Skip to Content

<

"Przystań" nad Pilicą

A cache by osiolek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/03/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HISTORIA TOMASZOWA W SKRÓCIE:

Tomaszów Mazowiecki został założony przez hrabiego Antoniego Ostrowskiego, który nazwał osadę na część swojego ojca Tomasza. Zalążek przyszłego miasta pojawia się już pod koniec XVIII wieku, gdy Tomasz Ostrowski wybudował w tym miejscu piec do wytapiania surówki, po odkryciu żelaznych rud syderytowych. Dalszy rozwój nastąpił, gdy w 1805 roku dobra przejął najstarszy syn Tomasza, Antonii. Pierwsi osadnicy przybyli na przełomie 1822 i 1823 roku. Na te lata przypada również intensywny rozwoju aż w 1824 Tomaszów otrzymał prawa osady fabryczno-handlowej, a 6 lipca 1830r. prawa miejskie. Wszelkie dalsze plany dobrze prosperującego miasta zniwelowało powstanie listopadowe, w którym udział brał Antonii. Dobra Ostrowskich zostały skonfiskowane i przeszły na własność Skarbu Państwa, a Antonii za udział w powstaniu oraz poparcie wniosku o detronizację dynastii Romanowów został skazany zaocznie na śmierć. Uniknął wyroku emigrując do Francji, gdzie zmarł w 1845 roku. Po kilkunastu latach pobytu za granicą powrócił do Królestwa Polskiego jeden z synów Antoniego – Stanisław. Odkupił skonfiskowane włości oraz wypełnił dawne zobowiązanie ojca wobec mieszkańców Tomaszowa – przyczynił się do wybudowania kościoła św. Antoniego. Kolejne pokolenia dalej aktywnie działały w Tomaszowie aż do II wojny światowej, gdy Ostrowscy utracili swoje dobra ziemskie. Po wojnie nastąpił dalszy rozwój miasta, a dziś Tomaszów Mazowiecki to szóste co do wielkości i czwarte co do ludności miasto w województwie łódzkim.

PRZYSTAŃ:

Pilica jest najdłuższym lewym dopływem Wisły - płynie aż przez 319km! Jednym z miast położonych nad tą rzeką jest Tomaszów Mazowiecki. I właśnie tutaj czeka na wszystkich wiele atrakcji! Na "Przystani" skorzystać można m.in. z boisk do piłki siatkowej, plażowej, koszykowej oraz placów zabaw dla dzieci. W lato tłumy przyciąga wypożyczalnia kajaków, plaża miejska i kąpielisko. Na dzieci czeka park linowy. Chętni mogą skorzystać również z bazy noclegowej i szkolnego schroniska młodzieżowego.

SKRYTKA:

"Przystań" mieści się przy ul. PCK 2/8, a park linowy, plaża miejska i szkolne schronisko młodzieżowe przy ul. PCK 10. Do skrytki najbliżej od wejścia pod drugim adresem. Szukać należy tuż nad Pilicą, polecam w słoneczne dni w kostiumie kąpielowym :) W skrytce logbook, brak ołówka.

 Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.