Skip to Content

<

Parkany

A cache by odolen Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/22/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

POZOR! v září 2015 došlo k přemístění finálky.
Platné jsou cartridge verze 2.0 a výše.
Starší verze cartridgí, stažené před 2.9.2015, ukazují do prázdna!

Koulovačka na Parkánech.
Tref Tondu a Fandu a pronikni k vlajce.
Nesmíš dostat víc než 5 zásahů.
Hrát se dá jen ve dne, v noci jsou Parkány uzavřené.Na výchozích souřadnicích keš není. V okolí je třeba odehrát Wherigo. Tužku s sebou.

Parkany

Parkány


Parkány jsou opevněný hradební příkop, přes který v místě bývalé Putimské brány původně vedl dřevěný padací most. Ten byl v pohusitském období nahrazen nynějším kamenným.
Putimska brana V té době vznikla i polokruhovitá bašta dochovaná dodnes před vlastní bránou. Součástí opevnění brány byla také mohutná zeď, která případným útočníkům zamezovala vniknutí do parkánu. Tato zeď se dochovala na západní straně. Později byl do ní prolomen vjezd a opatřen kovanými vraty.

Hradební věž s Putimskou bránou, která stávala mezi domy čp. 131 a 132 byla zbořena ve dvou etapách jako první z píseckých bran. Horní část brány byla rozebrána mezi léty 1812-14 a dolní část pro umožnění lepší dopravní dostupnosti historického centra pro velké vozy v letech 1834-36. V roce 1842 měšťané ještě rozšířili mostek přes parkány. Během bourání brány byly nalezeny dělové koule, které byly později zazděny do přilehlé budovy nesoucí nyní název U Koulí. Z brány je zachován opěrný blok vedle vchodu do parkánu v domě čp. 131.

Zrekonstruované gotické parkány jsou od roku 2006 volně přístupné a umožňují příjemné posezení v historické atmosféře.

POZOR! v září 2015 došlo k přemístění finálky.
Platné jsou cartridge verze 2.0 a vyšší.
Starší verze cartridgí, stažené před 2.9.2015, ukazují do prázdna!

Koulovačka na Parkánech


Tref Tondu a Fandu a pronikni k vlajce.
Nesmíš dostat víc než 5 zásahů.
Zapni si zvuk, poznáš až uvidíš obránce.
Zkus začínat z různých míst.
Hrát se dá jen ve dne,
v noci jsou Parkány uzavřené.

Hru stahujte na
                                                                 
www.wherigo.com

www.wherigo.com

Cartridge PARKANYVŽDY SI OVĚŘTE, ŽE MÁTE ČERSTVOU VERZI CARTRIDGE! JE TO 2.0
Wherigo - popis hry


Otviraci doba

Výchozí souřadnice keše i wheriga jsou umístěny uprostřed mostku na Parkány. Pokud si tam stoupnete, a navigace ukazuje vzdálenost ke keši víc než 5 metrů, pak signál je hodně zkreslený hradbami, nebo je nepřesný GPS přijímač. Zóny v takovém případě mohou být třeba i nedostupné uvnitř budov, takže koulovačka nebude tak zábavná, protože umístění zón nebude smysluplně korelovat s fyzickými objekty.
Ale i pro takový případ je do hry zabudován postup, který nakonec po určitých útrapách umožní keš odlovit.
Na OREGONU byly výsledky většinou uspokojivé, na smartphonu HTC byla nepřesnost někdy i 25 metrů.

Tato hra je vlastně prostorová hádanka s několika řešeními.
Je nutno najít na Parkánech místa, kde můžeš obránce uvidět a trefit, a přitom se pokud možno vyhnout místům, kde sám jsi v jejich dostřelu, a přitom je nevidíš.
Cílem hry je dostat se k vlajce, aniž by jsi byl zasažen víc než 5x. Vlajku ale kryjí Tonda a Fanda, ty musíš najít a trefit dřív. A navíc na začátku ani nevíš, kde vlajka vlastně je.

Před spuštěním hry se projdi v klidu po Parkánech (se zapnutou navigací, aby se adaptovala ;-), a tipni si, kde asi budou ukryti jejich obránci, a kudy by se šlo nepozorovaně dostat do jejich blízkosti.

Abys je mohl trefit, musíš se k nim přiblížit, a přitom většinou procházíš zónou jejich dostřelu. I když přitom určitě nějaký zásah dostaneš, nesmí jich být víc než 5. První zásah dostaneš když vstoupíš do zóny jejich dostřelu, a další zásah každých 5 sekund, dokud v ní budeš. Někde je víc obránců poblíž sebe a navzájem se kryjí, tam dostaneš víc zásahů najednou.

Při přiblížení se můžeš zkusit krýt hradbami, ale nespoléhej jen na to - signál tu je divoký, takže pokud budou družice přát obráncům, dostaneš zásah i za rohem ;-)

Když se dostatečně přiblížíš k některému obránci, uvidíš ho - ukáže se v seznamu You See, tam ho můžeš vybrat, a použít příkaz "Tref ho!" Tím ho vyřadíš ze hry.

Umístění vlajky, obránců a zón jejich dostřelu se nemění. Hra je navržena tak, že je prakticky nemožné ji dohrát na první pokus. Ale s každým dalším pokusem budeš vědět víc o rozmístění obránců a o jejich slabých a silných místech. Neztrácej hlavu při neúspěchu, je normální dohrát hru třeba až na pátý pokus.
Není nutno (ani radno) začínat hru na výchozích souřadnicích, můžeš začít z různých přístupových cest. Wigo dokonce navrhuje (po posledním zásahu) 3 různé alternativní startovní pozice, odkud by to mělo jít snadněji.

Vlajka se ve hře ukáže teprve až trefíš oba povinné obránce, kteří ji kryjí (Tondu a Fandu).
Umístění kešky se ukáže, až když vstoupíš do zóny vlajky.
Odemykací kód wheriga se ukáže, až když vstoupíš do zóny kešky.
Ve wigu je zabudován rovněž fotohint a alternativní postup ke keši pro případ špatného signálu.


Wherigo - obsluha

Parkany-Wigo-Main

V Inventory se ukazuje:
- počet zásahů, které jsi dostal

Protože počet zásahů je důležitý údaj, který někdy přibývá každých 5 vteřin, chtěl jsem, aby ho bylo stále vidět i na hlavní obrazovce, aniž by musel hráč na cokoli klikat.
Protože navigace Oregon nepřekresluje hlavní obrazovku na pozadí, použil jsem celý seznam Inventory jako počítadlo zásahů - nic jiného se tam neukazuje. Tam s každým zásahem přibývá jedna číslice, a na v hlavní obrazovce se i bez klikání dynamicky překresluje jejich POČET. (Nikoli seznam, ten se překreslí jen při kliknutí na něj)
Takže pokud je na hlavní obrazovce rozpor mezi počtem věcí v inventáři (viz obrázek: zelená šipka) a mezi částečným náhledem na jejich seznam (červená šipka) tak správné číslo je POČET! (zelená šipka)
Rozpor se odstraní kliknutím na seznam.

V You See se ukazuje:
- obránce, kterého momentálně můžeš trefit ("Tonda" / "Fanda")
- upozornění od koho jsi na dostřel ("dostavas to od Tondy")

Hru jde dokončit za 20 vteřin, když je dobrý signál, a když hráč přesně ví, kde má optimálně začít a kudy se pohybovat, aby se dostal do zón, kde lze trefit obránce, a přitom se vyhnul zónám, kde naopak od nich dostane zásah. Získat takové vědomosti ale může chvíli trvat.

Teoreticky jde hru úspěšně dokončit i v noci, kdy jsou Parkány zavřené. Rozložení zón to umožňuje. Ale je obtížnější najít takové řešení, protože jich je míň.
A je škoda nepodívat se do příkopu ;-)

POZOR! v září 2015 došlo k přemístění finálky.
Platné jsou cartridge verze 2.0 a vyšší.
Starší verze cartridgí, stažené před 2.9.2015, ukazují do prázdna!

Parkány jsou otevřené jen přes den (v létě 7-21h, v zimě 7-18h).Pozor na auta!
I když můstek je z dopravního hlediska "obytná zóna", občas tu nějaké projede.

V obytné zóně smějí chodci užívat pozemní komunikaci v celé její šířce.
Hry dětí na pozemní komunikaci jsou v obytné zóně dovoleny.

V keši není tužka.


VŽDY SI OVĚŘTE, ŽE MÁTE ČERSTVOU VERZI CARTRIDGE! JE TO 2.0
Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.