To jedno z ulubionych miejsc wypoczynku księżnej Daisy Hochberg von Pless, znajdujące się na zachód od zamku Książ. Spiętrzono tam wody Czarciego Potoku (zwanego również Poleśnicą oraz Czarnym Potokiem, mającego źródliska na ogrodach działkowych i nieużytkach koło osiedla Podzamcze) u podnóża Borowca Małego i Zwierzyńca, dzięki czemu powstał staw o pow. 0,75 ha. W jego pobliżu książę Hans Heinrich XV polecił zbudować na prośbę Daisy i według jej pomysłu dwa połączone gankiem niewielkie domki kryte strzechą. Z domków nic nie pozostało, jednak staw nazywany przez mieszkańców potocznie "Mały Staw" to miejsce licznie odwiedzane zwłaszcza przez mieszkańców osiedla Podzamcze. Obok stawu biegną drogi rowerowe, doskonałe do spacerów nawet z wózkiem. Obok kesza biegnie droga, którą można przejść lub przejechać rowerem z Podzamcza do dzielnicy Świebodzic - Pełcznicy. Drogi tworzą pętle - wymarzone do wycieczek rowerowych. Staw to ujęcie wody pitnej. Jest więc czysty. Samochód można zaparkować przy blokach u kresu Pełcznicy (dzielnicy Świebodzic), bądź na Podamczu (najlepiej w okolicach "Biedronki".
Kesz to mały pojemnik klipsowy. W środku logbook, ołówek, temperówka (nie do wymiany), kilka drobnych fantów na wymianę oraz certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców.