Skip to content

Den moderna orienteringens grunder #04 Traditional Cache

This cache has been archived.

BoLeang: Dags att avsluta denna geocache pga bristande tid och ork. Tack till alla som loggat.

More
Hidden : 9/10/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hur går geocachingen för dig, lunkar det bara på. Hittar du dina gömmor som du ska. Har du blivit så van vid letandet att du inte längre funderar över varför det fungerar som det gör. Den moderna teknologin tar vi för given idag. Men det har inte alltid varit så. För inte alltför länge sedan var det papperskartor och kompass som gällde, kompletterat med sextant och klocka till sjöss. Utvecklingen av datorindustrin har blivit en formlig revolution, det ena framsteget har varit en grund för nästa. Och vi svenskar har varit med och bidragit till den, både på datorsidan, med telefoner och med navigeringshjälpmedel. Först utvecklades datorerna och allt mindre processorer gjorde det möjligt att utveckla telefoner och GPS-apparater.

Här följer en serie gömmor med tillhörande information om vad svenskar har uträttat inom dessa områden. Om du tar dem i nummerordning får du informationen i ungefär den ordning de har kommit. Fast bara ungefär – vissa innovationer har tagit tid att utveckla och uppdateringar har kommit allteftersom.

Ta dig gärna tid att läsa detta innan du letar vidare för du är väl inte bara "kryssjägare".


Jet 80

Alla känner vi till ABC 80. Den var Karl Johan Börjesson med och tog initiativ till. Jet 80 är den andra datorn som han har på sitt samvete. Det fanns lite motstånd till att skapa ytterligare en ny svensk dator efter de underliga turerna kring "skoldatorn" Compis. Så småningom blev det dock produktion och det med hjälp av monteringsrobotar i sverige. Inte som man tänkte från början via billig arbetskraft i ex.v. Taiwan, vilket faktiskt var dyrare än robottillverkningen.

Man skröt gärna över att denna Jet 80 var tre gånger så snabb som konkurrerande Intel CPU-baserade microdatorer med MS-DOS (läs IBM-datorer eller kompatibler) och trodde att man kunde tävla med dem, ja rent av slå dem. Detta berodde dels på hur datorn var uppbyggd kring endast ett kort, det betydligt vassare operativsystemet och hur det är anpassat till datorn och hur adresseringen går till. Dessutom kan man koppla ihop upp till 32 maskiner utan att komplettera med ny hårdvara.

Denna nätverksförmåga, den effektiva avskärmingen och alla funktionstangenterna gjorde den potentiellt attraktiv för industrin. Tack vare många tillbehörsprogram som ex.v. Wordstar, Super Calc, registerprogrammet DMS med flera kontorsprogram ville man även nå kontor och företag.

Normalt levererades Jet 80 med två inbyggda flexskiveminnen på 5,25". Det gick även att koppla upp 8" flexskiveminnen. Ville man ha en värsting kunde man köpa en som var utrustad med ett Winchester-minne (vi kallar det för hårddisk idag).

Efter ett år hade man sålt cirka 2 000 exemplar. Hur många det blev totalt är okänt.

Detta exemplar är långt från komplett. Den levererades ursprungligen med en 14" skärm och ett tangentbord med noterbara 20 funktionstangenter, samt en terminal att koppla upp den mot.


 
Teknisk data
      
År                  1983
Land               Sverige
Fabrikat          Jet Computer
Namn             Jet 80
CPU               Zilog Z80
Hastighet        4 Mhz
OS                CP/M 3.0
ROM              ? KB
RAM              64 KB
I/O portar        5,25" diskettstation, nätverk, modem/skrivare, terminal, centronic x 2 st
Text mod         80 x 24
Grafik              Ej som standard
Färg                Monokrom
Ljud                Nej
Inbyggt            Hårddisk 10 MB, elenhet
Kraftförsörjning Inbyggd


www.datasalen.se/Utstallning/Data/JetComputer/jet80.htm

John Rehn, som var med och utvecklade Jet80 lägger till följande;

Kent Olsson, som var med och utvecklade operativsystemet till Jet80 lägger till följande;

 

Additional Hints (Decrypt)

Fxöa teåteöa tenaa tenatera.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)