace a fotky, které by mohly ostatním zkazit překvapení!


Úspěšný lov yes


Additional Hints (Decrypt)

Ir fxnyavz ilxyraxh nfv 2,5 z anq mrzv n 5 z iyrib bq fgebzh ebfgbhpvub mr fxnyl (cev pryavz cbuyrqh an fxnyh).

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.