Skip to Content

<

Táborský vrch

A cache by KulisekW Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/27/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá keška věnovaná místu s pěknými výhledy nejen na Benešov nad Ploučnicí. :-)

Táborský vrch

Pohled na město a Táborský vrch v letech 1943, 1961 a 1986
(klikni na obrázek pro zobrazení v plné velikosti)

Pár kroků od centra Benešova nad Ploučnicí můžeme nalézt Táborský vrch (něm. Doberberg), o kterém se ve své kronice zmiňuje k roku 1426 již pastor Schlegel. Do roku 1754 jsme na vrchu mohli nalézt kruhový kamenný val o obvodu 500–600 elenů (die Elle - loket). Podle údajů dochovaných v robotní knize thunského hospodářského úřadu na vrchu značně překážely trnité ploty a křoví. V roce 1894 byl vrch zalesněn.

Pastor Schlegel ve své kronice píše, že velitel husitských vojsk obléhající Benešov pozval městské radní k pohovoru do svého tábora. Zakrátko obyvatelé města viděli jak jejich představitelé visí na stromech na úpatí Táborského vrchu. 10. května 1426 bylo město dobito. Výšina svažující se prudce do města hostila v roce 1639 též švédské dělostřelectvo, které si zde vybudovalo post. Benešovští se dívali na dvě menší děla, která na město mířila z Táborského vrchu. Město bylo obsazené od 1. 5. 1639 do 31. 3. 1640. Ještě dlouho po odchodu vojska museli sedláci z okolních obcí likvidovat po Švédech škody a nepořádek.

Od 19. 6. 1679 do 31. 3. 1681 byl starostou Benešova Tobiáš Valentin Reifner. Byl to obzvláště odvážný muž. Vrchnost jej obvinila, že při povstání sedláků v roce 1680 jim vystavil pasy a pustil je přes městskou bránu směrem na Táborák. Komise vedená generálem Harantem tuto záležitost vyšetřovala. Reifner se však bránil tím, že vzbouřenci vyhrožovali, když je nepustí z města, tak si ve městě založí táborový oheň. Tato zpráva u obyvatelstva vyvolala zděšení, jelikož dřevěná stavení se slaměnými střechami by jiskry z ohně snadno zapálili.

V březnu a dubnu 1754 museli robotníci z Fojtovi, Habartic, Ovesné a Dobrné rozebrat kamenný val na Táborském vrchu a odstranit křoviny. Kameny byly využity k vydláždění náměstí.

Roku 1931 obdržel benešovský tapetář Emil Bösse z tehdejší Dlouhé ulice (ČSA) povolení ke stavbě restaurace. Ještě téhož roku začaly zemní práce a na svatodušní svátky byla restaurace otevřena a stala se oblíbeným výletním místem místních i turistů.


Restaurace na Táborském vrchu

Nad kostelem na místě zvaném Mezi třemi lipami stávala tzv. husitská kaple a později husitský kříž. Jak již bylo řečeno, stalo se tak na památku dne, kdy husitský hejtman nechal na okolních stromech pověsit 6 benešovských radních. Každým rokem sem chodilo procesí ze 40 obcí a u kaple se sloužila mše (v den Kristovo nanebevstoupení). Dělo se tak proto, aby den přepadení města husity nebyl zapomenut. Původní dřevěnou kapli zapálil v roce 1665 blesk, a tak zde nechala hraběnka Thunová postavit pamětní kříž. V tom samém roce jej farář Fleischmann vysvětil. Kříž byl několikráte opravován. Například v roce 1876 zaplatil opravu páter Willomitzer a zámecký správce Neumann.


Husitský kříž u Táborského vrchu

Na Táborský vrch se chodilo buď průchodem v Horním zámku, nebo zadem kolem kostela přes kopeček, kde bylo vybudováno dřevěné zábradlí (1930). Když se člověk otočil, viděl Salhausenský zámek (postaven 1522 - 1524) se čtyřpatrovou obrannou věží, bývalou hladomornu a hradební zeď, gotický kostel se Salhausenskou kaplí a 100 metrů dvojitého opevnění města.

Z Táborského vrchu se Vám rozprostře pohled od českokamenického Zámeckého vrchu až k Merbolticím a Strážnému vrchu. Dále od vrchu Kohout u Valkeřic, s údajně nevyzvednutými poklady loupežníků, až k blankartickému Krohbergu. Ještě o kousek dál je poté merboltická vylídka s chatou postavenou v roce 1893 a v roce 1901 postavenou věží. Přímo proti sobě máte vyhlídku Stráž Ploučnice a pod sebou pak zelení obklopený Benešov s mnoha dnes už nefungujícími továrnami.

Obejdeme-li Táborský vrch, padne Váš pohled na Ovesnou, vpravo na Kosí vrch, Křížový vrch, Vědro, vrch Dobrná a na konec Brložecký vrch.


Jak na keš?


Zaparkujte své vozítko na doporučeném parkovišti, odkud se pomalu vydejte po cestě vzhůru a následujte ji až k oplocenému areálu bývalé restaurace (rozhodně se nesnažte vlézt za plot!). Samotná keš je umístěna ve skrytu lesa (původní umístění vzalo za své). Prosím, abyste v logbooku šetřili místem! Zásadně nedoporučuji noční lov s baterkou, jelikož místní mají oči všude a mohli by vás mít za zloděje, kteří se pokoušejí dostat k bývalé restauraci. Právě její uložení a provedení mne dovedlo ke zpřístupnění jen pro PM, abych alespoň trochu zmenšil riziko ztráty či zničení. Keš otevírejte opatrně, není třeba zbytečné síly. Nezapomeňte před odchodem opět zajistit! Doufám, že se provedení bude líbit a snad si i přečtete listing. :-)


Letní pohled od restaurace na Táborském vrchu

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] An fgebzr nfv pglev zrgel cbq crfvabh, ir ilfv ppn qin zrgel (ienprw wnx fv anfry!)
[EN] Ba gur gerr nobhg sbhe zrgref orybj gur jnl, nobhg gjb zrgref uvtu (erghea nf lbh sbhaq!)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

275 Logged Visits

Found it 261     Write note 3     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 3     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 35 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.