HISTORIA TOMASZOWA W SKRÓCIE:
Tomaszów Mazowiecki został założony przez hrabiego Antoniego Ostrowskiego, który nazwał osadę na część swojego ojca Tomasza. Zalążek przyszłego miasta pojawia się już pod koniec XVIII wieku, gdy Tomasz Ostrowski wybudował w tym miejscu piec do wytapiania surówki, po odkryciu żelaznych rud syderytowych. Dalszy rozwój nastąpił, gdy w 1805 roku dobra przejął najstarszy syn Tomasza, Antonii. Pierwsi osadnicy przybyli na przełomie 1822 i 1823 roku. Na te lata przypada również intensywny rozwoju aż w 1824 Tomaszów otrzymał prawa osady fabryczno-handlowej, a 6 lipca 1830r. prawa miejskie. Wszelkie dalsze plany dobrze prosperującego miasta zniwelowało powstanie listopadowe, w którym udział brał Antonii. Dobra Ostrowskich zostały skonfiskowane i przeszły na własność Skarbu Państwa, a Antonii za udział w powstaniu oraz poparcie wniosku o detronizację dynastii Romanowów został skazany zaocznie na śmierć. Uniknął wyroku emigrując do Francji, gdzie zmarł w 1845 roku. Po kilkunastu latach pobytu za granicą powrócił do Królestwa Polskiego jeden z synów Antoniego – Stanisław. Odkupił skonfiskowane włości oraz wypełnił dawne zobowiązanie ojca wobec mieszkańców Tomaszowa – przyczynił się do wybudowania kościoła św. Antoniego. Kolejne pokolenia dalej aktywnie działały w Tomaszowie aż do II wojny światowej, gdy Ostrowscy utracili swoje dobra ziemskie. Po wojnie nastąpił dalszy rozwój miasta, a dziś Tomaszów Mazowiecki to szóste co do wielkości i czwarte co do ludności miasto w województwie łódzkim.
PRZYSTAŃ:
Pilica jest najdłuższym lewym dopływem Wisły - płynie aż przez 319km! Jednym z miast położonych nad tą rzeką jest Tomaszów Mazowiecki. I właśnie tutaj czeka na wszystkich wiele atrakcji! Na "Przystani" skorzystać można m.in. z boisk do piłki siatkowej, plażowej, koszykowej oraz placów zabaw dla dzieci. W lato tłumy przyciąga wypożyczalnia kajaków, plaża miejska i kąpielisko. Na dzieci czeka park linowy. Chętni mogą skorzystać również z bazy noclegowej i szkolnego schroniska młodzieżowego.
SKRYTKA:
"Przystań" mieści się przy ul. PCK 2/8, a park linowy, plaża miejska i szkolne schronisko młodzieżowe przy ul. PCK 10. Do skrytki najbliżej od wejścia pod drugim adresem. Szukać należy tuż nad Pilicą, polecam w słoneczne dni w kostiumie kąpielowym :) W skrytce logbook, brak ołówka.