Skip to content

1. ouvalske kulickohrani Event Cache

This cache has been archived.

Ouvalak: Je třeba do nového roku vstoupit s čistým stolem, takže zavíráme.

More
Hidden : Sunday, 02 November 2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:  other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zvu všechny hravé kačerky, kačery a káčátka na 1. ouvalské kuličkohraní, tedy malý turnaj v cvrnkání kuliček. Líté boje svedeme na 6 – 8 důlcích, podle počtu přihlášených závodníků, na škvárovém hřišti pod školou v Úvalech u Prahy.


Termín turnaje: 2.11.2014 (neděle)

od 13.00 hodin


Předpokládaný konec je v 16 hodin, záleží na počtu přihlášených hráčů. Na místě budeme minimálně do 13:30 hodin - to v případě nepříznivého počasí !!


Na event se samozřejmě můžete dostavit i jako diváci, účast v turnaji není povinná.


Hráči, kteří se účastní turnaje prosím o jednotnou část logu, aby bylo jasné, kdo se do turnaje hlásí:
Nick 1x turnaj, nebo Nick 2x turnaj (Nick 1 + Nick 2)
+ případné georobotky do kategorie Junior
Trocha historie této velmi staré a oblíbené hry

(převzato z webu Českého kuličkového svazu, www.kulicky.com )


Kuličky patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva. Ve starověkém Egyptě byly v hrobkách nalezeny kuličky vyrobené z oblázků, stejné nálezy byly zaznamenány v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel severní Ameriky, které se datují do roku 100 před n. l. Nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a datuje se do roku 3000 let před n. l. Britské Marble Museum má ve svých sbírkách kuličky z Kréty, které pochází z období mezi 2000 - 1700 let před n. l.


V dobách starověku se kuličky těšily největší oblibě na území Římské říše. Kuličky svého času hrávali i Caesar či Romulus Augustus.


V Německu zaznamenala tato hra velký rozmach kolem roku 1500, v Anglii se staly kuličky populárními v době vlády Elizabety I (1533 - 1603).


Dříve se hrávalo s kuličkami vyrobenými nejčastěji z oblázků, jílu, kostí či mramoru. Právě mramor dal pravděpodobně kuličkám jejich název v angličtině (marble = anglicky mramor, marbles = anglicky kuličky). V novodobější historii se setkáme spíše se skleněnými kuličkami.

Okolo roku 1846 německý sklář z továrny Elias Johann Christoph, Simon Carl Greiner vynalezl speciální kuličkové nůžky, díky nimž se výroba skleněných kuliček značně zjednodušila. V roce 1902 Martin F. Christensen, původem Dán, který roku 1867 emigroval do Spojených států, sestrojil revoluční stroj na výrobu skleněných kuliček. Zatímco dříve se kuličky vyráběly manuálně, strojová výroba umožnila vyrábět kuličky opět ještě rychleji s nižšími náklady. 24. října 1905 si dokonce nechal tento stroj patentovat. Až do roku 1917 byla jeho firma schopna vyrábět až milion kuliček měsíčně. V prosinci roku 1917 bohužel musel ukončit svou činnost kvůli mnoha studeným zimám, které způsobily vyčerpání ložiska zemního plynu. Firma již nebyla nikdy znovu otevřena.

Největším současným výrobcem kuliček je firma Vacor z Mexika, vyrábí až 12 milionů kuliček denně a vyváží je do 40 států světa.Pravidla hry

(převzato z webu Českého kuličkového svazu (ČKS), www.kulicky.com , zjednodušeno)


1. Hrají vždy 2 hráči proti sobě. Kuličky mají barevně odlišeny. Cílem hry je dostat jako první všechny kuličky své barvy do důlku.


2. Nejdřív každý hodí jednu kuličku od čáry hodu k důlku (rozhoz k důlku). Kdo je blíž, rozhodne, kdo začne v první hře. Při shodné vzdálenosti, či trefení důlku oběma hráči, se rozhoz opakuje. Stejně tak, pokud se kuličky při rozhozu vzájemně dotknou.


3. První hází všechny své kuličky (po jedné nebo i více najednou) z čáry hodu k důlku a snaží se jej zasáhnout. Pak udělá to samé jeho soupeř.


4. V další části hry se pokračuje cvrnkáním. Každý cvrnká jen do svých kuliček, hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, jestli kulička skončila v důlku.


5. Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se smíte dotknout jen své (jedné) kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu.


6. Kdo má první všechny své kuličky v důlku, vyhrává hru. Zápas se většinou hraje na 2 vítězné hry.


7. Čára hodu je vzdálena od středu důlku 7,5 m, důlek má průměr 7,5 - 11 cm. Junioři hází z 5 metrů.


8. Každý hráč hraje s 10 kuličkami, junioři s 5 kuličkami. Do kategorie Junior patří děti ve věku do 12 let včetně (rozhoduje věk v den konání).

Hráči, spadající do kategorie "Junior" se mohou na vlastní žádost přehlásit do dospělých, podmínkou je nick na GC.com. V tom případě je poplatek jako v kategorii dospělých, tedy 30 Kč. PIŠTE PŘESUN DO LOGU. Opačné přesuny nejsou povoleny :) Hrát lze pouze v jedné kategorii a pořadatel si vyhrazuje právo takovýto přesun zamítnout.


9. Hráči, kteří spolu hrají utkání, musí mít své kuličky odlišeny barevně nebo jiným způsobem tak, aby nemohlo dojít k záměně. Kulička může být vyrobena z libovolného nekovového materiálu. Průměr kuličky nesmí být větší než 16,5 mm.

Pokud nevlastníte vhodné kuličky, budou na místě k zapůjčení skleněné barevné kuličky v dostatečném množství.Herní systém


Rozdělení hráčů do skupin po čtyřech losováním. Ve skupině hraje každý s každým na 2 vítězné hry.

2:0 = 3 body

2:1 = 2 body pro vítěze, 1 bod pro poraženého

O umístění v tabulce rozhoduje počet bodů /nikoliv počet výher/, při shodě pak výsledek vzájemného zápasu. Poslední možností je zkrácená hra (při více hráčích ve shodě) s pěti kuličkami, třemi u juniorské kategorie.


Z každé skupiny postupují dva nejlepší do dalšího kola, kde se již hraje systémem vyřazovacího pavouka.


Pokud bude v každé kategorii do 16 závodníků včetně, hraje se rovnou systémem vyřazovacího pavouka na dvě prohry. Podrobněji o systému turnaje přímo na místě, vše bude vysvětleno. Můžete se též seznámit se systémy jednotlivých turnajů na webu ČKS (www.kulicky.com)


Změnu v systému turnaje si vyhrazuji podle počtu přihlášených hráčů.Počet hráčů


Maximální počet hráčů je omezen na:

Dospělí 20, plus 4 hráči jako VIP (vyhrazeno pro pořadatele) – pouze registrovaní na GC.com.

Junioři 14, plus 2 hráči jako VIP (vyhrazeno pro pořadatele) – OPEN, i pro neregistrované


Rozhoduje pořadí dle zapsaných logů. Do logu napište, zda chcete přihlásit do turnaje a připojte jednotlivé nicky, pokud bude v jednom logu více lidí. Do juniorské kategorie můžete přihlásit i neregistrované georobotky, jen jim přidělte nějaké označení (např. křestní jméno) – to pro snazší evidenci.

Ve spodní části listingu budu průběžně doplňovat seznamy závodníků.

Hlašte se i na pozice náhradníků, často někdo nepřijde. Prosím i o včasné odhlášení, pokud nebudete moci přijít. Usnadní to průběh turnaje.


Startovné


Dospělí 30 Kč

Junioři 15 Kč


Ceny


Diplomy, drobné ceny pro vítěze, sladkosti pro děti.Časový harmonogram


13:00 zahájení prezentace

13:20 ukončení prezentace, losování do skupin

13:30 zahájení turnaje
CWG


Eventová CWG, za klasickou cenu 10 Kč za kus. V případě zájmu pište do logů počet kusů.Upozornění


V případě extrémně špatného počasí si vyhrazuji právo turnaj zrušit. O případném zrušení turnaje rozhodnu nejpozději v den konání eventu, do 11. hodiny. Účasti na eventu se případné rušení turnaje netýká, event se koná za každého počasí.

V případě zrušení turnaje se zkracuje doba, kdy budeme na místě konání eventu na 13:00 – 13.30 hodin.

Sledujte listing eventu, ať máte aktuální informace.


Buďte, prosím, shovívaví k případným organizačním nedostatkům. Děkuji.Hrát se bude na škvárovém hřišti, počítejte s možností zašpinění rukou i oblečení. U dětí je to prakticky jistota :). Na místě bude kyblík s vodou a trocha papírových utěrek...Psi NESMÍ do prostorů důlků!!!


Neparkujte, prosím, u školy!!! Děkuji.
Seznamy závodníků:


Dospělí:

 1. VIP

 2. Hysterix70 I.

 3. Hysterix70 II. (Hela)

 4. Ouvalak

 5. Jakouback

 6. Awca

 7. Kikwis

 8. Mandici

 9. Plha

 10. Pavoucek86

 11. Weri.cz

 12. Blackwine

 13. Ivans – I.

 14. Ivans – II.

 15. Sigmundovi I.

 16. Skvrnitý panther

 17. Hedul

 18. Demolik

 19. Horsky Vudce

 20. Šmudlí

 21. ZelenobíláAli

 22. Cactusaci I.

 23. Cactusaci II.

 24. ...


Náhradníci:
Junioři:

 1. Jango CZ

 2. Hysterix70 III. (Terka)

 3. Frapepa9

 4. Matvoj

 5. Luakino

 6. Sigmundovi II. (Kuba)

 7. ZelenobíláRytíř

 8. ZelenobíláPrincezna

 9. ...

 10. ...

 11. ...

 12. ...

 13. ...

 14. ...

 15. ...

 16. ...


Náhradníci:Děkuji za betatestovací cvrnkání kačerům Mandíci, Plha, Luakino, Frapepa a Matvoj.

Děkuji též Rico Reviewerovi za rychlé schválení listingu.Additional Hints (No hints available.)