Skip to Content

<

Bedrichovsky tunel 1 - trezor

A cache by adremi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/15/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

...Na uvedených souřadnicích cache nehledejte!!!...
Zvu Vás na menší protažení Harcovským údolím nad kterým končí jeden z Bedřichovských vodárenských tunelů, ten slouží k dopravě upravené vody z Bedřichova do Liberce. .

Na konci najdete “krabičku“, ale i CWG směnárnu.


Tunel uložení potrubí

Vše začalo 27. května 1976 velkou stavbou Josefodolské přehrady.

Již delší dobu předtím se v povodí Nisy, zejména v městech Liberec a Jablonec, začínalo nedostávat pitné vody a tento problém musel být řešen. Rozhodlo se tedy o vybudování velké přehrady v Jizerských horách a dalších stavbách na to navazujících. Nás budou zajímat vodárenské tunely, které zajišťují dodávku vody do Liberce.

HISTORIE STAVBY BEDŘICHOVSKÉHO TUNELU:

Vodárenské tunely v Jizerských horách patří v celém Českém masivu mezi unikáty. Je to zejména pro jejich neobvyklou délku a technické provedení.
Bedřichovský tunel leží v CHKO Jizerské hory na SV od krajského města Liberce. Tunel byl vyprojektován v sedmdesátých letech minulého století a vybudován v letech 1981 až 1983 VDRUP n.p. – výstavba dolů uranového průmyslu. Geologicky byla jeho ražba sledována a dokumentována v letech 1981 až 1984 geology Stavební Geologie n.p. Praha. Projektová cena ražby úseku A byla tehdy kalkulována na 33 mil Kčs. Bedřichovský tunel je dnes majetkem SČVK a.s.. V současné době tunelem ročně proteče 6 mil. m3 surové i upravené vody.

Geologická charakteristika tunelu

TECHNICKÁ DATA TUNELU:
Štola se skládá ze tří úseků
Úsek A:
- probíhá z Josefodolské přehrady k úpravně vody v Bedřichově v délce 2593 metrů. Prvních 75 metrů úseku A u přehrady leží pod hladinou vodní nádrže. Polovina úseku A byla ražena pomocí razicího štítu DEMAG o vnitřním kruhovém průměru 3.3 metrů bez použití trhacích prací, zatímco severní část úseku A až k vodní nádrži byla ražena klasickou hornickou technikou za použití trhacích prací.

Úsek B:
- dopravující upravenou vodu probíhá z Bedřichova do stanice Orion v délce 3365 metrů. Úsek B je vyražen razicím strojem DEMAG o vnitřním kruhovém průměru 2.66 metrů. V obci Bedřichov je vyústění tunelu zajištěno vstupní šachtou hlubokou 15 metrů.

Úsek C:
- probíhá ze stanice Orion do stanice Na střelnici v délce 636 metrů a je vyražen stejně jako úsek B razicím strojem DEMAG. (stěny celého úseku jsou pokryty železobetonovou výztuží).
Okolí konce tohoto úseku nás bude pro tuto keš zajímat.
Celková délka tunelu je 6780 metrů. Tunelem prochází vodovodní potrubí o průměru 80 cm uložené na betonovém chodníku.

Tunel uložení potrubí


Orientace tunelu:
všechny úseky štoly jsou přímočaré a vzhledem k hlavním geologickým strukturám má tunel charakter překopu. Úsek A má směr SV-JZ s azimutem 64° a úsek B směr ZJZ-VSV s azimutem 87°

Vstupy do tunelu:
do úseku A se na SV vstupuje výtahovou šachtou hlubokou 20 metrů uprostřed přehradního jezera. Druhý vstup je od JZ portálem v areálu úpravny v Bedřichově. Do úseku B se na VSV vstupuje 15 metrů hlubokou šachtou umístěnou na břehu potoka v blízkosti úpravny vody v Bedřichově. Druhý vstup na ZJZ má charakter portálu přímo z přečerpávací stanice Orion. Do úseku C se na VSV vstupuje také portálem ve stanici Orion. Druhý vstup od ZJZ je ze stanice Na střelnici.

Profil a úklon tunel:
úsek B tunelu má kruhový profil s průměrem 2.66 metry. Západní portál se nachází v nadmořské výšce 626.34 m n.m. a východní konec tunelu v nadmořské výšce 556.61 m.n.m. s celkovým převýšením 70 metrů. Uvedený rozdíl v nadmořské výšce reprezentuje úklon tunelu 2.072 % směrem k ZJZ.
Úsek A byl od jižního portálu až do staničení 1707 m vyražen razicím strojem DEMAG s kruhovým profilem o průměru 3.3 metrů, dále pak klasickou destruktivní technikou s profilem 3.3 x 3.5 metrů. Horní portál se nachází v nadmořské výšce 697.19 m n.m. a dolní portál v 657.30 m n.m.. Výškový rozdíl je tedy 40 metrů což representuje sklon 1.562% tunelu směrem k jz.

Hloubka tunelu pod povrchem:
v úseku A se štola nachází v hloubce maximálně 141 metrů pod povrchem. V úseku B se hloubka tunelu pohybuje v rozmezí 66 – 194 m se střední hodnotou 100 – 140m.

Stranky s 3D vizualizací: ZDEJak na Poklad ?

Začneme “procházkou“ jedním Harcovským údolím nad kterým končí tunel C. Najdeme pár míst, které tu po vybudování ještě zbyla a jistě najdete i finálku, ve které najdete i CWG směnárnu, do začátku je vloženo 21 suků - uvidíme jak dlouho vydrží. S sebou si určitě nezapomeňte baterku a nějaké to lano alespoň na jištění na stromě. Jde to i bez, ale to nemohu doporučit – odlov kešky je na vlastní nebezpečí tak buďte opatrní.
Děti vemte klidně s sebou na konci budou mít určitě radost, až na vyjímky je cesta schůdná, ale u zastávek na ně dávejte pozor.


Pro další postup zjistíme hodnotu A a B

A= Určit azimut tunelu A
B= Určit azimut tunelu B

1 STAGE – “Val“

N 50° 46, (12,72 * A) E 15° 05, (10,77 * B)
Nahoře, nakonci pod betonem je indície ´C´

2 stage – “Strom“

N 50° 46, (906-C) E 15° 05, (957-A-C)
Najdi indícii ´D´

3 stage – “???“

N 50° 46, (D*B)+(D*A+38) E 15° 0(D), (C*2) + (D*2+1)
Zde je indície ´E´ POZOR AŤ NESPADNEŠ, POZOR NA DĚTI !!!! Dovnitř nemusíš

4 stage – “Kámen“

N 50° 46, (E*10+D-4) E 15° 0(D), (E+C-1-6*D)
Kolik vyvrtaných děr je v kamenu. To je indície ´F´ - Použij fotohint


A je to máme vše potřebné a můžeme spočítat souřadnice finálky:N 50° 46, (D*E*F-147) E 15° 0(D), (4*C-A-D-F)Máme spočítáno?
Je to jen kousek tak hurá jdeme pro poklad o který opravdu nezakopnete J
J J

Ještě se ale určitě bude hodit i toto číslo X.
Můžete počítat, nebo si vzpomenout na stejné číslo u multiny Studánka bez jména


X= (A+B+C+D+E+F-10)*F

Toto číslo "X" si poznamenejte, pokladů možná bude přibývat, tak ať máte klíč...
Můžete pokračovat třeba na Bedrichovsky tunel 2 - elektrobox


Při vyzvedávání krabičky, buďte prosím opatrní a po nálezu prosím vše pečlivě vraťte na původní místo. Vyměňujte tak, ať mají děti stále radost. Skoro všechny věci se vejdou bez problémů…….... J


TOPlist

Additional Hints (Decrypt)

FGNTR1- N+O=151. Zvxeb cbq orgbarz
FGNTR2- Fanž fr, Sbgbuvag
FGNTR3- Ongrexn
FGNTR4- Sbgbuvag
SVANY- Cbmbe ng qb aí aranenmíš !

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.