Skip to Content

<

Miretice multi

A cache by massacek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/25/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítejte v Miřeticích. Tato né zas tak krátká multinka Vás provede po této východočeské obci. Odlov je sjízdný i na kole, akorát posledních pár metrů k finálce z něj slezte.


Informace o obci

Miřetice je obec s poměrně rozsáhlým územín (1713 ha). V současnosti je tvořena osmi osadami: Bošov, Čekov, Dachov, Dubová, Havlovice, Krupín, Miřetice, Švihov. Největší soustředění obyvatelstva je v Miřeticích. Zde má sídlo obecní úřad, mateřská a základní škola, pošta a ordinace soukromých lékařů - praktického lékaře pro dospělé, dětského lékaře, zubního lékaře a gynekologa. Několikaletý průměr počtu obyvatel celé obce je 1200 osob. Trvale obydlených domů je 345, k individuální rekreaci je využíváno 175 objektů.

Největší rozvoj obce byl zahájen v šedesátých letech 20. století, kdy ekonomické možnosti občanů a podpora společnosti vedly k výstavbě desítek nových rodinných domků a v této době byla též zahájena výstavba řady objektů občanské vybavenosti (mateřská škola, základní škola, prodejna Jednoty, budova obecního úřadu a další). V současnosti má obec celé území mimo osady Krupín pokryto rozvody veřejného vodovodu. Částečně je provedena dešťová kanalizace a v místních částech Miřetice a Dubová i plynofikace.

V obci neexistuje žádný velký podnik, který by zaměstnával převážnou většinu místních obyvatel. V obci provozuje svoje živnosti ještě několik menších živnostníků a drobných podnikatelů. Zemědělství se potýká s problémy dnešní současnosti.Něco z historie

Naše vesnice patřily k újezdu podlažickému. Jmenovitě to byly Havlovice, Dachov, Miřetický dvůr, Čekov, Bošov. Centrem tohoto újezdu byl podlažický klášter, který vznikl před rokem 1157.

Část osady Švihov patřila roku 1437 ke Smrčku, který vlastnil Apolon z Křivan. Zmínka při převzetí majetku roku 1464 Janem Horinou z Honbic je Švihov ještě uváděn. Zbytek osady patřil k Lukavici.

Z dlužního zápisu z roku 1487 vyplývá, že mezi zboží Žumberka patří i vesnice Havlovice, Bošov, Krupín, Švihov. 14.října 1510 majitel Žumberka Jan Janovský ze Soutic prodal mimo jiné i Havlovice, Bošov, Krupín, Švihov Mikuláši Trčkovi z Lípy. Roku 1529 jsou tyto vesnice opět v držení Janovských. 30.prosince 1552 přejímá majetek Ctirad Mazanec z Újezdce. Dalším majitelem je jeho zeť Václav Záruba z Hustiřan. Roku 1539 jsou odprodány od podlažického panství včelákovské hory, pod které náležely také vesnice Dachov, Miřetice, Čekov a část Bošova.

Roku 1654 vlastní Přestavlky Hynek Talacko z Věštic. K jeho panství patří 4 sedláci a 4 chalupníci v Dachově, 4 sedláci a 3 chalupníci v Čekově a 1 sedlák v Bošově. Ten roku 1657 umírá a nástupce je jeho strýc Adam Jindřich Talacko z Věštic, pán na Libanicích. Roku 1668 i on umírá a majetek přebírá jeho syn Leopold. Ten 19. prosince roku 1699 dvůr Miřetice s pivovarem a 2 mlýny, vsí Dachov, Čekov a díl Bošova prodává hraběnce Barboře Lidmile Zárubové z Hustiřan. Roku 1703 kupuje majetek Norbert Leopold Liebstein z Kolovrat. Vesnice vlastnil do roku 1716, pak přebírá majetek syn František. Roku 1790 patří Miřetice, Dachov, Čekov do Přestavlk. Roku 1829 přechází tyto vesnice k panství Auerspergů. Od roku 1848 vznikají politicky samostatné obce, jsou to Miřetice, ke kterým patří osady Čekov a Dachov. Louka s osadami Dubová a Havlovice a Krupín s osadami Bošov a Švihov. Obec Krupín kolem roku 1890 zvětšena připojením osad Bratroňov, Ctětín, Vranov a Strkov.

Listopadu roku 1927 dochází k rozdělení obce Krupín. Švihov se stává obcí s osadami Krupín a Bošov. V roce 1981 dochází ke spojení obce Švihov a obce Miřetice. Toto uspořádání trvá dodnes.

Tak a už k samotné keši

Samotná keš se skládá ze 4 Stagí plus té finální. Neběla by Vám zabrat víc jak hodinu, ale to záleží na Vás, a také je dlouhá necelé 2 kilometry. Jak již bylo psáno, keš můžete odlovit na kole, až na pár posledních metrů. Ovšem pokud mezi nadšence kol nepatrříte, tak jako já, můžete si udělat pěknou procházku nebo využít vaše geovozidla. Ovšem pokud zvolíte procházku, tak auto můžete nechat na doporučeném parkovišti, pokud zkusíte drive-in, tak si k finálce dojdete asi tak 200 metrů.

Stage


  1. Úvodní souřadnice Vás zavedou k místnímu pomníku padlým v jedné velké válce. Ovšem jedno jméno mezi ně tak trochu nezapadá, neboť jeho nositel zemřel později. Rok jeho úmrtí Vám dá čísla ABCD. Poté ještě spočítejte počet ostatních lidí se stejným křestním jménem, to je číslo E.
  2. Další zastávka se nachází u místní hasičárny. Zde dostanete čísla F dle počtu vrat hasičárny.
  3. Na třetí je spíše jen taková oddychová zastávka. Stojí tu pouze modrý ukazatel a Vašim úkolem je vydat se tím směrem, kterým ukazuje šipka s nejdelším názvem obce. To ještě není vše, počet kilometrů do dané obce je G. Indice HIJK získáte, pokud se vydáte stejným směrem po cyklistické cestě.
  4. Tak tuto stage si musíte spočítat z předchozích indícií. Pro kontrolu jejich součet je 29. Vzorec pro výpočet 49°(K+A+G)(B).(C+F+I)(H+K+C)(G-D+B-F) a 015°(B-C*A+G-F-I)(D).(C+D-E)(B-D)(H-E+J+A). Zde naleznete také jedno pamatné místo věnované místnímu partyzánovi. Z počtu písmen v křestním jméně získáte číslo L a z jediné římské číslice v datu pod jménem číslo M. Tak a teď máte vše potřebné k finálce a můžete pro ní vyrazit.
  5. Vzorec pro finálku 49°(L-M+C-I)(M+L/D+A).(H-F+M)(E-I)(C+D+A) 015°(C+A)(L-F-D*A).(C+A)(K+M+C)(L-F+G). Mohu snad jen dodat, že pokud k finálce berete auto, nechte ho u stage 4.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]: H cnermh cbq xnzrarz n xhebh.
[EN]: Ng gur gerr fghzc haqre gur fgbar naq gur onex.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.