Skip to content

Sörmlandsleden Etapp 10 - Römora Traditional Cache

This cache is temporarily unavailable.

Toa Norik: # Detta är en logg från en svensk granskare. Den betyder att någon form av åtgärd måste göras av cacheägaren. #

Hej eemp!

Det ligger i allas intresse att alla aktiva cacher är loggbara. Därför har vi granskare fått i uppdrag att hålla koll på cacher som verkar ha problem.

Om inte någon av nedanstående loggar gjorts av dig som ägare på denna cache inom 30 dagar kommer cachen att arkiveras.

Cachen avaktiveras eftersom den verkar behöva någon form av åtgärd från dig som ägare.

Detta kan till exempel bero på att någon har loggat ”Ägartillsyn begärd” eller att flera besökare misslyckats att hitta din cache på sistone. Vi har inte besökt din cache och kan därför inte veta exakt vilket skick den är i. Bedömningen är gjord utifrån den information som finns här på cachesidan.

Du behöver ta reda på hur det står till med din cache och bestämma hur du vill göra med cachen. Därefter loggar du någon eller några av följande loggar:

  • Ägarunderhåll - Efter att du varit ute och utfört underhåll på din cache (inte innan). Om cachen har attributet ”Ägartillsyn begärd” försvinner det av denna loggtyp.

  • Aktivera - Efter att cachen är underhållen och inte längre har attributet ”Ägartillsyn begärd”.

  • Skriv anteckning - Vet du inte när cachen kan aktiveras ska du inom 30 dagar skriva ett datum när nästa information kommer från dig. Om det drar ut på tiden med aktivering måste uppdaterad information loggas minst var 90:e dag.

  • Arkivera - Om du inte vill ha kvar cachen. Tänk på att du inte kan ångra en arkivering. Det är en permanent borttagning av din cache. Glöm inte att en arkiverad cache ska hämtas in så den inte blir skräp i naturen.

All information kring dina planer och åtgärder ska postas som loggar här på cachesidan, inte via mejl. Detta gör att alla ser vilka planer som finns för cachen.

Hälsningar
Toa Norik, granskare

More
Hidden : 10/16/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Sörmlandsleden – naturens pärla i Sörmland. En 1000 kilometer lång vandringsled som slingrar sig genom ett mycket omväxlande natur- och kulturlandskap samt förbi historiska minnesmärken.

10. Tvetaberg - Järna, 11 km

Från Tvetaberg når man etapp 10 genom att gå ca 500 m till avtagsvägen mot Lerhaga sommarstugeområde.

Intill vägen slingrar sig en liten å där man på vintern kan få se strömstaren. Här ligger resterna av Ålökvarn, en gammal vattenkvarn från 1100-talet som var i bruk ända in på 1900-talet. Vid Ålö ligger också en väl bevarad timmerbyggnad, troligen från 1700-talet.

När man passerat sommarstugeområdet letar sig leden upp över Aspdalsberget, 83,6 möh. Snart kommer man fram till Vaskasjöarna där naturen är nästan norrländsk. Här finns en bra rastplats på en udde i sjön. Vattnet är dock otjänligt för bad och dryck. Hundratals måsfåglar trivs i omgivningen eftersom Södertälje kommuns soptipp ligger alldeles intill och när verksamheten pågår störs man även av ljudet därifrån.

Söder om Skirsjön passerar man ett område med bostäder, både villor och flerfamiljshus.

Leden fortsätter genom en omväxlande skogsterräng och kommer närmare Järna fram till ett gammalt ödetorp, Herrvreten. Där finns ett skärmskydd och en kallkälla 150 m norr om skärmskyddet.

Sedan det bärrika området kring Logsjön passerats forsätter leden på stigar och motionsspår fram till etappmålet i Järna. Där finns pendeltåg och buss.

Additional Hints (No hints available.)

Attributes

No attributes available

Advertising with Us